Zalewski pierze zielone. Liga będzie ciekawsza!

28.08.2017
Bytomskie Szombierki tylko tydzień liderowały pierwszej grupie IV-ligowej tabeli. Poza "zielonymi" pierwsze porażki w sezonie ponieśli też piłkarze Ruchu Radzionków i Śląska Świętochłowice, a jedyną niepokonana drużyną pozostają rezerwy gliwickiego Piasta.
Zygmunt Taul/Ruch Radzionków
Zalewski nokautuje lidera
Dla Szombierek starcie z RKS-em w Grodźcu było pierwszym poważnym sprawdzianem w grze o ligowe punkty. O ile Polonia Łaziska i grające tydzień temu głównie młodzieżą rezerwy I-ligowego Rakowa do grona faworytów rozgrywek zaliczane nie są, o tyle drużyna prowadzona z ławki przez Jarosława Zadylaka z sezonu na sezon coraz mocniej zaznacza wysokie aspiracje. "Zieloni" przez chwilę próbowali grać "swoją" piłkę, ale nadziali się na dwie akcje po których wartość kolejny raz udowodnił Kamil Zalewski. Niezawodny napastnik, który w poprzednich sezonach regularnie dziurawił siatki rywali grając w barwach rudzkiej Slavii po przenosinach do Będzina nie stracił nic ze swojej skuteczności. Tydzień temu dwoma trafieniami rozbił Przemszę Siewierz, tym razem jego ofiarą stał się Adrian Odyjewski, który w pierwszej połowie w odstępie dwóch minut dwa razy wyciągał piłkę z siatki po uderzeniach 25-letniego napastnika, a po przerwie dał mu się pokonać raz jeszcze, tym razem z rzutu karnego. Ekipa trenera Radosława Osadnika miała problem ze stylem prezentowanym przez RKS - twardy, wyrachowany futbol zupełnie zbił z tropu dotychczasowych liderów. Ich honor mógł w końcówce mógł ratować Roman Terbalyan, ale w sytuacji sam na sam trafił w słupek bramki gospodarzy.

Boateng i spółka za mocni na "Cidry"
Poraj, pogodne przedpołudnie, mecz o IV-ligowe punkty. Wszystko byłoby na swoim miejscu, gdyby nie fakt, że w roli gospodarzy wystąpili częstochowianie, w ich składzie aż 10 I-ligowców w tym... wychowanek londyńskiego Arsenalu! Z powodu pracy przy boisku Rakowa "dwójka" częstochowian radzionkowian podejmowała na stadionie Polonii.  Daniel Boateng, Adam Mesjasz, czy Przemysław Mizgała początkowo przecierali oczy ze zdumienia po tym jak świetnym, precyzyjnym strzałem zza pola karnego w 5. minucie prowadzenie "Cidrom" dał Damian Sadowski. Później jednak częstochowianie wzięli sprawy w swoje ręce - w pierwszej połowie doprowadzili do remisu po golu Gracjana Kuśmierczyka, w drugiej błędy defensywy przyjezdnych wykorzystywali Marcin Bawolik i Karol Mondek. Trener Kamil Rakoczy dopiero po przerwie wpuścił na boisko swoich asów - Marcina Trzcionkę i Roberta Wojsyka, ale gola kontaktowego zdobył w końcówce inny z dżokerów - Andrzej Piecuch. Na wyrównanie Ruchowi zabrakło czasu. "Żółto-czarni" w dwóch wyjazdowych spotkaniach tego sezonu zdobyli już cztery gole, ale do domów przywieźli w sumie raptem punkt.

Świony z pierwszą porażką, Sarmaci zapomnieli o falstarcie
Po inauguracyjnej wpadce z Przemszą Siewierz faworyt z Będzina wziął się w garść i szybko dogonił czołówkę ligi. Już niemal tradycyjnie na trudnym terenie beniaminka ze Świętochłowic od początku sporo się działo. Gospodarze w swoim stylu próbowali rozmontować defensywę przyjezdnych, ale sami nadziewali się na kontry. Pierwsze trafienie Artura Nowaka nie zostało jeszcze uznane, drugie - po asyście Piotra Makowskiego - dało im już prowadzenie. Minęło kolejne kilkanaście minut ataków świętochłowiczan i... padł drugi gol dla Sarmacji. Tym razem kontratak skutecznie wykończył Rafał Jędrzejczyk. Do przerwy było 2:0 dla gości, którzy tuż przed ostatnim gwizdkiem pierwszej połowy mogli mówić o sporym szczęściu, bo piłka po strzale Makowskiego trafiła w słupek bramki Krzysztofa Krupy. Po zmianie stron Śląsk szybko zdobył gola kontaktowego po tym jak rzut karny skutecznie wyegzekwował Paweł Lesik czym - mimo wielu okazji po obu stronach - ustalił wynik meczu.

Sarmacja dzięki zwycięstwu znalazła się w gronie sześciu drużyn, które są tuż za plecami niepokonanych rezerw Piasta Gliwice. Gliwiczanie w weekend wygrali na boisku Polonii w Poraju i teraz to oni przewodzą IV-ligowej stawce.