W Jaworznie jest głód piłki. Czy latem będzie czwarta liga?

27.03.2020

Jeżeli sezon 2019/2020 w tym momencie zostałby anulowany, a przecież takie głosy tu i ówdzie słychać, to z pewnością w niższych klasach rozgrywkowych w naszym regionie jednym z największych przegranych byłaby Szczakowianka Jaworzno. Klub, który na przełomie wieków grał w piłkarskiej elicie już właściwie czuł się czwartoligowcem, a plany włodarzy sięgają jeszcze wyżej...

Łukasz Sobala/PressFocus

Szczakowianka w lidze okręgowej po pierwszej rundzie ma dziesięć punktów przewagi nad wiceliderem, Górnikiem Wojkowice. Nikt w mieście nie wyobraża sobie innego scenariusza niż ten, że w przyszłym sezonie Jaworzno będzie miało klub czwartoligowy. – Mając taką sytuację, jak obecnie nie możemy myśleć inaczej. Piłka w Jaworznie się odbudowuje. Jest bardzo dobra komunikacja pomiędzy klubem, zarządem i władzami miasta. A to jest fundament do odbudowy. Z tego jak ostatni okres przepracowaliśmy jesteśmy zadowoleni, również z transferów – mówi grający trener Szczakowianki, Paweł Cygnar.

Szkoleniowiec ma w drużynie zawodników, którzy łącznie na boiskach ekstraklasy zagrali... 345 meczów. Grzegorz Fonfara, Marcin Drzymont i Bartłomiej Chwalibogowski, trzej przyjaciele z boiska, jeszcze z czasów gry w GKS Bełchatów. - Nie jest to zwykła relacja – mówi Fonfara. Dzisiaj wszyscy odczuwają nadal satysfakcję z gry w piłkę i nie zamierzają na tym jedynie poprzestać. - Gram raczej dla przyjemności, teraz już oczywiście tylko amatorsko. Mam jednak ogromny szacunek dla pozostałych chłopaków. Wszyscy również grają amatorsko, jest to dla nich raczej hobby niż główne zajęcie, ale mają pasję. A jak pokazały chociażby zimowe sparingi Szczakowianka nie odstaje od drużyn czwartoligowych. Dla mnie to również jest przyjemność, ale cały czas jest we mnie gen rywalizacji, chcę wygrywać i pomagać kolegom. A przy okazji można zadbać o kondycję, odreagować po ciężkim tygodniu. No i pomóc Szczakowiance w walce o awans – mówi były piłkarz GKS Katowice.

W Jaworznie niemal na każdym kroku podkreślają rolę, jaką odgrywa na boisku doświadczona trójka. – Ciężko było sprowadzić do Szczakowianki tych zawodników. To są osobowości, charaktery, umiejętności. Nie było łatwo, staraliśmy się ich przekonać do tego, że chcemy zrobić coś ponad stan, ponad ligę okręgową, bo dziś jesteśmy zbyt nisko. Jestem z tych graczy bardzo zadowolony, z tego jak nauczają naszą młodzież, to jest podstawa, bo ta młodzież, która puka do tej drużyny, ma się od kogo uczyć – tłumaczy trener Szczakowianki.

Trudno dzisiaj mówić o najbliższej przyszłości oraz o realiach piłkarskich, zwłaszcza w piłce półamatorskiej, ale jeszcze do niedawna w Jaworznie mówili, że czwarta liga powinna być tylko przystankiem. – Jeżeli będą możliwości finansowe, to będę chciał walczyć chociażby o trzecią ligę, bez stabilnych warunków będzie jednak o to trudno. Obecnie w lidze okręgowej nasze warunki są stabilne, nie ma zaległości, jest duże wsparcie miasta i prezesów, ale już w czwartej lidze wiele się zmieni. Koszty będą większe, zobaczymy jak tam będziemy wyglądać. Teraz myślimy jednak o najbliższych miesiącach, zobaczymy co przyniesie życie – mówi Cygnar, który w roli grającego szkoleniowca na boisku spisuje się równie dobrze, co byli ekstraklasowicze. – Jest to jednak ciężka rola, bo inaczej widzisz z boiska, inaczej z ławki, ale obecnie nie mając jeszcze szerokiej ławki i będąc w formie będę pomagał chłopakom w podwójny sposób.

Ostatnie sukcesy Szczakowianka Jaworzno notowała piętnaście lat temu, gdy grała w drugiej lidze. – Dzisiaj jesteśmy zupełnie gdzie indziej, ale mamy swoje ambitne cele. Czujemy także wsparcie fanów. W mieście jest głód piłki. Było u nas parcie, gdy Szczakowianka walczyła na centralnym poziomie, to nie był przypadek, że na mecze przychodziło dwa tysiące kibiców i więcej. Jesienią na niektóre nasze spotkania w lidze okręgowej przychodziło natomiast ponad pół tysiąca fanów – mówi szkoleniowiec, który bierze poprawkę na to, że obecna pandemia może mocno pokrzyżować plany, a nawet może wyłączyć z gry piłkarzy.

autor: Tadeusz Danisz

Przeczytaj również