Polonia - Stal Mielec. Początek z tradycjami w tle

30.07.2015
Co łączy bytomską Polonię oraz mielecką Stal? Między innymi fakt, że oba zespoły nigdy nie wygrały Pucharu Polski. Oba za to były finalistami tych zmagań. Stal w finale zagrała w sezonie 1975/76. Polonia dokładnie rok później. Od tamtych chwil minęło już jednak ponad ćwierć wieku. I to również łączy obydwie drużyny – piękne tradycje oraz sukcesy sprzed lat.
Łukasz Sobala/Pressfocus
Co ciekawego?

- Zespół Stali opuściło przed sezonem kilku graczy, którzy decydowali o obliczu drużyny w poprzednim sezonie. Szczególnie odczuwalny może być brak Kamila Kościelnego, Sebastiana Głaza oraz Andrija Nikanowycza.

- W miejsce zawodników, którzy odeszli do innych zespołów, w Mielcu pojawili się między innymi: Utalentowany pomocnik Łukasz Żegleń, a także Andrija Prokić, którego pamiętamy z niedawnych występów w ekstraklasowym GKS-ie Bełchatów.

- Tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu Polonia przebywała na zgrupowaniu w Niemczech. W rozegranych tam meczach kontrolnych bytomianie zanotowali porażkę 2-4 oraz remis 3-3.

- Trzej zawodnicy, którzy wciąż grają w Bytomiu i równocześnie pamiętają jeszcze ekstraklasową przeszłość zespołu to Jacek Broniewicz, Wojciech Mróz, a także Michał Zieliński.

Na kogo zwrócić uwagę?

Dawid Cempa (Polonia): Wychowanek nowosądeckiego Orlika na dobre „wygryzł” z pierwszego składu bytomian doświadczonego Michała Zielińskiego. Cempa zagrał w sezonie 2014/15 w aż 40 spotkaniach niebiesko-czerwonych i zdobył w nich łącznie 18 goli. Trafiał także regularnie w przedsezonowych sparingach. Czy to na jego barkach spocznie teraz odpowiedzialność za skuteczną grę w ataku podopiecznych Jacka Trzeciaka?

Sebastian Łętocha (Stal): Syn Krzysztofa Łetochy był w drugiej połowie poprzedniego sezonu podstawowym napastnikiem mielczan i wywiązywał się z tej roli całkiem nieźle. W 14 występach strzelił 8 bramek, czym znacznie przyczynił się do wywalczenia przez klub solidnej ósmej pozycji na zakończenie drugoligowych rozgrywek.

Ostatni raz

Bardzo daleko musieliśmy cofnąć się w czasie aby odnaleźć ostatnią konfrontację obydwu zespołów w pierwszej bądź drugiej lidze. Taka miała miejsce jeszcze w sezonie 1986/87 podczas pierwszoligowych rozgrywek. W spotkaniu w Mielcu zwyciężyła wówczas Polonia 2-1. Wcześniej, w trakcie tego samego sezonu, przy Olimpijskiej zanotowaliśmy remis 3-3.

Nieobecni

Początek rozgrywek, to i nieobecnych praktycznie brak. Nie licząc oczywiście graczy, którzy odeszli do innych klubów. W Polonii mocno odczuwalny może być zwłaszcza brak podstawowego golkipera z sezonu 2014/15 – Marcina Michalaka.

Przypuszczalny skład

Polonia: Wiśniewski – Trznadel, Broniewicz, Malec, Michalak – Mańkowski, Grube, Setlak, Lachowski, Michalik – Cempa.
źródło: SportSlaski.pl
autor: Miłosz Karski

Przeczytaj również