Podbeskidzie otworzyło okienko i spłatało... Figla

29.05.2019

Nie Sebastian Boenisch, a doświadczony pomocnik Rafał Figiel został pierwszym nabytkiem Podbeskidzia w letnim okienku transferowym. W ostatnim czasie 28-latek pełnił funkcję kapitana Rakowa Częstochowa, ale zwycięzca pierwszoligowych rozgrywek postanowił nie przedłużać umowy z zawodnikiem. 

Norbert Barczyk/PressFocus

Figiel trafił do częstochowskiego zespołu przed rozpoczęciem sezonu 2015/2016 z Górnika Wałbrzych. Pomocnik niemal od razu wskoczył do wyjściowego składu Rakowa i przez ostatnie cztery lata zdołał zaliczyć z klubem dwa awanse, przeskakując z drugiej ligi do Ekstraklasy. W międzyczasie Figiel został na tyle doceniony przez zespół, że został mianowany jego kapitanem oraz dorobił się przydomka „częstochowski Figo”. Łączny bilans występów zawodnika w Rakowie zamknął się na 106 meczach, w których zdobył 16 bramek oraz zaliczył 11 asyst. 

Choć w niedawno zakończonych rozgrywkach częstochowianie zanotowali zasłużony awans, indywidualnie dla Figla nie był to udany sezon. Co prawda w dwóch pierwszych meczach pomocnik nie opuścił choćby minuty i zapisał na swoim koncie dwie asysty, jednak w późniejszym czasie musiał długo pauzować z powodu choroby. Ostatecznie 28-latek zakończył sezon Fortuna 1. Ligi z 10 występami na koncie (8 w podstawowym składzie, łącznie 635 spędzonych minut na murawie), a beniaminek Lotto Ekstraklasy postanowił nie przedłużać wygasającej umowy z pomocnikiem.

O zainteresowaniu Figlem ze strony „Górali” mówiło się już od dłuższego czasu, ale dopiero dziś zawodnik przeszedł w pierwszoligowcu testy medyczne i podpisał z nim dwuletni kontrakt. Co ciekawe, dla pochodzącego ze Świebodzina piłkarza to już czwarty klub z województwa śląskiego w karierze. Poza Podbeskidziem oraz wspomnianym Rakowem, ofensywny pomocnik spędził jeszcze rok w GKS-ie Katowice (w sezonie 2013/2014 zanotował 21 występów na zapleczu Ekstraklasy), a w 2010 roku znajdował się w kadrze wówczas pierwszoligowej Odry Wodzisław. 

źródło: własne/tspodbeskidzie.pl
autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również