Plejada gwiazd w Górnikach. Reprezentanci Polski, mistrz świata i król strzelców Bundesligi na obchodach 100-lecia

29.04.2022

Dla wielu mieszkańców niewielkiej dzielnicy Bytomia, Górników, to będzie niezapomniana sobota. Na stadion tamtejszego lokalnego zespołu, Rodła Górniki, przyjadą przedstawiciele Schalke 04 Gelsenkirchen, aby wspólnie, między innymi z ikoną reprezentacji Polski lat 80. i 90., świętować obchody stulecia klubu.

PTS Rodło Górniki

Rodło Górniki to zespół amatorski, występujący dziś na poziomie bytomskiej A-klasy. Przez lokalną społeczność kojarzony jest przede wszystkim dwoma nazwiskami. Pierwszym z nich jest rodzina Osmańczyków, która od wielu lat mocno zaangażowana jest w rozwój i promocję klubu. Drugiego nazwiska szerszej publiczności przedstawiać nie trzeba – w ko Józef Wandzik rozegrał ponad 50 spotkań w barwach narodowych, a także 140 w koszulce zabrzańskiego Górnika. Mało kto jednak wie, że jego pierwszym w życiu klubem było bytomskie Rodło.

Obchody z okazji stulecia zaplanowane były na rok 2020, gdyż to właśnie sto lat wcześniej, w 1920 roku, powstało gniazdo „Sokół”, które następnie przekształciło się w towarzystwo sportowe, aby ostatecznie przyjąć nazwę Rodło, która używana jest do dziś. W zorganizowaniu imprezy przeszkodziła oczywiście pandemia koronawirusa, jednak jak zapewnia nas Marcin Osmańczyk – kapitan drużyny oraz jedna z osób odpowiedzialnych za organizację święta – wydarzenie dzięki temu zyskało jeszcze więcej.

– W tym roku będziemy świętować to, co miało się odbyć dwa lata temu. Przez to, że doszło do zmiany terminu, mogliśmy się jeszcze lepiej przygotować. Wszystko jest idealnie dopracowane, a nawet udało nam się jeszcze bardziej urozmaicić i udoskonalić plan wydarzeń – zdradza Osmańczyk.

Głównym punktem dnia będzie spotkanie pokazowe pomiędzy oldbojami Rodła, a rówieśniczą drużyną z Niemiec. Piłkarze Schalke wielokrotnie odwiedzali Bytom, jednak po raz pierwszy cała ekipa rozegra spotkanie na boisku w Górnikach. – Było to planowane od samego początku, jeszcze dwa lata temu, łącznie z obecnością wielkich gwiazd – mówi nasz rozmówca.

Naprzeciw siebie staną dwie legendy klubu z Górników – Józef Wandzik, były reprezentant Polski, który przywdzieje koszulkę polskiego zespołu, a także Martin Max, który w barwach TSV Monachium dwukrotnie zdobywał koronę króla strzelców Bundesligi i zaliczył występ w reprezentacji naszych zachodnich sąsiadów. Podczas sobotniego meczu przywdzieje on trykot swojego byłego zespołu, Schalke Gelsenkirchen. To właśnie on pomógł sprowadzić niemiecki zespół do Polski. Poza nimi w Bytomiu spotkać będzie można między innymi Olafa Thona (złotego medalistę mistrzostw świata z 1990 roku z reprezentacją RFN) czy Tomasza Wałdocha, byłego reprezentanta naszego kraju, a także wielu innych znanych gości, którzy z pewnością pojawią się, aby obejrzeć zmagania dawnych przyjaciół z boiska.

Świętowanie stulecia potrwa cały weekend. W piątek delegacja z Górników wyruszy na mecz Górnika Zabrze przeciwko Radomiakowi. Do Bytomia przyjechała nie tylko drużyna Schalke, ale również kibice, fanatycy czy kolekcjonerzy z Polski i ze świata. Chętni mieli zatem możliwość wybrać się na zorganizowaną wycieczkę na spotkanie polskiej Ekstraklasy.

Wydarzenie organizowane przez A-klasowy klub przyciągnęło uwagę wielu osób. – Dostajemy wiele wiadomości prywatnych oraz pytań. Zwracają się do nas osoby z innych regionów Polski, pytając na przykład o parkingi w okolicy, gdyż ten, który my mamy do dyspozycji nie jest duży. Odzywają się kolekcjonerzy, którzy z różnych powodów nie mogą pojawić się na imprezie, a chcieliby zdobyć pamiątkę z obchodów stulecia – mówi organizator.

A skoro mowa o pamiątkach, część kibiców będzie mogła wyjechać z Górników ze wspaniałym łupem. Rodło przygotowało okolicznościowe proporczyki, które zostaną wylicytowane w trakcie trwania imprezy. Swoje podpisy złożą na nich między innymi byli reprezentanci Polski. Tuż po licytacji będzie można również liznąć futbolu w innym wydaniu – pierwszy zespół Rodła, drużyna środka tabeli bytomskiej A-klasy, zmierzy się z walczącą o awans ekipą Orkanu Dąbrówka Wielka w ramach rozgrywek ligowych.

Święto rozpocznie się o godzinie 13, więc jeśli jesteś ze Śląska i nie wiesz, na jaki mecz udać się w najbliższy weekend, właśnie rozwialiśmy wątpliwości. Dla kibiców, tych starszych i młodszych, klub przygotował mnóstwo innych atrakcji, z których będzie można korzystać przez cały dzień.

autor: Antoni Majewski

Przeczytaj również