"To jest bardzo dobra ekipa". Górnik powalczy o mistrzostwo Polski!

10.06.2022

Największy sukces śląskiego futbolu w tym sezonie to srebrne medale Rakowa Częstochowa w PKO Ekstraklasie. Ekipie spod Jasnej Góry niewiele ostatecznie zabrakło do pierwszego miejsca, ale jest jeszcze drużyna z naszego regionu, która ma szansę wywalczyć złoto. To młodzi piłkarze Górnika Zabrze rywalizujący w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-15.

AkademiaGornika.pl

Pierwszy rzucił światło na młodzież Górnika Zabrze Lukas Podolski. – To jest bardzo dobra ekipa. U-15 będzie walczyć o tytuł mistrza Polski – mówił najbardziej utytułowany zawodnik w polskiej lidze podczas konferencji związanej z przedłużeniem jego umowy. Podolski rzucił światło na młodych piłkarzy, ale ci pokazują, że radzą sobie z presją.

W tym sezonie w rozgrywkach CLJ U-15 zabrzanie nie mieli sobie równych w makroregionie, byli prawdziwą rewelacją. W rundzie wiosennej, która zawsze w tej formule jest decydującym etapem rozgrywek, zabrzanie wygrali wszystkie mecze – nie stracili punktu w żadnym spotkaniu! W pobitym polu zostawili nie tylko Rekord Bielsko-Biała czy Chrobry Głogów, ale także Raków Częstochowa, GKS Katowice, Śląsk Wrocław a nawet Zagłębie Lubin.

Jesienią zresztą sytuacja wyglądała bardzo podobnie. Górnik wszystkie mecze dość pewnie wygrywał, zostawiając za sobą ekipy z Dolnego Śląska. Tylko dwa spotkania zabrzanie zremisowali – dwukrotnie ze Śląskiem Wrocław, w tym drugim przypadku jednak, gdy już rywalizacja była rozstrzygnięta.

O dominacji Górników świadczy najlepiej fakt, że we wszystkich czternastu wiosennych meczach stracili tylko siedem bramek. Zaimponowali nie tylko najlepszą defensywą, ale także najskuteczniejszym atakiem – średnio ponad trzy bramki na jedno spotkanie. – Nie boimy się takich opinii. Wygrywamy mecze ligowe dość pewnie, ale naszym celem jest mistrzostwo Polski. Patrzymy znacznie wyżej i nie chcemy na tym się zatrzymywać – mówił odważnie po ostatnim meczu sezonu zasadniczego z Rekordem Bielsko-Biała i wygranej 4:0 Denis Matyśkiewicz.

Teraz poprzeczka pójdzie znacznie do góry. Do finałowej rywalizacji o mistrzostwo Polski Centralnej Ligi Juniorów U-15 przystępują bowiem cztery najlepsze drużyny ze swoich grup makroregionalnych. Górnicy w półfinale trafiają na Stal Rzeszów – najlepszą drużynę z czwartej grupy. Stal w tym sezonie również zaimponowała, bo wiosną zremisowała tylko jedno spotkanie, natomiast jesienią jeden mecz zremisowała i jeden przegrała. Delikatnym handicapem dla Górników może być fakt, że zabrzanie półfinałowy rewanż zagrają u siebie – na stadionie Walki Zabrze.

Pierwszy półfinałowy bój zostanie rozegrany w sobotę w Rzeszowie, rewanż w przyszłą środę, w samo południe. W drugiej półfinałowej parze spotkają się drużyny Lecha Poznań i Legii Warszawa, które również w sezonie zasadniczym spisały się bardzo dobrze i mają apetyty na tytuł mistrzowski. – Na pewno rywalizacja będzie bardzo zacięta i wyrównana. Tego możemy być pewni. Ale mamy swoje cele i myślimy o tym poważnie. Nie zamierzamy się przed meczem poddawać – dodaje raz jeszcze piłkarz Górnika. Finał zaplanowano na poniedziałek 20 czerwca.

autor: Tadeusz Danisz

Przeczytaj również