Pierwsze wzmocnienie "Niebieskich". Profi, kadrowicz w futsalu, świadomy piłkarz

12.01.2021

Pierwszy transfer Ruchu Chorzów dzisiaj się potwierdził. Nowym zawodnikiem Niebieskich został 19-letni Piotr Wyroba, który do tej pory reprezentował barwy Rekordu Bielsko-Biała. To nie jedyny ruch transferowy klubu z Cichej, ale z pewnością po młodym defensorze kibice mogą sporo oczekiwać.

facebook.com/BTS Rekord

Sprawy związane z transferem młodego defensywnego pomocnika były właściwie zapięte na ostatni guzik już wczoraj. Dzisiaj nastąpiła tylko finalizacja. Niespełna 20-letni Piotr Wyroba związał się z Ruchem umową obowiązującą do 30 czerwca 2023 r. z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. - Spodziewałem się tego transferu. Piotrek poprawiał się z każdą rundą, transfer wydawał się kwestią czasu. Ruch jest idealnym klubem – mówi trener młodzieży w Rekordzie, Bartosz Woźniak, który z naszym bohaterem pracował od najmłodszych kategorii wiekowych do juniora starszego. Wtedy jednak Wyroba grał już najczęściej w seniorach.

- Widać, że Ruch to klub bardzo poukładany, z wielką tradycją i kibicami. W barwach Rekordu dwa razy miałem okazję grać w Bielsku przeciwko Niebieskim. Doping fanów Ruchu, cała oprawa robiły naprawdę duże wrażenie. Już wchodząc do Klubu czuć, że bije od niego energia. Wierzę, że dam dobre znaki trenerowi i przebiję się do pierwszej jedenastki. I po awans! - mówi sam zainteresowany.

Piotr Wyroba nie jest anonimową postacią w środowisku piłkarskim. 19-latkiem swego czasu interesowała się Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Jesienią również znajdował się w kręgu zainteresowań kilku klubów z południa Polski, między innymi oglądali go przedstawiciele GKS-u Katowice. Dla chorzowian, którzy w tym sezonie mieli już problemy na środku obrony, z pewnością może być bardzo dużym wzmocnieniem. - U mnie Piotrek najczęściej grał na pozycji „6” i „8”, bo to także kreatywny chłopak. Potrafi czytać grę, po odbiorze rozrzucić piłkę. W grze seniorskiej był ustawiany niżej, ale sprawdzi się na każdej pozycji w defensywie – zachwala swojego byłego podopiecznego trener.

Wyroba ma na swoim koncie także epizod reprezentacyjny w młodzieżowej kadrze Polski. Miał okazję chociażby się poznać z Mateuszem Boguszem, był bowiem wraz z ówczesnym piłkarzem "Niebieskich" dowołany trzy lata temu do kadry U-17 trenera Bartłomieja Zalewskiego na turniej Nordic Cup. W dwóch meczach tego turnieju Wyroba pojawił się na boisku. Był także na rekonesansie zagranicznym w klubie duńskiej ekstraklasy FC Nordsjaelland. - Pamiętam, jak wrócił do klubu po tej wizycie. Jaki był naładowany, bo dla niego to był kolejny bagaż doświadczeń, zdobył wiedzę – opowiada Woźniak. – Pojechałem do Danii z nastawieniem, aby się czegoś tam nauczyć, podpatrzeć, coś co mógłbym zastosować w mojej grze w Rekordzie. Absolutnie nie oczekiwałem, że podejdą do mnie działacze i zaproponują podpisanie kontraktu – mówił po powrocie w rozmowie ze stroną oficjalną Rekordu.

W seniorskiej drużynie Rekordu Wyroba zadebiutował mając 17 lat. - Piotrek wie czego chce, jest świadomy tego, co robi. Nie miał nigdy problemów z nauką, niedawno zdał maturę, ale dla niego najważniejsza jest piłka, to by w niej dostać szansę. Profesjonalne podejście do treningów, ale także zainteresowanie sprawa mentalnymi, odżywaniem. Podpytuje, śledzi różne tematy. Ma aspiracje, by grać jak najwyżej i do tego dąży – mówi Woźniak.

Sukcesy odnosił także na halowych parkietach. Z kolegami z drużyny Rekordu świętował sukcesy w młodzieżowych Mistrzostwach Polski, był także powoływany do młodzieżowej reprezentacji Polski U-19. - Był jednak zawsze ukierunkowany na duże boisko – dodaje na koniec nasz rozmówca, który podkreśla także rolę rodziców w rozwoju piłkarza. - Tata to były piłkarz Gwarka Zabrze, w naszej drużynie Rekordu był kierownikiem. Zawsze jednak bardzo obiektywnie podchodził do gry syna.

autor: Tadeusz Danisz

Przeczytaj również