PA Nova - Luparense 2-6

07.09.2008
Gliwiczanie walczyli ambitnie, ale Włosi okazali się lepsi. Mistrzowie Polski nie awansowali do rundy elitarnej.
To mógł być piękny wieczór dla Błażeja Korczyńskiego. Piłkarz PA Novej obchodził w niedzielę 30. urodziny. Gdy spiker obwieścił to przed spotkaniem, kibice nagrodzili piłkarza brawami. Symboliczne "Sto lat" chcieli zachować na później, już po meczu. I rzeczywiście, odśpiewali Korczyńskiemu życzenia, tyle że ten miał wówczas wyjątkowo skwaszoną minę.

Chyba byłoby zbyt pięknie, gdyby wszystko się udało - przyznał Korczyński. PA Nova nie zdołała wywalczyć awansu do rundy elitarnej Pucharu Europy, a odpadła - paradoksalnie - po najlepszym spotkaniu, jakie rozegrała w tym turnieju.

Kibice przecierali w I połowie oczy ze zdumienia. Włosi nie potrafili znaleźć sposobu na gliwiczan. A ci co jakiś czas odgryzali się groźną kontrą. Korczyński trafił w 8 min w poprzeczkę, ale kilkadziesiąt sekund później już nic nie uratowało bramkarza Luparense. Damian Wojtas uderzył w "krótki róg" i było 1-0! Nie popisał się w tej sytuacji Peixoto, nominalnie rezerwowy golkiper mistrza Włoch. Trener Jesus Velasco wstawił go do składu za dotychczas grającego Webera.

Druga zmiana w ekipie Luparense była już poniekąd wymuszona. Kapitan zespołu, Barboza, we wcześniejszym meczu "zarobił" żółtą kartkę. Gdyby dostał drugą w niedzielę, na pewno nie zagrałby w pierwszym spotkaniu rundy elitarnej. Velasco wolał nie ryzykować.

Nova po 20 minutach schodziła na przerwę z poczuciem dobrze wykonanej roboty. Miała ponadto "koło ratunkowe" w postaci jednej bramki, na której stratę mogła sobie pozwolić. Remis wszak premiował gliwiczan.

Niestety mistrzowie Polski źle zaczęli drugą odsłonę. Najpierw nie wykorzystali znakomitej okazji, a potem stracili gola, następnie drugiego i trzeciego! Po 6 minutach i 6 sekundach II połowy było 1-3!

Jak do tego doszło? Najpierw De Oliveira znalazł się sam przed Bartłomiejem Nawratem i sprytnie go przelobował. Potem po strzale jednego z rywali Nawrat odbił piłkę, ale ta uderzyła w Przemysława Dewuckiego i wpadła do siatki. Wreszcie gol rzadko spotykany - bomba prawie spod linii środkowej w wykonaniu Barro.

- Druga połowa to nasza "pięta achillesowa". Przegrywamy początek i potem musimy gonić wynik - zauważył Mateusz Pawlak, piłkarz gliwickiego klubu. To on przywrócił nadzieję gospodarzom, pokonując Peixoto.

Odżyły nadzieje kibiców, ale wkrótce musieli oni przeżyć kolejną gorzką pigułkę. Po niefrasobliwej stracie Szymona Maksyma Adelmo z bliska dopełnił formalności. Na niespełna cztery minuty przed końcem gliwiczanie wycofali bramkarza. "Lotnym" był Damian Wojtas i... to on został pokonany przez Vampetę. Ten sam zawodnik trafił później z własnej połowy do pustej bramki PA Novej.

Porażka trochę za wysoka, bo z pewnością takiej różnicy dziś widać nie było. - Mogliśmy grać na 2-4 i nie wycofywać bramkarza. Tylko co by nam to dało? - pytał retorycznie Roman Sowiński.

A Mateusz Pawlak dodał: - Wydaje mi się, że awans przegraliśmy nie dziś, lecz w piątek. Prowadziliśmy z Łotyszami 3-0 i - zamiast ich dobić - straciliśmy trzy głupie bramki - podkreślił. A to właśnie bramki liczyły się w końcowym rozrachunku.

[b]Głos trenerów
Jesus Velasco [/b](trener Luparense): - Byliśmy na tym turnieju najsilniejsi, a ekipy z Serbii i Polski na jednym poziomie. W dzisiejszym meczu graliśmy bez kapitana i pierwszego bramkarza, ale mimo to pokazaliśmy się z dobrej strony. Pierwsza połowa była słabsza, ale w przerwie powiedziałem zespołowi kilka słów. Chłopcy sprężyli się i wygrali.
[b]
Roman Sowiński [/b](trener PA Nova): - O ironio, ten mecz był naszym najlepszym w całym turnieju. Pierwsza połowa pokazała, że stać nas na nawiązanie równorzędnej walki. Później zabrakło sił. Nie można także nie wykorzystywać 100-procentowych okazji i popełniać błędów. Takich, jak choćby przy bramce na 2-4. Na tym poziomie rozgrywek to nie do przyjęcia.