"Górale" jeszcze się zbroją. Liberyjczyk z kontraktem, w kolejce czeka prawy obrońca

06.02.2021

Choć tegoroczne zmagania w PKO Ekstraklasie rozpoczęły się już blisko tydzień temu, włodarze Podbeskidzia Bielsko-Biała nie zakończyli jeszcze budowy zespołu, walczącego o ligowy byt. Wczoraj beniaminek oficjalnie potwierdził pozyskanie Liberyjczyka Petera Wilsona, a wiele wskazuje na to, że na dniach do klubu trafi również nowy prawy obrońca - David Niepsuj z krakowskiej Wisły.

TS Podbeskidzie

24-letni napastnik zasilił Podbeskidzie na zasadzie wolnego transferu, gdyż kilka tygodni wcześniej Liberyjczyk rozwiązał swoją dotychczasową umowę z mołdawskim Sheriffem Tiraspol. Nowy nabytek związał się z „Góralami” kontraktem do końca obecnych rozgrywek, choć w razie zapewnienia sobie przez Podbeskidzie utrzymania oraz rozegrania przez zawodnika odpowiednio dużej ilości spotkań, może on zostać jeszcze przedłużony o kolejny rok.

Wilson urodził się co prawda w Liberii i ma już na swoim koncie dwa występy w tamtejszej reprezentacji narodowej, ale całe swoje nastoletnie życie spędził w Szwecji. Napastnik niemal całą swoją seniorską karierę spędził w tamtejszym GIF Sundsvall, w którym w 2015 roku zdołał zadebiutować na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Łącznie na poziomie Allsvenskan piłkarz rozegrał 93 spotkania, w których dziewiętnastokrotnie skierował piłkę do siatki, a ponadto zanotował 8 asyst. 

Na początku 2020 roku Wilson postanowił jednak zmienić otoczenie i opuścił „rodzimą” Szwecję na rzecz Sheriffa Tiraspol. Runda jesienna obecnego sezonu w lidze mołdawskiej była dla Liberyjczyka naprawdę udana - zawodnik w 17 oficjalnych spotkaniach zdobył 7 goli, dzięki czemu przed startem wiosny plasuje się na piątym miejscu w klasyfikacji strzelców rozgrywek (ex aequo z czterema innymi piłkarzami). Mimo to Wilson postanowił opuścić zdecydowanego lidera tabeli w Divizia Națională i przedwcześnie zakończyć z nim współpracę.

Napastnik przyleciał do Polski w środę, a dzień później przeszedł na bielskim stadionie obligatoryjne testy medyczne. Po ich zaliczeniu zawodnik, wyceniany przez portal Transfermarkt na 250 tysięcy euro, podpisał z klubem półroczny kontrakt, a wczoraj wieczorem został oficjalne zaprezentowany jako nowy piłkarz Podbeskidzia. Liberyjczyk będzie przede wszystkim rywalizował o plac z Marko Roginiciem i dotychczas najlepszym strzelcem ostatniej ekipy PKO Ekstraklasy - Kamilem Bilińskim. Jak zaznacza jednak bielski klub w oficjalnym komunikacie, w przeszłości nowy nabytek występował również na innych pozycjach w ofensywie.

Tym samym pion sportowy Podbeskidzia zrealizował jeden ze swoich głównych celów na zimowe okienko. Najprawdopodobniej na pozyskaniu Wilsona „Górale” nie zakończą jednak swoich transferowych działań. Według informacji Dominika Wardzichowskiego ze sport.pl oraz Bartłomieja Kawalca z portalu bielsko.biala.pl, w najbliższy poniedziałek na testach medycznych w Bielsku-Białej pojawi się prawy obrońca David Niepsuj. 25-latek, mający polskie oraz niemieckie obywatelstwo, przez ostatnie półtora roku był zawodnikiem krakowskiej Wisły. 

Piłkarz, który w tym sezonie rozegrał tylko dwa spotkania w PKO Ekstraklasie i spędził na placu gry 110 minut, nie znalazł uznania w oczach trenera „Białej Gwiazdy” Petera Hyballi. Wobec braku szans na grę i przegranej rywalizacji o wyjściową jedenastkę z Łukaszem Burligą czy Dawidem Szotem, defensor w piątkowe popołudnie rozwiązał umowę z Wisłą i aktualnie jest już wolnym zawodnikiem. Czy zatem Niepsuj podąży drogą Rafała Janickiego i również zasili szeregi „Górali”? Wszystko rozstrzygnie się na początku przyszłego tygodnia.

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również