Zwycięska passa Piasta trwa. Gliwiczanie wrócili na podium

01.03.2019

Piłkarze Piasta Gliwice pokonali na inaugurację 24. kolejki Śląska Wrocław 2:0, a bramki dla zwycięskiego zespołu zdobyli Piotr Parzyszek i Joel Valencia. Dzięki wygranej podopieczni Waldemara Fornalika zrewanżowali się wrocławianom za ostatnią porażkę w lidze i awansowali na trzecie miejsce w tabeli.

Łukasz Laskowski/PressFocus

Po znakomitym meczu z Lechem oraz  przełamaniu złej wyjazdowej passy w Gdyni, w piątkowy wieczór piłkarze Piasta Gliwice stanęli przed szansą awansu na ligowe podium. Warunkiem było jednak odniesienie zwycięstwa nad Śląskiem Wrocław. Pozornie wydawało się, że podopieczni Waldemara Fornalika są faworytem rywalizacji z zespołem z Dolnego Śląska, jednak to właśnie ze Śląskiem Piast zanotował najwyższą porażkę w tym sezonie. W dziewiątej kolejce tego sezonu gliwiczanie przegrali bowiem we Wrocławiu 1:4, a honorową bramkę zdobył wówczas Jakub Czerwiński.

Piątkowy mecz rozpoczął się jednak od mocnego uderzenia ze strony gospodarzy. Już w 4. minucie Joel Valencia przejął zagraną piłkę od Konczkowskiego, następnie wrzucił ją w pole karne, gdzie najlepiej odnalazł się Piotr Parzyszek. Napastnik popisał się precyzyjnym strzałem, dzięki czemu udało mu się zdobyć czwartego gola w tym sezonie Lotto Ekstraklasy.

W późniejszych fragmentach meczu Piast nie tworzył sobie zbyt wielu okazji bramkowych, ale jego przewaga i tak nie podlegała dyskusji. Goście z Wrocławia nie mieli bowiem jakiegokolwiek pomysłu na sforsowanie defensywy przeciwnika, czego potwierdzeniem może być fakt, że w pierwszej połowie nie oddali ani jednego celnego strzału. W 24. minucie wydawało się, że sytuacja gości zrobi się jeszcze gorsza – sędzia Krzysztof Jakubik dopatrzył się faulu w polu karnym na jednym z zawodników Piasta, ale po konsultacji z VAR-em odwołał swoją decyzję.

Pasywność w grze Śląska była jednak wodą na młyn dla gospodarzy, którzy w pierwszym kwadransie drugiej połowy podwyższyli swoje prowadzenie. W 55. minucie Piotr Parzyszek zgrał głową piłkę do Joela Valencii, a ten wykorzystał bierną postawę Igora Tarasovsa, wbiegając w pole karne i pokonując Słowika strzałem z najbliższej odległości. Po zdobyciu drugiej bramki Piast oddał swojemu przeciwnikowi inicjatywę, ale goście nie potrafili tego wykorzystać. Tym samym Piast odniósł w lidze trzecie zwycięstwo z rzędu i przynajmniej na chwilę awansował na trzecie miejsce w tabeli.

Piast Gliwice – Śląsk Wrocław 2:0 (1:0)
1:0  - Piotr Parzyszek 4’
2:0 – Joel Valencia 55’