Z Madrytu do Gliwic. Zdolny młodzieżowiec pierwszym wzmocnieniem Piasta

10.07.2020

Polski piłkarz hiszpańskiego pochodzenia, Javier Ajenjo Hyjek, został wczoraj ogłoszony pierwszym letnim wzmocnieniem Piasta Gliwice. Wychowanek Atletico Madryt, mający za sobą występy m.in. w młodzieżowej Lidze Mistrzów, podpisał ze swoim nowym pracodawcą trzyletni kontrakt.

 

piast-gliwice.eu

O ewentualnych przenosinach 19-latka na Okrzei mówiło się już od dłuższego czasu, ale dopiero wczoraj oficjalnie związał się on umową z wciąż aktualnym mistrzem Polski. Urodzony w 2001 roku zawodnik jest nominalnym środkowym pomocnikiem, ale w ostatnim czasie występował on również na pozycji numer „10” oraz na prawej obronie.

W trakcie swojej krótkiej kariery Hyjek reprezentował tylko barwy Atletico Madryt, terminując między innymi w zespole do lat 19. We wciąż trwającym sezonie piłkarz miał okazję zagrać aż w siedmiu spotkaniach młodzieżowej Ligi Mistrzów, spędzając na placu gry dokładnie 415 minut. Przygoda „Rojiblancos” w tych rozgrywkach zakończyła się jednak na etapie 1/8 finału, gdy były już zespół Hyjka uległ po rzutach karnych Ajaxowi Amsterdam. Mimo że Javier urodził się w Madrycie i całe swoje dotychczasowe życie spędził właśnie w tym mieście, posiada on polskie obywatelstwo. Mama nowego nabytku Piasta jest bowiem Polką, natomiast jego ojciec Hiszpanem. Dzięki temu Hyjek otrzymał możliwość występów w młodzieżowych reprezentacjach naszego kraju, a w ostatnich miesiącach stał się częścią kadry do lat 19, rywalizującej o udział w Mistrzostwach Europy. 

Mimo że włodarze Atletico starali się zatrzymać Polaka u siebie, 19-latek postanowił nie przedłużać wygasającego 30 czerwca kontraktu i zasilił klub z Gliwic na zasadzie wolnego transferu. Wiele wskazuje na to, że zdolny pomocnik otrzyma sporo szans na grę przy Okrzei - głównie dlatego, że pomocnik może pełnić rolę młodzieżowca przez najbliższe trzy sezony. Akurat na tym polu Piast potrzebował i wciąż potrzebuje wzmocnień, gdyż dotychczasowy młodzieżowiec - Sebastian Milewski - straci to miano po zakończeniu obecnych rozgrywek. Co prawda wymogi regulaminowe będzie jeszcze spełniał napastnik Dominik Steczyk, jednak on do Gliwic został jedynie wypożyczony, a ponadto w trakcie swojego pobytu w Polsce nie zdołał on na dobre wywalczyć miejsca w pierwszym składzie Piasta.

Radości z pozyskania nowego młodzieżowca nie ukrywał zatem dyrektor sportowy Piasta, Bogdan Wilk. - Udało nam się wygrać rywalizację z innymi klubami Ekstraklasy. Cieszymy się, że Javier wybrał właśnie Piasta Gliwice. Ten ruch przyniesie obustronne korzyści i każdy będzie z niego zadowolony - przyznał 53-latek na łamach oficjalnej strony klubowej. 

A co na temat swojego transferu powiedział sam zainteresowany? - Od początku Piast był konkretny i obdarzył mnie zaufaniem. Wiem, że tutaj mogę zrobić postęp jako piłkarz. To główne argumenty, które przekonały mnie do Piasta. W tamtym sezonie Piast zdobył mistrzostwo Polski, a sam klub cały czas się rozwija. Dlatego też jestem szczęśliwy, że tutaj trafiłem. Wiem, że będzie to inne życie niż w Madrycie, ale jestem już przyzwyczajony do podróży i do tego kraju. Przychodzę do Piasta jednak po to, aby przede wszystkim grać w piłkę. Wiem, że mam tutaj odpowiednie warunki do rozwoju i będzie mi tu dobrze - zapewnił Hyjek tuż po podpisaniu kontraktu, który będzie obowiązywał do 30 czerwca 2023 roku. 

Pozostaje zatem zaczekać, czy wychowanek Atletico Madryt pójdzie drogą Jorge Felixa oraz Gerarda Badii i zostanie gwiazdą PKO Ekstraklasy, czy też szybko opuści Gliwice tak jak inny zawodnik z Półwyspu Iberyjskiego, Dani Aquino. 

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również