W Bytomiu walczą i przygotowują grunt. Dziś trzy punkty?

01.05.2021

Bez presji oglądania się na lidera z Chorzowa, ale z równie ambitnymi zadaniami przystąpią dzisiaj do meczu z Wartą Gorzów Wielkopolski piłkarze Polonii. Bytomianie jeszcze jednoznacznie nie wysłali gratulacji "Niebieskim" za promocję do drugiej ligi, ale dzisiaj słowo „awans” już w żadnym wypadku z ust piłkarzy niebiesko-czerwonych nie padnie.

Marcin Bulanda/ PressFocus

Bytomianie już przed meczem w Chorzowie jasno zdawali sobie sprawę z sytuacji w ligowej tabeli. - Jeżeli przegramy z Ruchem, to właściwie rywalizacja o awans się zakończy – mówili przed ubiegłotygodniowym meczem bytomianie. I chociaż Polonia po meczu na Cichej mogła odczuwać duży niedosyt, to jednak punktów z Chorzowa żadnych nie wywiozła. - Możemy mieć o to pretensje tylko dla siebie – mówił po derbowym pojedynku na szczycie trener Kamil Rakoczy, który zdając sobie sprawę z układu ligowej tabeli na kolejne mecze zwracał uwagę przez pryzmat następnego sezonu.

Dlatego dzisiejsze spotkanie z Wartą Gorzów Wielkopolski, rozgrywane ponownie na Olimpijskiej, ma nie tylko Polonistom poprawić nastroje po ostatniej porażce, co przede wszystkim pomóc zacząć układać puzzle personalne pod przyszły sezon. - Musimy w końcówce sezonu popatrzeć na swoich zawodników, kto będzie przydatny na przyszłość. Kto odpuści, ten nie zostanie z nami – mówił jeszcze na gorąco po meczu w Chorzowie trener bytomian, ale zdaje się, że te słowa nie były wypowiedziane pod wpływem emocji. Dla Polonii rozpoczyna się czas przygotowań do kolejnych rozgrywek.

Ale w perspektywie kolejnej przeprowadzki Polonii (niebiesko-czerwoni w tym sezonie przeprowadzają się z Szombierek na Olimpijską już po raz piąty, bijąc przy tym chyba niechlubny rekord), kto wie czy najlepszą i najbardziej wyczekiwaną wiadomością dla kibiców Polonii, dużo lepszą aniżeli jakikolwiek wynik sportowy, nie jest aby poniedziałkowa wiadomość z urzędu miejskiego. Miasto Bytom przeznaczy bowiem dodatkowe pieniądze na budowę nowego boiska Polonii wraz z całym zapleczem treningowym. Na kompleks sportowy zostanie przeznaczonych dodatkowo 6 mln 779 tys. zł.

Tym samym budżet inwestycji wynosi obecnie już niespełna 25 milionów złotych netto. W jego ramach mieści się oferta firmy Tamex Obiekty Sportowe SA, która wykonała chociażby boisko przy Stadionie Śląskim. Dzięki decyzji radnych z Bytomia udało się tym samym uniknąć unieważnienia przetargu, a tym samym opóźnienia w postępowaniu co najmniej o kilka miesięcy.

Teraz trwa analizowanie ofert, bo w konkursie zostały złożone dwie oferty. Umowa powinna być gotowa do podpisania w ciągu kilkunastu dni, na pewno jeszcze w maju. W ramach kompleksu sportowego w Bytomiu, przy ulicach Piłkarskiej i Olimpijskiej ma powstać obiekt spełniający kryteria PZPN oraz UEFA, składający się z płyty boiska o nawierzchni syntetycznej i wymiarach 105x68m wraz z trybunami o pojemności ponad 2 tysięcy, budynkiem zaplecza szatniowo-administracyjnego, dodatkową infrastrukturą, a nawet kawiarenką i muzeum. Obiekt będzie umożliwiać rozbudowę do kryteriów pierwszoligowych. Całość ma być gotowa w pierwszej połowie 2023 roku.

autor: TD

Przeczytaj również