Valencia coraz bliżej Anglii. Piast zanotuje transferowy rekord?

30.07.2019

Coraz więcej wskazuje na to, że w kolejnych meczach trener Waldemar Fornalik nie będzie mógł już skorzystać z Joela Valencii. Najlepszy piłkarz Ekstraklasy, który wymiernie przyczynił się do zdobycia przez Piasta tytułu mistrzowskiego, otrzymał konkretną ofertę z angielskiego Brentford. Ekwadorski pomocnik udał się już na Wyspy Brytyjskie, by przejść dziś w klubie z Championship testy medyczne. Suma transferu ma wynieść około 1,8 miliona funtów.

Łukasz Laskowski/PressFocus

Valencia trafił na Okrzei w lipcu 2017 roku ze słoweńskiego FC Koper. O ile debiutanckie rozgrywki nie były dla Ekwadorczyka zbyt udane (26 rozegranych spotkań, ale tylko trzy w pełnym wymiarze czasowym), to miniony sezon może już uznawać za najlepszy w swojej karierze. Punktem zwrotnym w przypadku zawodnika okazało się być przesunięcie go z pozycji skrzydłowego do środka pola. Już jako ofensywny pomocnik, występujący tuż za plecami wysuniętego napastnika, Valencia odżył i zaczął dyktować tempo gry drużyny. Co prawda osiągnięte przez zawodnika liczby nie były bardzo okazałe (6 goli i 6 asyst w 33 meczach), ale Ekwadorczyk i tak odegrał ogromną rolę w zdobyciu przez Piasta historycznego mistrzostwa Polski.

Dobra postawa w rozgrywkach zaprocentowała do tego stopnia, że 24-latek został uznany nie tylko najlepszym pomocnikiem, ale także najlepszym piłkarzem całego sezonu. Nic więc dziwnego, że Valencią zainteresowało się kilka klubów zagranicznych, m.in. z zza naszej wschodniej granicy. Sam piłkarz czekał jednak na odpowiednią ofertę i wiele wskazuje na to, że ostatecznie zdecydował się na transfer do Anglii. Ekwadorczyka zabrakło już w kadrze meczowej w ostatnim spotkaniu ze Śląskiem we Wrocławiu i najprawdopodobniej pomocnik nie pomoże również drużynie w rewanżowym meczu z Rigą FC,w którym Piast powalczy o trzecią rundę el. Ligi Europy.

Jako pierwszy o zainteresowaniu Valencią ze strony klubu z Championship poinformował użytkownik Janekx89. Niedługo później wyszło na jaw, jaki konkretnie zespół zabiega o pozyskanie najlepszego piłkarza Ekstraklasy. Mowa o Brentford FC – jedenastym zespole ubiegłego sezonu. Według informacji Piotra Koźmińskiego z „Super Expressu”, gliwiczanie odrzucili dwie pierwsze oferty Anglików, wynoszące odpowiednio 700 i 900 tysięcy euro. Ostatecznie działacze obu klubów doszły do porozumienia, a suma transferu ma wynieść ok. 1,8 miliona funtów. 

Jeżeli transfer w takiej formie faktycznie dojdzie do skutku, będzie to najdroższa sprzedaż zawodnika w całej historii Piasta. Do tej pory rekord ten wynosił milion euro, a został on ustanowiony po transferze Kamila Glika do Palermo w 2010 roku. Z kolei biorąc pod uwagę wszystkie śląskie kluby, więcej na sprzedaży zawodników zarobił jedynie Górnik Zabrze. Klub z Roosevelta sprzedał bowiem Szymona Żurkowskiego do Fiorentiny za blisko 4 miliony euro, a w 2012 roku za wytransferowanie Arkadiusza Milika do Bayeru Leverkusen zyskał 2,60 milionów euro.

Według informacji angielskich mediów, Valencia już przebywa w Anglii i przechodzi w klubie testy medyczne. Jeżeli nie wykażą one niczego niepokojącego, transfer ofensywnego pomocnika zostanie potwierdzony do końca tego tygodnia. 

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również