Uwaga, talent! Supersnajper z Gwarka da drużynie awans?

15.06.2019

Już w sobotę rozstrzygnie się to czy Gwarek Zabrze zagra w przyszłym sezonie w Centralnej Lidze Juniorów U-18. Kto wie czy w meczu z Miedzią Legnica nie będzie się także rozstrzygać przyszłość najlepszego gracza w zabrzańskiej drużynie, Dominika Skiby.

PressFocus

O szansie awansu Gwarka Zabrze do Centralnej Ligi Juniorów pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. W miniony weekend w sytuacji zabrzan, jak i jedynego konkurenta zabrzan w walce o awans Miedzi Legnica nic się nie zmieniło. Gwarek rozgromił Stilon Gorzów na wyjeździe aż 11:0, natomiast Miedź Legnica pokonała u siebie 6:2 Chrobrego Głogów.

W ostatniej kolejce makroregionalnych zmagań o awans, w bezpośrednim spotkaniu, powalczą więc Gwarek Zabrze i Miedź Legnica. Zabrzanie mają trzy punkty przewagi nad rywalem. W pierwszym meczu Miedzi z Gwarkiem padł remis 3:3. – Nastawienie w naszym zespole jest bojowe, chcemy wygrać, ale oczywiście pewni niczego nie jesteśmy. Niczego nie przesądzamy. Wszyscy w drużynie są zdrowi, kilku zawodników miało problemy, ale na sobotni mecz będą gotowi – mówi asystent trenera Janusza Kowalskiego w zabrzańskiej drużynie, Jan Frączek. – Miedź musi wygrać w Zabrzu, nam wystarcza remis. Miedzianka dobry futbol pokazała w pierwszym meczu. Przyjedzie do Zabrza po zwycięstwo, wie o co gra, ale my również – dodaje.

W Zabrzu wszyscy zdają sobie sprawę, że awans do CLJ-ki jest ważny, ale priorytetem jest to, by jak najwięcej chłopaków z czasem trafiło do seniorskiej piłki. - Na pewno kilku ma na to szansę – słowa trenera w pierwszej kolejności dotyczą chyba Dominika Skiby. W wygranym 9:0 meczu z Falubazem Zielona Góra młody napastnik zaliczył… osiem trafień. W poprzedniej kolejce dopisał kolejne cztery. - Gdy strzela się tyle bramek w meczu, obojętnie z kim się gra i na jakim szczeblu, to nie można przejść obok tego obojętnym, zawsze dostrzegają to ligowi wysłannicy – zauważa drugi trener zabrzańskiej ekipy.

Zabrzanie w całych wiosennych rozgrywkach zdobyli 54 bramki. Najwięcej z wszystkich 32. drużyn, które wiosną przystąpiły do walki o awans do CLJ. Ogromna część tego dorobku to właśnie bramki Dominika Skiby, który wiosną w trzynastu meczach strzelił 25 goli! - Dominik grający na „dziewiątce” ma to coś. Potrafi się ustawić, piłka go szuka, a on potrafi z niej zrobić użytek. Ma chłopak ten dar. To faktycznie nasz najlepszy zawodnik – dodaje trener Gwarka, który jednak zaznacza, że więcej zawodników Gwarka wkrótce może dostać szansę w seniorskiej piłce.

Dominik Skiba już w młodszych latach wyróżniał się instynktem snajperskim, a w rozgrywkach CLJ debiutował w… 2016 roku. Niewykluczone, że jeszcze latem dostanie swoją szansę w seniorskiej piłce. Po wielu trudnych latach zabrzańskiej współpracy na linii Górnik – Gwarek, teraz to właśnie na Roosevelta priorytet mają młodzi chłopcy z Gwarka. Ostatnim takim przykładem jest Adrian Gryszkiewicz, który dwa lata temu grał jeszcze ze Skibą w jednej drużynie. Teraz był w kadrze na MŚ U-20. – Tak to powinno wyglądać, jeżeli chodzi o współpracę. A ewentualny awans do CLJ-ki pomoże zarówno Gwarkowi, jak i Górnikowi – mówi trener, który na Roosevelta spędził blisko 20 lat. Teraz natomiast na myśl o rywalizacji młodych zawodników z Górnikiem tylko się uśmiecha. – To taka mała święta wojna. W przeszłości zawodnicy odczuwali klimat tej rywalizacji nieraz nawet na lekcjach, bo chodzili do tych samych szkół. Teraz to może wrócić.

autor: Tadeusz Danisz

Przeczytaj również