Tychy i Bielsko-Biała gotowe na mundial. „Czekają nas wielkie emocje”

23.05.2019

Wszystko dopięte na ostatni guzik, czekamy na pierwsze mecze – tak w skrócie można podsumować stan przygotowań w Bielsku-Białej i Tychach. To właśnie między innymi te dwa śląskie miasta będą gościć uczestników MŚ U-20. Pierwsze mecze w naszym regionie już w piątek.

Krzysztof Dzierżawa/PressFocus

Plakaty i banery z logo FIFA i zbliżającego się mundialu w miejsce ostatnich prac poprawkowych – to znak, że w kilku polskich miastach przygotowania do Młodzieżowych Mistrzostw Świata dobiegły już końca. W Tychach i Bielsku-Białej nie jest inaczej. Przygotowania w obu tych miastach rozpoczęły się już kilka miesięcy temu. W Bielsku-Białej powiększono między innymi ilość miejsc parkingowych wokół stadionu, w Tychach doszło do wymiany murawy na stadionie. Operacja trwała 10 dni, pracowało przy niej kilkadziesiąt osób. 500 rolek trawy, która rosła przez półtora roku, dotarło do Tychów ze Słowacji w 20 ciężarówkach.

W Tychach na nowej „wykładzinie” zagrają reprezentacje Argentyny, Ukrainy, USA, Nigerii, RPA, Korei Południowej i Kataru. Kibice obejrzą tam też mecz 1/8 finału i ćwierćfinał, w tym drugim wypadku istnieje szansa, że zagra tam reprezentacja Polski. Podobnie zresztą sytuacja ma miejsce w Bielsku-Białej, gdzie również liczą na biało – czerwonych. Ćwierćfinał z udziałem naszej kadry na Podbeskidziu jest możliwy, pod warunkiem jednak zwycięstwa w grupie A. W Bielsku-Białej odbędzie się też jeden z hitów fazy grupowej, mecz Portugalia – Argentyna.

Turniej najlepszych młodych zawodników będzie transmitowany do 127 krajów świata, a na śląsku pojawia się wschodzące gwiazdy futbolu, między innymi Timothy Weah (syn słynnego George'a) wypożyczony z Paris-Saint Germain napastnik Celtiku Glasgow czy Diego Dalot z Manchesteru United lub Kang-in Lee z Valencii. - Młodzieżowe Mistrzostwa Świata to druga najważniejsza impreza piłkarska na świecie. Każda drużyna, która zakwalifikowała się do turnieju, reprezentuje wysoki poziom i nie znalazła się w turniejowej stawce przypadkiem, dlatego jestem pewien, że czekają nas wielkie emocje. Zapraszamy fanów, by wspólnie, na stadionie przeżywać sportowe emocje – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Sam turniej takiej rangi to także nie lada gratka dla łowców autografów. W Bielsku-Białej podczas fazy grupowej stacjonują ekipy Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. W Jaworzu przebywają reprezentacje Portugalii i Korei Południowej, w Katowicach zaś Argentyna i Nigeria. Reprezentacje te trenują między innymi na obiektach Rekordu w Bielsku-Białej, w Dankowicach czy też na Bukowej w Katowicach.

VADEMECUM KIBICA

Posiadacze biletów na mecze w obu śląskich miastach w dniu spotkania będą mogli korzystać za darmo z komunikacji miejskiej. Od 6 rano, do 1 w nocy już dnia następnego. W Tychach na ulicach rozstawionych zostało 29 tablic informacyjnych ułatwiających kibicom dotarcie na stadion.

Na czas mistrzostw trolejbusy w mieście będą miały dwujęzyczną identyfikację linii i kierunków, również po angielsku. Dodatkowo wszystkie linie przejeżdżające przez przystanek „Stadion” będą opatrzone znakiem piłkarza.

Podczas turnieju zostaną wprowadzone także zmiany w organizacji ruchu w okolicach stadionu. W Bielsku-Białej w dni meczowe nastąpi wyłączenie z ruchu ul. Żywieckiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Stojałowskiego do skrzyżowania z ul. PCK. Ulica zamknięta zostanie trzy godziny przed rozpoczęciem meczu, a ruch przywrócony będzie dwie godziny po zakończeniu meczu. Na podobnych zasadach nastąpi wyłączenie z ruchu ul. Broniewskiego na odcinku od Dworkowej do PCK. W Tychach opracowany został w polsko-angielskiej wersji językowej „asystent kibica”, który jest dostępny na stronie internetowej urzędu miasta, tam też wszystkie zmiany w ruchu drogowym są dokładnie zaznaczone.

Bilety na wszystkie mecze jeszcze są w sprzedaży. Początkowo spodziewano się, że największym zainteresowaniem będą cieszyły się mecze reprezentacji Ukrainy, ale na przykład w Bielsku-Białej większe „wzięcie” mają mecze Nigerii i Korei Południowej. Bilety na turniej można zakupić tylko na stronie internetowej FIFA. Bramy na stadion będą otwierane dwie godziny przed każdym meczem.

Tychy:

Piątek, 24 maja, 18.00
Katar – Nigeria

Sobota, 25 maja, 20.30
Argentyna – RPA

Poniedziałek, 27 maja, 18.00
Katar – Ukraina

Wtorek, 28 maja, 20.30
RPA – Korea Południowa

Czwartek, 30 maja, 20.30
USA – Katar

Piątek, 31 maja, 20.30
Korea Południowa – Argentyna

1/8 finału
3 czerwca, 17.30
1D – 3BEF

Ćwierćfinał
7 czerwca, 18.30
(1B-3ACD) – (1F-2E)

Bielsko-Biała:
Piątek, 24 maja, 20.30
Ukraina – USA

Sobota, 25 maja, 15.30
Portugalia – Korea Południowa

Poniedziałek, 27 maja, 20.30
USA – Nigeria

Wtorek, 28 maja, 18.00
Portugalia – Argentyna

Czwartek, 30 maja, 20.30
Nigeria – Ukraina

Piątek, 31 maja, 20.30
RPA – Portugalia

1/8 finału
4 czerwca, 20.30
1F – 2E

Ćwierćfinał
8 czerwca, 20.30
(2B-2F) - (1A-3CDE)

autor: Tadeusz Danisz

Przeczytaj również