Ślązacy zdominowali Galę Ekstraklasy. Valencia piłkarzem sezonu!

21.05.2019

Piast Gliwice zdominował galę podsumowującą sezon 2018/2019 w Ekstraklasie, a jego zawodnicy i trener otrzymali łącznie aż sześć nagród. W gronie laureatów znalazło się jednak jedno miejsce dla przedstawiciela innego śląskiego klubu - Igor Angulo został wybrany napastnikiem sezonu.

Rafał Rusek/PressFocus

Po świętowaniu zdobycia historycznego mistrzostwa Polski, piłkarze Piasta udali się do Warszawy na uroczystą galę, podsumowującą zakończony już sezon Lotto Ekstraklasy. W trakcie jej trwania trener oraz zawodnicy klubu z Gliwic otrzymali aż sześć wyróżnień. Młodzieżowcem sezonu w plebiscycie PKO Banku Polskiego został wybrany Patryk Dziczek, Frantisek Plach dostał statuetkę dla najlepszego bramkarza, a Aleksandar Sedlar zdystansował faworyzowanego Filipa Mladenovicia z Lechii Gdańsk i mógł cieszyć się z tytułu obrońcy sezonu. 

Najwięcej nagród ze wszystkich piłkarzy Piasta zgarnął jednak Joel Valencia, który nie tylko został uznany za najlepszego pomocnika w lidze, ale także zgarnął statuetkę dla piłkarza sezonu 2018/2019. Takiego wyboru, podobnie jak w ostatnich kilku latach, dokonywali zawodnicy ze wszystkich klubów Ekstraklasy. Tym samym Ekwadorczyk został pierwszym laureatem nagrody na Gali Ekstraklasy, pochodzącym z Ameryki Południowej. 

Ofensywny pomocnik, słusznie uznawany za motor napędowy ofensywnych akcji drużyny, zostawił w pokonanym polu m.in. wspomnianego wcześniej Aleksandara Sedlara oraz Igora Angulo. Hiszpan nie wrócił jednak do Zabrza bez żadnej nagrody. 35-latek zwyciężył bowiem w kategorii napastnik sezonu oraz odebrał statuetkę za tytuł króla strzelców. Napastnik Górnika w zakończonym już sezonie strzelił 24 bramki, a drugiego w klasyfikacji Marcina Robaka wyprzedził aż o 6 trafień.

Zaskoczeniem nie był również triumf Waldemara Fornalika w kategorii trener sezonu. Popularny „Waldek King”, który doprowadził zespół z Gliwic do pierwszego mistrzostwa Polski, pokonał Michała Probierza i Piotra Stokowca - szkoleniowców drużyn, którym także udało się awansować do europejskich pucharów. 

Laureaci nagród na gali Lotto Ekstraklasy:

Piłkarz sezonu: Joel Valencia 
Trener sezonu: Waldemar Fornalik 
Napastnik sezonu: Igor Angulo 
Pomocnik sezonu: Joel Valencia 
Obrońca sezonu: Aleksandar Sedlar 
Bramkarz sezonu: Frantisek Plach 
Młodzieżowiec sezonu PKO Banku Polskiego: Patryk Dziczek

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również