Pucharowicz z kolejnym wzmocnieniem. Trzykrotny mistrz Polski trafił na Okrzei

27.07.2020

Skrzydłowy Michał Żyro został drugim zawodnikiem, który wzmocnił Piasta Gliwice w letnim okienku transferowym. Zawodnik, znany przede wszystkim z występów w warszawskiej Legii, podpisał z „niebiesko-czerwonymi” dwuletni kontrakt.

Łukasz Sobala/PressFocus

27-latek jest wychowankiem Legii Warszawa i to właśnie w tym zespole Żyro odnosił największe sukcesy w swojej dotychczasowej karierze. W latach 2009-2015 zawodnik wystąpił aż w 157 spotkaniach stołecznej drużyny, w których zdobył 27 goli oraz zaliczył 32 asysty. Ponadto skrzydłowy w trakcie wspomnianego okresu sięgnął z zespołem po trzy tytuły mistrzowskie oraz pięć krajowych pucharów. Dobra postawa Żyry nie umknęła włodarzom klubów zagranicznych, dzięki czemu w styczniu 2016 roku zasilił on szeregi Wolverhampton Wanderers, występującego wówczas na poziomie Championship.

Pobyt Żyry na Wyspach rozpoczął się wręcz fenomenalnie, gdyż piłkarz już w swoim debiucie zapisał na swoim koncie dublet. W późniejszym czasie pomocnik przegrał jednak walkę z kontuzjami - najpierw nabawił się bowiem urazu łydki, a niedługo po powrocie do gry zerwał więzadła w kolanie. Od tego momentu zawodnik nie był już w stanie wrócić do swojej wcześniejszej dyspozycji, a nieudane dla niego było nie tylko półroczne wypożyczenie do Charltonu Athletic, ale także jego powrót do Ekstraklasy i pobyt w Pogoni Szczecin oraz Koronie Kielce.

Znany pomocnik zdołał odbudować się dopiero w Fortuna 1. Lidze, do której trafił na początku lutego br. Żyro z miejsca stał się bardzo ważnym elementem Stali Mielec, w barwach której wystąpił we wszystkich meczach rundy wiosennej i wymiernie przyczynił się do jej awansu do PKO Ekstraklasy. W 15 rozegranych w 2020 roku spotkaniach, 27-latek sześciokrotnie skierował piłkę do siatki, a także zanotował trzy kluczowe podania. 

Pomimo wywalczonej promocji do najwyższej klasy rozgrywkowej, pomocnik nie zdecydował się pozostać w Mielcu na dłużej i przystał na ofertę trzeciego zespołu Ekstraklasy. Żyro podpisał z przyszłym pucharowiczem dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia współpracy o kolejny rok. - Piast to fantastyczny klub, który od dwóch lat regularnie odnosi sukcesy. Wszystko tutaj jest prowadzone z cierpliwością oraz na jak najwyższym poziomie. Myślę, że jest to dla mnie bardzo dobry kierunek i teraz, kiedy jestem coraz bliżej optymalnej formy po kontuzji, to kolejny krok do przodu. W ostatniej rundzie strzeliłem kilka goli. Można powiedzieć, że pokazałem wachlarz moich umiejętności, bo były bramki z lewej, prawej, głowy. Jestem pewien, że w Gliwicach również będzie bardzo dobrze - powiedział Michał Żyro, cytowany przez oficjalną stronę klubową Piasta.

Czterokrotny reprezentant Polski jest drugim zawodnikiem, który wzmocnił klub z Gliwic w trakcie letniego okienka transferowego. Blisko trzy tygodni temu Piast ogłosił już transfer byłego piłkarza młodzieżowych sekcji Atletico Madryt, Javiera Ajenjo Hyjka. - Wierzymy, że Michał może grać jeszcze lepiej i niedługo nawiąże do czasów, gdy występował w reprezentacji Polski, zdobywał tytuły mistrza Polski, a swoją postawą zapracował na transfer do Wolverhampton. Po tym transferze rywalizacja w linii ataku jeszcze się zwiększy, co może przynieść wiele korzyści - przyznał Bogdan Wilk, dyrektor sportowy ekstraklasowicza.

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również