Pomścili Legię, skruszyli mur i awansowali!

02.09.2018
W Bielsku-Białej, po raz drugi w historii, rozegrano turniej eliminacyjny UEFA Futsal Champions League. Tamtejszy Rekord, po raz drugi, wywalczył awans do kolejnego etapu rywalizacji. Podopieczni Andrzeja Szłapy pod wieloma względami przewyższali rywali z Walii, Luksemburga i Bułgarii.
Marek Łękawa/bts.rekord.com.pl
Mocny początek

Mistrz Bułgarii – Varna City, najlepsza drużyna rozgrywek w Luksemburgu – Racing Futsal Luxemburg oraz Cardiff University FC, czyli triumfator zmagań w Walii, to zespoły, z którymi „rekordziści” zmierzyli w hali pod Dębowcem. Stawką rywalizacji był awans do Main Round futsalowej Ligi Mistrzów. – Cieszymy się, że tak ważna impreza trafiła do Bielska-Białej. Po raz pierwszy byliśmy organizatorem tego turnieju cztery lata temu i wszyscy zapewne mają w pamięci, ile emocji dostarczył on kibicom. Żadnego z obecnych rywali lekceważyć nie możemy. Ktoś może powiedzieć, że przyjeżdżają do nas drużyny z Luksemburga i Walii, z którymi nie mamy prawa przegrać. Ale nie takie niespodzianki w sporcie miały już miejsce. Chcemy jednak wygrać cały turniej, najlepiej odnosząc komplet zwycięstw, co dałoby największą satysfakcję – powiedział przed pierwszym meczem Janusz Szymura, prezes Rekordu Bielsko-Biała.

Mistrzowie Polski zmagania rozpoczęli z animuszem. Michał Marek już w 1. minucie pojedynku z Walijczykami otworzył wynik meczu. Goście co prawda chwilę później wyrównali, ale jak się później okazało, to było jedyn skuteczne uderzenie w ich wykonaniu w czwartkowy wieczór. „Biało-zieloni” przed przerwą przeprowadzili natomiast jeszcze siedem skutecznych ataków, hat-tricka skompletował wspomniany Marek. Po zmianie stron, wobec wysokiego prowadzenia, gospodarze nieco spuścili z tonu, ponadto trener Andrzej Szłapa dał pograć wszystkim zawodnikom. Pojedynek zakończył się wynikiem 10:1, ustalił go w końcówce Alex Viana, który po podaniu Łukasza Biela dopełnił z bliska formalności. Tym samym 20-letni Brazylijczyk zanotował premierowe trafienie w barwach Rekordu.

W piątek bielski zespół zmierzył się z mistrzem Luksemburga. „Rekordziści” pomścili w imponującym stylu... Legię Warszawa. Tym razem młody snajper z Kraju Kawy jako pierwszy wpisał się na listę strzelców. W dalszej fazie premierowej odsłony futbolówkę do celu kierowali tylko jego partnerzy. Przy wyniku 7:0 obie ekipy udały się na przerwę. Po pauzie szkoleniowiec gospodarzy, po raz drugi podczas turnieju, mógł pozwolić sobie na rotacje w składzie, z których korzystali głównie młodzi zawodnicy, zarazem wychowankowie Rekordu. Po raz drugi bielszczanie strzelanie zakończyli wobec dwucyfrowej zdobyczy – 11:2.

Bułgarski mur

Trzecim rywalem „rekordzistów” była Varna City, która przed meczem wieńczącym dzieło takze miała szanse na awans do kolejnego etapu rywalizacji. Warunek był jeden – zwycięstwo. Mistrz Bułgarii stracił bowiem wcześniej punkty remisując 3:3 z Cardiff University FC, pokonał także 5:3 Racing Futsal Luxemburg. Goście od pierwszej minuty postawili na skomasowaną defensywę i kontrataki. Całym zespołem bronili się na obszarze dziesięciu metrów od bramki, co długo przynosiło oczekiwany skutek. Bielska drużyna nieustannie przebywała na połowie rywala, ale dopiero w 12. minucie skruszyła bułgarski mur. Michał Kubik płaskim uderzeniem zza pola karnego zaskoczył golkipera rywali. Nie mający nic do stracenia przeciwnik postawił na grę z lotnym bramkarzem i dopiął swego. Tuż przed końcem pierwszej połowy Bartłomieja Nawrata, strzałem z bocznego sektora pokonał Georgi Karageorgiev. Trener Daniel Nestorov po zmianie stron nie zmienił nastawienia, jego podopieczni nadal posiadając piłkę grali bez bramkarza. Po raz drugi nie udało im się jednak skonstruować skutecznego ataku. Natomiast po drugiej stronie boiska gospodarze zadali decydujący cios. Wprowadzony chwilę wcześniej na parkiet Biel utonął w ramionach kolegów zaraz po tym, gdy wypatrzył go w polu karnym Jan Janovsky.

Bezapelacyjnie najlepszy zespół bielskiego turnieju eliminacyjnego awansował do kolejnej rundy UEFA Futsal Champions League. Rekord w Rydze zmierzy się z Nikarsem Ryga (Łotwa), VfL 05 Hohenstein-Ernstthal (Niemcy) oraz CS Informatica Timișoara (Rumunia). Turniej zostanie rozegrany w dniach 2-7 października.