Piast znalazł następcę Sedlara i osłabił pucharowego rywala Cracovii

23.06.2019

Kapitan wicemistrza Słowacji został czwartym wzmocnieniem Piasta Gliwice w letnim okienku transferowym. Mowa o obrońcy Tomasie Huku, który podpisał z mistrzem Polski trzyletnią umowę. 

piast-gliwice.eu

24-letni Tomas Huk jest wychowankiem MFK Koszyce, a z klubem tym udało mu się nawet zdobyć Puchar Słowacji. Na początku 2016 roku obrońca postanowił opuścić macierzysty zespół i zasilił szeregi Dunajskiej Stredy. W trakcie 3,5-letniego pobytu, Słowak rozegrał w nim aż 116 meczów (biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki), w których zdobył trzy bramki oraz zaliczył trzy asysty. W minionych rozgrywkach drużyna z MOL Areny sięgnęła po wicemistrzostwo kraju, a dowodzona przez Huka defensywa spisywała się całkiem nieźle – w 32 meczach zespół stracił zaledwie 37 goli. Lepszy bilans zanotował jedynie trzeci w stawce MFK Rużomberok oraz zdobywca mistrzostwa, Slovan Bratysława.

Co warte podkreślenia, Huk niemal od początku zeszłego sezonu pełnił w klubie funkcje kapitana, a biorąc pod uwagę wszystkich defensorów ligi słowackiej, 24-latek rozegrał w rozgrywkach 2018/2019 drugą największą ilość minut (2700). Zawodnik może nie tylko występować na środku obrony, bo w trakcie swojej kariery był  również wystawiany na pozycji defensywnego pomocnika. Przez portal transfermarkt.com jest wyceniany na 550 tysięcy euro.

Pozyskując solidnego jak na miarę naszej ligi obrońcę, Piast przy okazji pomógł innej polskiej drużynie, Cracovii. Dunajska Streda będzie bowiem rywalem popularnych „Pasów” w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy.

Huk trafił na Okrzei na zasadzie transferu definitywnego, gdyż jego umowa z dotychczasowym klubem była ważna do 30 czerwca 2020 roku. Dokładna cena wykupu dwukrotnego reprezentanta Słowacji nie jest jednak znana. Piłkarz podpisał z mistrzem Polski trzyletni kontrakt, a docelowo został pozyskany by zastąpić najlepszego obrońcę Lotto Ekstraklasy z zeszłego sezonu, Aleksandara Sedlara. - Cieszę się, że trafiłem do Piasta. Dołączyłem do zespołu na zgrupowaniu i nie mogę się doczekać wspólnych treningów oraz meczów. Czekam z niecierpliwością na nowy sezon - powiedział słowacki obrońca tuż po podpisaniu kontraktu z Piastem.

- Tomas może występować na środku obrony, ale dobrze czuje się również na pozycji defensywnego pomocnika. Rozegrał wiele spotkań w lidze słowackiej, a ostatnio był nawet kapitanem swojej drużyny. Będzie zawodnikiem, który pomoże naszemu zespołowi. Obserwowaliśmy go od jakiegoś czasu, dlatego jestem przekonany, że okaże się wzmocnieniem drużyny - przyznał dyrektor Piasta, Bogdan Wilk, na łamach oficjalnej strony klubowej. 

Huk jest czwartym zawodnikiem, który wzmocnił Piasta w letniej przerwie. Wcześniej szeregi drużyny z Okrzei zasilili Jakub Holubek, Sebastian Milewski oraz bramkarz Patryk Królczyk, który do Gliwic trafił z trzecioligowej Warty Gorzów Wielkopolski. 

źródło: własne/piast-gliwice.eu
autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również