Michał Kwiatkowski mocny nie tylko na Śląsku

11.08.2018
Wypracowana w naszym regionie przewaga wystarczyła. Michał Kwiatkowski wygrał 75. Tour de Pologne.
Krzysztof Porębski/Press Focus
Do ostatniego etapu wyścigu (Bukovina Resort - Bukowina Tatrzańska) Kwiatkowski (Team Sky) przystąpił z 16-sekundową przewagą nad Dylanem Teunsem. Musiał ją obronić na wymagającej, 136-kilometrowej trasie, na której było aż sześć górskich premii pierwszej kategorii. Po pokonaniu ostatniej z nich, zaatakował Simon Yates (Mitchelton-Scott). W pewnym momencie Brytyjczyk miał pół minuty przewagi nad Kwiatkowskim, co oznaczało spore zagrożenie dla Polaka. Lider wyścigu ruszył w pościg razem ze swoim górskim pomocnikiem, Sergio Henao. "Kwiato" zdołał zmniejszyć stratę i ostatecznie wjechał na metę jako szósty, 12 sekund za triumfującym na ostatnim etapie 75. TdP Yatesem.

W klasyfikacji generalnej Kwiatkowski wyprzedził Yatesa o 15 sekund. Trzeci Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) był gorszy o 20 sekund. Polak wygrał również klasyfikację najlepszego sprintera Hyundai. Najlepszym góralem Tauron został Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe), a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO Jenthe Biermans (Katusha Alpecin).