Na piasku w Gliwicach. Reprezentacja Polski i wybitni trenerzy zawitają na Śląsk.

15.03.2019

To będzie z pewnością jedna z największych atrakcji tego weekendu w naszym regionie. Reprezentacja Polski zawita do Gliwic. Mowa o beach soccerowej kadrze, która tym samym rozpoczyna sezon. W centrum aglomeracji śląskiej dojdzie do dwumeczu z reprezentacją Czech, a w kadrze nie zabraknie także graczy z naszego terenu.

Szymon Górski/PressFocus

Jedno z większych miast województwa śląskiego pewnie mało komu kojarzy się z beach soccerem. W piłkę plażową gra się jednak nie tylko nad morzem na naturalnych piaskach. Coraz więcej ośrodków powstaje w różnych zakątkach kraju, a sam fakt, że stolicą beach soccera od lat jest Łódź pokazuje, że nie trzeba mieć w pobliżu morza, by dobrze grać w beach soccer.

Z podobnego założenia wychodzą na Śląsku. W naszym regionie na beach soccer stawiają przede wszystkim w Gliwicach i Sosnowcu i gracze właśnie z tych dwóch miast znaleźli się w kadrze na dwumecz z Czechami. Mowa tutaj przede wszystkim o Mateuszu Kiklaiszu. 21-latek stanie przed szansą debiutu w seniorskiej reprezentacji, na dodatek w swoim rodzinnym mieście. Bo chociaż dzisiaj reprezentuje on barwy Tonio Team Sosnowiec, to pierwsze kroki stawiał w Gliwicach, w tamtejszym klubie Milenium. - Gdy dowiedziałem się, że dostałem powołanie to ogromnie się ucieszyłem. Spełniłem jedno ze swoich marzeń. Od dziecka o tym marzyłem, by kiedyś dostąpić zaszczytu gry w bluzie z orzełkiem na piersi. A mecz w Gliwicach, to już w ogóle scenariusz idealny. Pamiętam jak pierwszy raz grałem na piasku, jak robiliśmy wspólnie z kolegami pierwsze boisko. Na trybunach w weekend zasiądą moi bliscy, wsparcie mam gwarantowane – mówi młody zawodnik, który na swoim koncie ma pięć występów w reprezentacji młodzieżowej.

Kiklaisz wraz z kadrą U-21 zdobył w ubiegłym roku srebrny medal na nieoficjalnych mistrzostwach Europy. Dzisiaj w pierwszej reprezentacji również trzech jego kolegów z młodzieżówki ma szanse zagrać przeciwko Czechom. Również kolega klubowy Kiklaisza, bramkarz Patryk Nowak, który w ostatniej chwili zastąpił kontuzjowanego Krystiana Karolaka.

Reprezentację Polski w piłce nożnej plażowej po słabszym ubiegłym roku czekają w najbliższych miesiącach zmiany, trener Marcin Stanisławski zamierza dać szansę młodzieży, która tak dobrze spisała się w rywalizacji z rówieśnikami. Jednym z bardziej „doświadczonych” młodzieżowców w naszej reprezentacji jest Karol Kruk, który w reprezentacji dorosłej debiutował w 2015 roku. - Chcę teraz w kadrze trenera Stanisławskiego zaistnieć na dłużej. W ubiegłym roku wystąpiłem w meczu z Anglią, jestem z siebie zadowolony, ale stać mnie na więcej. To jest cel na najbliższe miesiące, zostać w kadrze na dłużej – mówi zawodnik z województwa łódzkiego.

Kolejną atrakcją weekendu z beach soccerem na śląsku będzie wizyta trenera reprezentacji Rosji, Mikhaila Likhacheva w Gliwicach. Weźmie on udział w specjalnej konferencji poświęconej rozwojowi beach soccera – zaprezentuje wykład poświęcony gry obronnej, odbędzie także trening pokazowy z zawodnikami z Gliwic. Na konferencji pojawi się także Łukasz Ostrowski, jeden z czołowych sędziów na świecie.

Sobotnie spotkanie odbędzie się o godzinie 21.00, mecz niedzielny o godzinie 11.00. Oba mecze zostaną rozegrane w Fabryce Sportów (ul. Marcina 35, 44-153 Kozłów, k. Gliwic). Na meczach obowiązują bezpłatne wejściówki, które są do odbioru na obiekcie.

autor: Tadeusz Danisz

Przeczytaj również