Marchewka już w "GieKSie". Kolejny talent z kontraktem w czerwcu?

28.02.2019

Współpraca GKS-u oraz Rozwoju Katowice coraz bardziej się zacieśnia. Oba kluby porozumiały się w sprawie wymiany dwóch zawodników, a być może w lipcu na Bukową trafi kolejny zdolny piłkarz z kadry drugoligowca.

Norbert Barczyk/PressFocus

W czwartek do GieKSy na zasadzie transferu definitywnego trafił napastnik Bartosz Marchewka. 18-letni napastnik trenował z katowickim klubem od blisko miesiąca, a podczas okresu przygotowawczego spisywał się na tyle dobrze, że Dariusz Dudek postanowił włączyć go do kadry GKS-u na obóz w Turcji. W minionej rundzie zawodnik rozegrał na drugoligowych boiskach 9 spotkań, w których ani razu nie wpisał się na listę strzelców. Piłkarz zadebiutował w seniorskim zespole Rozwoju w wieku zaledwie 15 lat, gdy 29 października 2016 roku pojawił się na placu gry w meczu z Wartą Poznań. Od tego momentu Marchewka zanotował łącznie 45 występów w Rozwoju, w których zdobył trzy bramki

Młody napastnik związał się z GKS-em 2,5-letnim kontraktem, który może ulec przedłużeniu. - Bartosz to bardzo utalentowany zawodnik. Pomimo 18 lat od trzech sezonów występuje na poziomie drugiej ligi. Zawodnik był już zaproszony na testy sportowe rok temu, a w tym roku pojechał z drużyną na obóz do Turcji, gdzie został poddany kolejnej weryfikacji. Po obozie zapadła decyzja o jego zakontraktowaniu - przyznał Tadeusz Bartnik, dyrektor sportowy GKS-u Katowice.

Do Rozwoju na zasadzie wypożyczenia trafił z kolei  Kamil Kurowski. Środkowy pomocnik występował w klubie zza między od początku tego sezonu i na pierwszoligowych boiskach zanotował łącznie 9 spotkań. W trakcie swojej kariery reprezentował jeszcze barwy Kolejarza Stróże, Olimpii Grudziądz oraz Podbeskidzia Bielsko-Biała, w którym zaliczył trzy występy na poziomie Ekstraklasy.

Po zakończeniu gry w zespole ze stadionu przy Zgody, Kurowski najprawdopodobniej nie powróci już do GKS-u. Kontrakt piłkarza z pierwszoligowcem wygasa bowiem wraz z zakończeniem sezonu 2018/2019. – Już jakiś czas temu pojawił się pomysł, by w ramach współpracy dołączył do nas jeszcze jeden zawodnik GKS-u. Udało się ten temat dopiąć. Liczymy, że Kamil okaże się wzmocnieniem zespołu i pomoże nam w zrealizowaniu założonego celu – powiedział Marcin Nowak wiceprezes Rozwoju. Kurowski jest zatem trzecim zawodnikiem GieKSy, który został wypożyczony do drugoligowca w zimowym okienku transferowym. Wcześniej szeregi Rozwoju zasilili już dwaj skrzydłowi, Konrad Andrzejczak i Sławomir Musiolik.

Tymczasem wiele wskazuje na to, że na Bartoszu Marchewce GKS nie zakończył fedrowania w okolicach stadionu przy Zgody. Po zakończeniu sezonu do pierwszoligowca może trafić Bartosz Baranowicz. 16-letni pomocnik należy do grona najbardziej utalentowanych graczy w kadrze Rozwoju, a potwierdzeniem jego umiejętności niech będzie fakt, że mimo swojego wieku zanotował aż 16 występów w obecnym sezonie drugiej ligi. Dodatkowo w styczniu 2018 roku Baranowicz spędził tydzień na testach w słynnym Liverpoolu. Pomocnik zaliczył w Anglii cztery treningi z zespołem u-16, a klub z Anfield zapewnił, że dalej będzie obserwował jego poczynania.

W styczniu tego roku zawodnik rozpoczął z kolei treningi w GieKSie, wraz z Bartoszem Neugebauerem oraz... nowym nabytkiem pierwszoligowca, Bartoszem Marchewką. Czy 16-latek zdecyduje się podążyć śladem nieco starszego kolegi? 

źródło: własne/gkskatowice.eu
autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również