Ligowcy kończą ferie. Pierwszy rusza GKS Katowice 

04.01.2022

Kończą się powolutku zimowe ferie dla naszych ligowców. W najbliższych dniach rozpoczynają treningi ekstraklasowi piłkarze Piasta Gliwice, Górnika Zabrze i Rakowa Częstochowa, a w przyszłym tygodniu trenować już będą wszystkie rywalizujące na szczeblu centralnym drużyny.

Krzysztof Dzierżawa/PressFocus

Śląscy ekstraklasowicze, niemal jak jeden mąż, do treningów wrócą w najbliższy piątek. Tak będzie zarówno w przypadku Górnika Zabrze, Piasta Gliwice i Rakowa Częstochowa. Gliwiczanie już z nowymi twarzami, w pozostałych ekipach jeszcze na wzmocnienia kibice muszą poczekać, ale wiele na to wskazuje, że w najbliższych dniach w tym względzie wiele się wydarzy.

Raków właściwie zaraz po wznowieniu treningów odleci na zgrupowanie do tureckiego Belek. Tam podopieczni trenera Marka Papszuna będą przebywać ponad dwa tygodnie i rozegrają łącznie cztery sparingi – w tym między innymi z Zorią Ługańsk i Rapidem Bukareszt. Na początku przyszłego tygodnia zgrupowanie rozpocznie również Piast, który pozyskał już dwóch stranieri: Tihomira Kostadinova i Rauno Sappinena. Gliwiczanie mają jednak w planach dwa obozy  – ten pierwszy całkiem niedaleko, w rybnickim Kamieniu. W trakcie tego pobytu mają się zmierzyć z LKS-em Goczałkowice-Zdrój, liderem gr. III trzeciej ligi. Będzie to jednak krótki pobyt, bo już w kolejnym tygodniu gliwiczanie będą trenować na tureckiej ziemi.

Górnik Zabrze, podobnie jak niemal wszystkie drużyny PKO Ekstraklasy, również obiera kierunek nad Bosfor. W przyszłą sobotę wylatuje do Belek, gdzie będzie okazja spotkać wiele naszych drużyn ligowych, ale również ekipy z Bułgarii czy też Rosji. Zabrzanie zagrają tam sparing chociażby z Lewskim Sofia, a ostatnim sprawdzianem dla Górników przed ligą będzie mecz z Podbeskidziem.

 Pierwszoligowcy na przygotowania mają trochę więcej czasu, bo rozpoczną zmagania ligowe dopiero pod koniec lutego. Najwcześniej do treningów wróci jednak GKS Katowice, który nie będzie odpoczywał w Święto Trzech Króli. Na pierwszych zajęciach mają się pojawić między innymi Jakub Karbownik i Marcin Stromecki, czyli pozyskani zimą piłkarze. W najbliższych dniach wrócą do zajęć także zawodnicy Skry Częstochowa, Zagłębia Sosnowiec, Podbeskidzia Bielsko-Biała i GKS Jastrzębie. Najpóźniej, bo w przyszły wtorek, do zajęć powróci GKS Tychy. 

Pierwszoligowcy będą trenować głównie w naszych warunkach. Wyjątkiem jest tutaj Zagłębie Sosnowiec, które na przełomie stycznia i lutego również będzie przebywać w Turcji, gdzie ma też wstępnie zaplanowane trzy sparingi. Pozostałe nasze ekipy będą trenować w sprawdzonych realiach – jak chociażby GKS Katowice w Bielsku-Białej, gdzie pojawi się nawet dwukrotnie, czy GKS Tychy w Ustroniu, względnie GKS Jastrzębie w Rybniku.

Nie zabraknie również atrakcyjnych sparingów w wykonaniu pierwszoligowców. W wielu przypadkach dojdzie do derbowych starć, które na pewno będą ciekawymi pojedynkami, ale nie zabraknie także meczów z wyżej notowanymi ekipami. GKS Tychy ma w planach spotkanie z Legią Warszawa, jak również z drużynami zza naszej południowej granicy.

W drugiej lidze oczy kibiców w naszym regionie przede wszystkim zwrócone będą na Chorzów, gdzie wiosną zapowiadają walkę o awans. Niebiescy, już bez Tomasza Neugebauera na pierwszym treningu spotkają się 12 stycznia. Chorzowianie w ostatnich dniach stycznia będą na blisko tygodniowym zgrupowaniu w Rybniku – Kamieniu. W planach mają sparing ze Śląskiem Świętochłowice, ale także z Widzewem Łódź czy Sandecją Nowy Sącz, która będzie pierwszym zimowym rywalem Ruchu. Druga liga wznowi zmagania w ostatni weekend lutego.

autor: Tadeusz Danisz

Przeczytaj również