Liga od kuchni: Oświetlenie

18.06.2015
Kolejna "Liga od kuchni", a w niej kolejny temat około stadionowy. Dzisiaj proponujemy zapoznać się z oświetleniem poszczególnych, śląskich obiektów. Zatem - komu przyświeca najwięcej luxów w naszym regionie? Startujemy...
SportSlaski.pl

Górnik Zabrze

Najlepiej oświetlona murawa w ekstraklasie - tym szczycą się zabrzanie, którzy co prawda cały czas grają na niedokończonym obiekcie, ale za to nieźle oświetlonym. Pod koniec ubiegłego roku po raz pierwszy Górnik rozgrywał mecz przy Roosevelta z nowoczesnymi lampami, których 184 sztuki (każda waży 13 kg) zamontowano na konstrukcji dachu. Reflektory świecą z częstotliwością 250 Hz, dzięki czemu możliwe jest nagrywanie obrazu w wysokiej rozdzielczości.

Ruch Chorzów

Grze chorzowian przyświeca 1715 luxów. Nie jest to imponujący wynik, ale w zupełności wystarcza. Trzeba też pamiętać, że z naszego zestawienia stadion przy Cichej jest jednym z najstarszych obiektów. Światła zamontowane są na masztach rozmieszczonych na bokach boiska oraz na dachu trybuny krytej. 

Podbeskidzie Bielsko-Biała 

Na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej oświetlenie ma moc 2900 luxów. Reflektory rozmieszczone są na zadaszeniu obiektu przy Rychlińskiego. Na końcu pokrycia każdej z trybun znajdują się światła skierowane są w stronę murawy. Na dachu nad trybunami Wschodnią i Zachodnią zamontowano główne źródła światła. Pierwszy mecz przy oświetleniu Podbeskidzie rozegrało na swoim stadionie w 2009 roku, ale wtedy w Bielsku-Białej, jeszcze na starym obiekcie, stały maszty.

Piast Gliwice

05 listopada 2011 roku gliwiczanie zainaugurowali występy na swoim nowym obiekcie przy Okrzei 20. Rywalem była wówczas Wisła Płock, Piast mecz wygrał (2:1), a zwycięstwu przyświecało 2000 luksów z reflektorów zamontowanych na... Nie, nie na masztach wokół murawy, a pod dachem trybun okalających boisko.
Oświetlenie w Gliwicach umieszczone jest bowiem właśnie w taki sposób, wzorem stadionu w niemieckim Paderborn, na którym oparto projekt siedziby „Piastunek”.
Natężenie światła przy Okrzei ocenić trzeba pozytywnie. Ilość luksów jest absolutnie wystarczająca aby odpowiednio doświetlić płytę boiska więc piłkarze mogą grać w komfortowych warunkach niezależnie od pory, o której odbywa się mecz.

ROW Rybnik

Miejski Stadion w Rybniku to obiekt wiekowy. Kiedy powstawał, a miało to miejsce w roku 1939, można było jedynie pomarzyć o takich luksusach jak podgrzewana płyta czy też sztuczne oświetlenie.
Od tamtych, zamierzchłych już czasów, stadion przeszedł jednak wiele remontów oraz modernizacji. W ramach jednej z nich umieszczono wokół trybun cztery maszty oświetleniowe. Stało się to w lutym 2003 roku.
Korzystającym dzisiaj z obiektu piłkarzom, a także żużlowcom, przyświeca 1200 luksów, umieszczonych na czterdziestometrowych słupach.

Rozwój Katowice

Rozwój Katowice ma problem - brak masztów oświetleniowych, które są jednym z wymogów I-ligowych. Przy Zgody światła nie ma, więc beniaminek zaplecza ekstraklasy ma dwa rozwiązania - budowa lamp o mocy przynajmniej 1400 luksów, albo przeprowadzka. Klub nie ma pieniędzy na taką inwestycję, miasto nie chce jej sfinansować, więc niewykluczone, że Rozwój będzie grał przy Bukowej. Chyba że Komisja Licencyjna przymknie oko i pozwoli pierwszy sezon w I lidze zagrać na Brynowie.

Polonia Bytom

Stadion im. Edwarda Szymkowiaka przy ulicy Olimpijskiej w Bytomiu „dorobił” się sztucznego oświetlenia dopiero w 2008 roku. Pierwszy mecz przy takim świetle niebiesko-czerwoni rozegrali 29 lutego z sosnowieckim Zagłębiem i wygrali go 1-0, po bramce swojego dzisiejszego trenera – Jacka Trzeciaka. Moc lamp na obiekcie Polonii to aktualnie 1840 luksów.

GKS Tychy

Otwarcie Stadionu Miejskiego w Tychach już niedługo. Oświetlenie jednak zamontowano już w styczniu. Podobnie jak na obiekcie Piasta, na tyskim stadionie nie ma masztów oświetleniowych. Łącznie zamontowano 218 lamp. Część z nich znajduje się na szczycie dachu, a część pod jego poszyciem. Takie rozłożenie lamp pozwoli dostosować natężenie oświetlenia do aktualnych potrzeb. Przy włączonych wszystkich reflektorach średnie natężenie oświetlenia płyty boiska będzie wynosiło 2000 luksów. Umożliwi to transmisją meczów w jakości Full HD.

Zagłębie Sosnowiec

Sosnowiczanie mają zamontowane oświetlenie o mocy 1877 luxów. W 2008 roku grali jeszcze w Ekstraklasie więc jest ono naturalną spuścizną tamtych czasów. W nadchodzącym sezonie Zagłębie spokojnie zostanie dopuszczone do rozgrywek I ligi. Stadion Ludowy spełnia wszelkie wymogi, łącznie z oświetleniem. Reflektory są rozmieszczone na czterech masztach, które znajdują się na wysokości narożników boiska. 

GKS Katowice

Stadion przy Bukowej w swoich najlepszych latach miał wiele charakterystycznych elementów. Jednym z nich były maszty oświetleniowe, które - podobnie jak reszta stadionu - w końcu musiały zostać odnowione bowiem stanowiły zagrożenie. W trakcie sezonu 2008/2009 w Katowicach pojawiły się nowe maszty z oświetleniem o mocy 2000 luksów, które spełniają swoje zadanie bez zarzutu. Szkoda jedynie, że w Katowicach tak rzadko rozgrywane są mecze przy sztucznym świetle...
źródło: SportSlaski.pl

Przeczytaj również