Kibice z Jastrzębia tłumaczą hasło i... prostują swoje oświadczenie

30.08.2018
W ostatnich dniach spore zamieszanie wywołało hasło kibiców GKS-u Jastrzębie: "Nigdy Śląskie, Zawsze Polskie - Jastrzębie". Głos w tej sprawie zabrał też klub.
Rafał Rusek/Press Focus
Hasło: "Nigdy Śląskie, Zawsze Polskie - Jastrzębie" można nie tylko usłyszeć na stadionie, ale też zobaczyć na fladze kibiców GKS-u, którzy postanowili wyjaśnić temat. - Hasło to nie ma na celu nikogo dyskryminować ani obrazić żadnego mieszkańca Śląska, który utożsamia się z Polską. Nasze miasto leży geograficznie na Śląsku i jest to niepodważalny fakt! My czujemy jednak przywiązanie do Polski, do Białego Orła w złotej koronie, do barw bieli i czerwieni. Jesteśmy wdzięczni Ślązakom, którzy brali udział w powstaniach, walczyli o Niepodległą Polskę. Oświadczamy, że na naszym stadionie mile są widziani wszyscy mieszkańcy Śląska czyli geograficznie Ślązacy, występujemy przeciwko osobom, których kole w oczy Polska i Polskość w każdej formie - napisali w oświadczeniu.

Kontrowersje wywołało jednak następne zdanie z oświadczenia. - Ponadto informujemy, że na naszych meczach nie będą tolerowane ani herb ani barwy Górnego Śląska (żółto-niebieskie) - napisano. Dwa dni później, w odpowiedzi na wywołaną burzę, postanowiono wydać sprostowanie. - Grupy kibicowskie związane z klubem GKS Jastrzębie oraz Stowarzyszenie kibiców GKS Jastrzębie stanowczo ODCINAJĄ się od CZĘŚCI tego wpisu dotyczącego zakazu chodzenia na mecze w barwach Górnego Śląska cytując: "Ponadto informujemy, że na naszych meczach nie będą tolerowane ani herb ani barwy Górnego Śląska (żółto-niebieskie)." - czytamy.

- Nikt nikogo nigdy nie wygonił z naszego stadionu za używanie gwary, lub noszenie barw czy herbu Śląska i ta sytuacja się nie zmieni, jednak nie są mile widziane na naszym stadionie osoby, które żądają separatyzmu Śląska od Polski oraz nie szanują barw i symboli narodowych Polski! - napisali kibice i poinformowali, że osoba odpowiedzialna za poprzedni wpis została usunięta z grona administratorów facebookowego konta.

Dzisiaj głos w sprawie zajął też klub, który przez niektórych był przywoływany do tablicy. - Jesteśmy klubem śląskim w państwie polskim w przyjętej doktrynie Bóg, Honor, Ojczyzna - oznajmił klub i zarazem wyraził zadowolenie, że w zespole nie brakuje graczy z regionu.

Przeczytaj również