Kadra prawie gotowa. Beniaminek zmienia trenera i zawstydza ligową konkurencję!

09.07.2019

Spore roszady w III-ligowej Polonii Bytom. Beniaminek sprawnie buduje kadrę na nadchodzące rozgrywki i - co może zaskakiwać - przed startem nowego sezonu dokonuje zmiany na stanowisku trenera drużyny.

Rafał Rusek/PressFocus

Marcin Domagała nie będzie w nowym sezonie prowadził ekipy z Olimpijskiej. Dotychczasowego szkoleniowca Polonii zastąpił Kamil Rakoczy, który przez ostatnie 2,5 roku pracował w Ruchu Radzionków. Na pierwszy rzut oka to decyzja co najmniej kontrowersyjna - to przecież Domagała wprowadził zespół do III ligi - ale wpisująca się w plan jaki wytyczyli sobie w Bytomiu. Głównym argumentem przemawiającym za roszadą na trenerskiej ławce jest związek Rakoczego z "Niebiesko-Czerwonymi". Szkoleniowiec, który w Radzionkowie dostał i wykorzystał szansę samodzielnej pracy, wcześniej niemal całą karierę spędził właśnie w Bytomiu. Przez lata był asystentem Jacka Trzeciaka, pracował z drużynami młodzieżowymi, od podszewki zna miejscową akademię, która w kolejnych latach ma się stawać podstawą dla funkcjonowanie odbudowującego się klubu.

Opieranie drużyny na miejscowych wychowankach jest jednak jeszcze melodią przyszłości. W Bytomiu póki co sięgają więc po graczy już wcześniej związanych z klubem. Kontrakt z Polonią podpisał wychowanek, 22-letni bramkarz Dawid Gargasz, który jeszcze rok temu był w kadrze I-ligowej wówczas Pogoni Siedlce, a swego czasu grywał także na szczeblu centralnym w barwach "Niebiesko-Czerwonych".

Kolejnym powrotem na Olimpijską jest zakontraktowanie Dawida Krzemienia. 26-letni pomocnik rok temu wrócił z Anglii, dokąd wyemigrował po latach spędzonych w Bytomiu. Dla Polonii grał jeszcze na zapleczu Ekstraklasy, później zdążył z nią spaść z II ligi, a następnie awansować na szczebel centralny. Ostatni sezon grał w Ruchu Radzionków, w barwach którego zwłaszcza jesienią był wyróżniającą się postacią. Do Bytomia po półrocznym wypożyczeniu do Piasta Tuczempy (IV liga podkarpacka) wraca także 20-letni Jarosław Czernysz. 

Wspomniane nazwiska to nie jedyne wzmocnienia, których już dokonali w Bytomiu. Wymowne jest przede wszystkim pozyskanie Przemysława Mizgały. 26-letni ofensywny pomocnik trafia do Polonii z bagażem doświadczenia zebranego choćby w Rakowie Częstochowa, czy Zagłębia Sosnowiec. Wiosną był kluczową postacią zapowiadającego grę o awans na szczebel centralny Gwarka Tarnowskie Góry. Działacze 2-krotnych Mistrzów Polski zdołali go jednak przekonać do podpisania umowy z beniaminkiem.

Bytomianie mają już także na pokładzie stopera, Michała Bedronkę. Wyścig o 26-latka wygrali między innymi z ROW-em Rybnik. Piłkarzem beniaminka będzie również 23-letni Jakub Czajkowski, przez ostatnie lata kluczowy gracz Ruchu Zdzieszowice.

Polonii udało się zatrzymać dotychczasowych, stanowiących filary drużyny graczy. Umowy przedłużyli m.in. Łukasz Matusiak, Norbert Radkiewicz i Patryk Stefański. Ten ostatni parafował kontrakt ważny przez najbliższe 3 lata. W Bytomiu na dłużej powinien zostać również Krzysztof Hałgas, który wkrótce ma się podpisać pod nowym kontraktem.

Bytomianie przygotowania do nowego sezonu rozpoczynają więc z kadrą, która w dużej mierze jest już dopięta, choć jak udało nam się ustalić - poloniści wkrótce pochwalą się kolejnymi "nowymi" na pokładzie. Ważne jednak, że działacze tym razem wzmocnień dokonują bez zbędnej rozrzutności, która przez ostatnie lata cechowała Polonię. Wiadomo zresztą, że kilku graczy wkrótce pożegna się z drużyną. W barwach beniaminka nie zagrają m.in. Andrzej Buchcik, Maciej Borycka i Bartosz Dyszy.

autor: Łukasz Michalski

Przeczytaj również