Gwiazda jeszcze walczy?

29.03.2016
Dobra wiadomość dla kibiców śląskich drużyn grających w Futsal Ekstraklasie. Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego sezonu elita powiększy się o dwie drużyny. Miast dotychczasowych dwunastu, teraz o tytuł Mistrza Polski będzie rywalizować czternaście ekip. To może być ratunek dla "naszych" ekip.
srsgwiazda.pl
Wystarczy rzut oka na tabelę Futsal Ekstraklasy. Trzy ostatnie miejsca zajmują drużyny ze Śląska: Gwiazda Ruda Śląska (obecnie dwunaste miejsce), AZS UŚ Katowice (jedenaste) i Clearex Chorzów (dziesiąte). W takim samym położeniu jednak jak chorzowski Clearex jest Red Dragons Pniewy, a tylko w nieco lepszym KGHM Euromaster Chrobry Głogów.
 
Dlaczego o tym piszemy? Bo na wskutek powiększenia Futsal Ekstraklasy zmianie ulegną zasady spadków i awansów – i to już w tym sezonie. Początkowo miały dwie drużyny spadać, trzecia od końca grać w barażach z pierwszoligowcem – zwycięzcą rywalizacji wicemistrzów grupy południowej i północnej I ligi.  
 
W "nowej rzeczywistości" degradacja dosięgnie jedynie ostatniej drużyny w tabeli (Gwiazda Ruda Śląska?), jedenasta drużyna w tabeli FE zagra z kolei baraż z „gorszym” z rywalizacji wicemistrzów I ligi. W FE zagrożone już nie jest w tej sytuacji w ogóle miejsce dziesiąte. A teoretycznie cały czas szanse na baraż mają jeszcze gracze Gwiazdy, których już dwa tygodnie temu "pochowaliśmy"...
 
O zmianach zadecydowali prezesi klubów – udziałowcy spółki Futsal Ekstraklasa. Początkowo miały one obowiązywać od sezonu 2017/2018, ale ostatecznie zdecydowano je przyśpieszyć. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale w takich sytuacjach najczęściej jest to tylko formalność.

Przeczytaj również