Derby: Ocena formacji

07.08.2008
Byli zawodnicy Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów oceniają formacje obu zespołów przed niedzielnymi derbami Górnego Śląsk. Kto jest mocniejszy na papierze?

[b]Bramkarze[/b]:

 

Ocenia [b]Piotr Lech[/b] (bramkarz Jagiellonii Białystok): Jeśli chodzi o Górnik, to zdecydowanie wyżej cenię Michala Vaclavika, niż Sebastiana Nowaka. Czech jest bardziej doświadczonym zawodnikiem, choć można mieć do niego uwagi o nie najlepszą grę na przedpolu. Nie zmienia to jednak faktu, że wystawiłbym do gry właśnie jego. Dlaczego nie Nowak? Nie przekonuje mnie. Jak na razie nie pokazał jeszcze niczego specjalnego. W drużynie gości stawiam natomiast na Krzysztofa Pilarza. To wciąż jeszcze młody i perspektywiczny zawodnik. Miałem okazję przyjrzeć się mu, gdy był w GKS Bełchatów. Robert Mioduszewski ma już z kolei swoje lata. Różnica pomiędzy bramkarzami Ruchu nie jest jednak tak duża, jak w przypadku duetu z Zabrza. Podsumowując, nie można powiedzieć, że któryś z klubów ma lepiej obsadzoną bramkę. W tej formacji jest remis.

[b]Obrońcy[/b]:

Ocenia [b]Dawid Bartos[/b] (obrońca Zagłębia Sosnowiec): Myślę, że zarówno defensywa Górnika jak i Ruchu jest na porównywalnym poziomie. W Zabrzu mamy jedną główna postać, którą jest Tomasz Hajto. Natomiast obrona Ruchu to monolit. Tam nie ma jednego zdecydowanego wodza. W Zabrzu Hajto jest nie tylko liderem defensywy, ale także szefem całego zespołu. Myślę, że u jego boku powinien zagrać Adam Danch. Ja bym osobiście postawił na niego. To byłaby taka mieszanka wybuchowa. Hajto na piłce zęby zjadł i myślę, że byłoby to dobre połączenie rutyny z młodością. W Ruchu najrówniej grającym defensorem jest Grzegorz Baran. Jednak przesunięcie do obrony Wojciecha Grzyba, że on, jako kapitan i najbardziej doświadczony zawodnik będzie dyrygował obroną „Niebieskich”.

[b]Pomocnicy[/b]:

Ocenia [b]Michał Probierz[/b] (trener Jagiellonii Białystok): Pierwszy mecz to wielka niewiadoma. W jednym i drugim zespole nie brak nowych zawodników. Muszą oni dopiero poznać czym są derby Śląska. Nie zabraknie pewnie walki. Dużym wzmocnieniem Ruchu będzie zapewne Marcin Zając. Nie ukrywam, że chciałem ściągnąć tego zawodnika do Białegostoku. Nie udało się. Grzegorz Bonin z kolei dołaczył do Górnika niedawno, ale on już pracował z Ryszardem Wieczorkiem. Zna więc wizję tego trenera i nie powinien mieć problemów z odnalezieniem się w nowym zespole. Która formacja mocniejsza? Często nazwiska na papierze nie spełniają swoich ról. Obie drużyny mają doświadczonych zawodników. Miałem przyjemność śledzić Euro 2008 razem z Jurkiem Brzęczkiem. Potwierdziło się, że to profesjonalista w każdym calu. Każdy chciałby mieć takiego zawodnika u siebie. Ruch jednak też ma osobowości w swojej szatni. Żałuję, że nie będę mógł być na tym meczu. Niestety, Jagiellonia gra w tym samym czasie.

[b]Napastnicy[/b]:

Ocenia [b]Sławomir Paluch[/b] (napastnik Sokoła Zabrzeg): Uważam, że w meczu derbowym trener Górnika powinien wystawić dwóch zawodników z przodu. Powinni zagrać Przemysław Pitry z Tomaszem Zahorskim. Pitry już w poprzednich klubach udowodnił, że ma duży potencjał. Teraz w sparingach też pokazywał się z bardzo dobrej strony. Myślę, że Tomasz Zahorski szybko złapie wiatr w żagle po Euro i również będzie groźny już w meczu derbowym. Możliwości ma bardzo duże. Pitry z Zahorskim to naprawdę groźny duet napastników. Uważam, że Ruch też zagra dwójką, jednak to wszystko zależy od koncepcji trenera. Ja postawiłbym na Martina Fabusza. Jest on silnym zawodnikiem, a w meczu derbowym będzie się liczyła walka. Jako jego partnera widziałbym młodego Artura Sobiecha. Wydaje mi się, że warto postawić na tego piłkarza. Ma papiery na granie. Patrząc na nazwiska lepszych zawodników w ataku ma Górnik. Jednak napastnik oprócz tego, że musi strzelać bramki, to musi przede wszystkim walczyć.

 

autor: Kamil Kwaśniewski, Krzysztof Kubicki, Sebastian Skierski

Przeczytaj również