Wydarzenie bez precedensu

02.11.2017
Na terenie Centrum Sportu Rekord w Bielsku-Białej zainaugurowano w minioną niedzielę realizację nietuzinkowego projektu. 24 trenerów piłki nożnej, w tym 12 ze Słowacji, rozpoczęło podnoszenie kwalifikacji w ramach międzynarodowego kursu UEFA A. 
bts.rekord.com.pl
Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord Bielsk-Biała oraz Mstsky Sportovy Klub Namestovo ze Słowacji są współorganizatorami projektu pt.: "Szkolenia Polsko-Słowackiej Kadry Trenerskiej/Školenie Poľsko-Slovenskeho Trenerskeho Personelu". Na terenie Centrum Sportu Rekord w Bielsku-Białej, w dniach 29-31 października, odbyły się pierwsze zajęcia edukacyjne kursu UEFA A. - Z powodu strukturalnych zmian w procesie kształcenia trenerów zaistniała konieczność nabycia dodatkowych kwalifikacji przez szkoleniowców funkcjonujących w naszym klubie zgodnie z najnowszymi wytycznymi PZPN oraz UEFA. Tak była pierwotna myśli i podstawa całego projektu. Na dalszym etapie okazało się, że istnieje możliwość pozyskania do jego realizacji tzw. środków zewnętrznych w postaci funduszy europejskich poprzez Euroregion Beskidy, z czego skorzystaliśmy. Kandydaci, czy już uczestnicy kursów przeszli cały proces rekrutacyjny, jak przy każdym tego rodzaju szkoleniu. Całość tej części projektu przeprowadził oczywiście Śląski Związek Piłki Nożnej, zresztą wszystkie działania merytoryczne przynależą naszej wojewódzkiej „centrali” z siedzibą przy Francuskiej w Katowicach. Dodatkowym warunkiem uczestnictwa, a to ze względu na wymogi Euroregionu Beskidy, był fakt, iż uczestnicy muszą mieszkać, wywodzić się z tzw. obszarów wsparcia - mówi Bogusław Matloch, pomysłodawca przedsięwzięcia, na co dzień trener pracujący w Rekordzie.

Klub z Bielska-Białej projekt realizuje wspólnie z partnerem ze Słwacji - MSK Namestovo. - Samo pozyskanie partnera ze Słowacji było relatywnie łatwe. Prezes klubu MSK Namestovo Andrzej Stasiniak jest człowiekiem otwartym na takie rzeczy. Od samego początku współpraca z nim przebiegała wręcz wzorcowo, a z racji mocno ograniczonego czasu w tempie bardzo dynamicznym. Tu nie było więc żadnych kłopotów, szybko zawiązała się obustronna nić porozumienia. Dużą rolę odegrał w tym zadaniu zastępca dyrektora naszej SMS - Jarosław Krzystolik, który jest również mocno zaangażowany w cały projekt. Sukces w tej materii to jego zasługa. Natomiast były po drodze małe perypetie ze Słowackim Związkiem Piłki Nożnej, gdyż idea tego kursu jest taka, iż finalnie uczestnicy uzyskają stosowne certyfikaty, a to już leży w gestii narodowych federacji piłkarskich. Te kwestie trzeba było dogadać, dopiąć, bo bez tego nie byłoby produktu finalnego. Nie wypada w tym miejscu nie wymienić znaczenia kluczowego partnera „drugoplanowego”, czyli Śląskiego Związku Piłki Nożnej, który podjął się realizacji zadań ofertowych projektu. To dla nich również nowatorskie wyzwanie w tym kształcie, choć na co dzień realizują wiele innych, podobnych szkoleń. Słowa podziękowania należą się prezesowi Henrykowi Kuli, a szczególne uznanie dla jego współpracowników z pionu szkolenia - Pawła Grycmanna i Damiana Galei. Trzeba również wspomnieć o przychylnym stanowisku PZPN, a personalnie o panu Dariuszu Pasiece - dodaje Bogusław Matloch. 

Kurs UEFA A uroczyście otworzyli w minioną niedzielę: prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej - Henryk Kula, prezes BTS Rekord Bielsko-Biała - Janusz Szymura, dyrektora biura Stowarzyszenia Euroregion Beskidy - Marcin Filip, prezes Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej - Czesław Biskup, przewodniczący Wydziału Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej - Paweł Grycman, wiceprezes ds. sportowych Rekordu - Jarosław Krzystolik,  prezes MSK Namestovo - Andrzej Stasiniak oraz wspomniany Bogusław Matloch. 18 listopada odbędą się natomiast pierwsze zajęcia w ramach kursu UEFA B. – Cały projekt obejmuje dwa kursy: UEFA A i UEFA B. W tym pierwszym, zgodnie z europejskimi wytycznymi w tym zakresie, uczestniczy 24-ech ludzi. Mamy więc dwunastu uczestników z Polski i również tuzin ze Słowacji. Analogicznie jest z uczestnikami kursu UEFA B, także 50 na 50, z tą wszakże różnicą, że będzie ich 32-óch. Trenerzy ubiegający się o certyfikat UEFA A odbędą dziesięć trzydniowych sesji, w przypadku UEFA B będą to dwudniowe zjazdy w identycznej liczbie. Wszystko to odbywać się będzie na obiektach Centrum Sportu Rekord. Natomiast jedno działanie związane z odbyciem stażu zagranicznego przeprowadzone zostanie na Słowacji, w jednym z - mam nadzieję - topowych klubów naszych południowych sąsiadów - dopowiada Bogusław Matloch. 

Inauguracyjne zajęcia poprowadzili Paweł Grycman i Damian Galeja. Uczestnicy kursów UEFA A i B spotkają się także m.in. z: Marcinem Dorną, Antonim Piechniczkiem, Andrzejem Wyrobą, Bartłomiejem Zalewskim, Robertem Góralczykiem, Dariuszem Pasieką i Edwardem Lorensem.
 
Mikroprojekt pn.: "Szkolenia polsko-słowackiej kadry trenerskiej/Školenie poľsko-slovenského trénerského personálu" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Program Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 - 2020.
źródło: własne/bts.rekord.com.pl
autor: KB

Przeczytaj również