Wybór nieoczywisty. GKS Jastrzębie z nowym trenerem

29.11.2021

Na kilka dni przed ostatnim spotkaniem rundy jesiennej w Fortuna 1. Lidze, poznaliśmy nazwisko nowego trenera walczącego o utrzymanie GKS-u Jastrzębie. Nowym opiekunem klubu z Harcerskiej został Grzegorz Kurdziel, najbardziej kojarzony z pracy w roli asystenta Michała Probierza. Dla 45-latka, który podpisał kontrakt z klubem do końca grudnia 2022 roku, będzie to debiut w roli pierwszego trenera na drugim szczeblu rozgrywkowym.

Krzysztof Porębski/PressFocus

Przez ostatnie cztery sezony Kurdziel był zatrudniony w ekstraklasowej Cracovii, gdzie pełnił funkcję członka sztabu szkoleniowego wymienionego wcześniej Michała Probierza. 45-latek opuścił jednak wspomniane stanowisko w lipcu br., zaznaczając chęć podjęcia pracy na własny rachunek. 

Zanim jednak szkoleniowiec zdecydował się podjąć taki krok, pełnił rolę asystenta w blisko 300 meczach PKO Ekstraklasy, współpracując z Michałem Probierzem m.in. w Jagiellonii Białystok, ŁKS-ie Łódź, Wiśle Kraków czy w greckim Arisie Saloniki. Kurdziel powinien być również dobrze znany kibicom Zagłębia Sosnowiec, gdyż to właśnie na Stadionie Ludowym spędził lwią część swojej piłkarskiej kariery, zaliczając nawet jeden występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym (10 maja 2008 roku - przegrany 0:4 mecz z Wisłą Kraków).

Co ciekawe, pochodzący z Jasła trener nie może być także anonimowy fanom Polonii Bytom, w której zanotował swój absolutny debiut w roli pierwszego trenera. Kurdziel odpowiadał za wyniki "Królowej Śląska" od stycznia do kwietnia 2014 roku, prowadząc zespół w 9 meczach II Ligi i zdobywając z nim 9 punktów.

Teraz 45-latek stanie jednak przed zupełnie nowym wyzwaniem w karierze. Zadanie w jego przypadku będzie również o tyle trudne, gdyż aktualnie nowy pracodawca Kurdziela - GKS Jastrzębie - zajmuje ostatnie miejsce w tabeli, nie może odnieść zwycięstwa od pięciu ligowych spotkań oraz zdobył najmniej goli spośród wszystkich pierwszoligowców. Aktualnie strata jastrzębian do bezpiecznych pozycji wynosi pięć punktów, choć trzeba pamiętać, że klub z Harcerskiej ma na swoim koncie jeden zaległy mecz (ze Stomilem Olsztyn, odwołany z powodu zagrożenia epidemiologicznego). 

- Dziękuję Klubowi za okazane mi zaufanie. Jestem świadomy, w jakim momencie przejmuję zespół. Przed nami trudne zadanie, ale na pewno nie jest ono niemożliwe. Od wtorku większość zawodników wraca z kwarantanny i zaczynamy przygotowania do meczu z Koroną Kielce. W tym tygodniu liczy się dla nas tylko niedzielne spotkanie. Chcemy pozytywnie zakończyć tę rundę przed naszymi kibicami – powiedział trener Grzegorz Kurdziel tuż po podpisaniu kontraktu, który będzie obowiązywał do 30 grudnia 2022 roku. Zawarta umowa zawiera w sobie opcję przedłużenia współpracy o kolejne sześć miesięcy.

Jak z kolei argumentował aktualny sternik GKS-u, Marcin Ćwikła, ekstraklasowe doświadczenie zatrudnionego przez niego szkoleniowca powinno umożliwić rozwinięcie się zespołowi w wielu obszarach jego funkcjonowania. - Decyzje o zmianach nigdy nie są łatwe, zwłaszcza w końcówce rundy, natomiast uznaliśmy, że zespół potrzebuje takiego impulsu. Chcemy dać sobie szansę, aby w oparciu o nowe bodźce, zarówno te sportowe, jak i mentalne, w optymalny sposób wykorzystać potencjał zespołu. Przed nami jeszcze jeden mecz i długi okres przygotowawczy, pozwalający na właściwą reakcję również w zakresie budowy zespołu i niezbędnych korekt przed rundą wiosenną. Mając na uwadze wymagającą sytuację w tabeli oraz określony profil szkoleniowca, którego poszukiwaliśmy, wybór padł na trenera Kurdziela. To trener młodego pokolenia, posiadający odpowiednie kompetencje i charyzmę - przyznał Ćwikła na łamach oficjalnej strony klubowej GKS-u. 

Kurdziel zastąpił na stanowisku Mateusza Galikowskiego i Łukasza Wróbla, którzy prowadzili tymczasowo zespół po zwolnieniu Jacka Trzeciaka. Nie wiadomo jeszcze, czy wspomniany duet znajdzie się w sztabie szkoleniowym 45-latka.

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również