Przy Edukacji szykuje się powrót. Doświadczony Hiszpan blisko GKS-u

24.02.2020

Hiszpan Omar Monterde jest bardzo blisko powrotu do GKS-u Tychy. 30-letni pomocnik występował w ostatnim czasie w Olimpii Grudziądz, ale na kilka dni przed wznowieniem rozgrywek rozwiązał kontrakt z pierwszoligowcem za porozumieniem stron. 

Łukasz Sobala/PressFocus

Lewy skrzydłowy występował już w GKS-ie w sezonie 2018/2019. W trakcie jego trwania Monterde łącznie rozegrał w klubie 25 oficjalnych spotkań, w których zdobył trzy bramki oraz zaliczył dwie asysty. Mimo nieco przeciętnych statystyk, 30-latek w wielu meczach był motorem napędowym ofensywnych akcji drużyny, a szczególnie udana w jego wykonaniu była runda wiosenna.

Mimo całkiem udanego pobytu przy Edukacji, w czerwcu 2019 roku Hiszpan postanowił nie przedłużać wygasającej umowy z GKS-em z powodów prywatnych. Wówczas wydawało się, że zawodnik zdecyduje się na powrót do ojczyzny, co potwierdzały m.in. jego treningi z trzecioligowym CF Badalona. Niedługo później 30-latek zdecydował się jednak na powrót do Polski, podpisując umowę z beniaminkiem Fortuna 1. Ligi, Olimpią Grudziądz. W trakcie minionej rundy Hiszpan łącznie rozegrał w tym zespole 12 meczów, w których trzykrotnie wpisał się na listę strzelców. W żadnym ze spotkań Monterde nie spędził jednak pełnych 90 minut na boisku. Jak wyliczył za to portal InStat, piłkarz w trakcie jesiennych zmagań zaliczył 68% celnych podań, wygrał 43% pojedynków w ataku i zanotował 48% udanych zwodów.

Zimą skrzydłowy, mogący również występować jako ofensywny pomocnik, przepracował cały okres przygotowawczy w Olimpii i wydawało się, że wiosną odegra ważną rolę w drużynie trenera Jacka Trzeciaka. Na 6 dni przed pierwszym oficjalnym meczem w 2020 roku (ze Stalą Mielec), Monterde postanowił jednak rozwiązać kontrakt z dotychczasowym pracodawcą. Powodem tej decyzji miały być coraz większe problemy finansowe grudziądzan i pojawiające się informacje, że klub wyraził zgodę na rozwiązywanie umów przez zawodników.

Coraz więcej wskazuje na to, że Hiszpan zdecyduje się na powrót do aktualnie ósmego zespołu 1. Ligi. Tym samym pomocnik zostanie drugim zawodnikiem, który wzmocnił GKS Tychy w zimowej przerwie. Kilka dni temu klub z Edukacji potwierdził bowiem transfer ośmiokrotnego reprezentanta Demokratycznej Republiki Konga, Wilsona Kamavuaki.

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również