Nagrodzony Świerczok i sporo śląskich akcentów. Szeroka kadra na Euro ogłoszona

17.05.2021

Punktualnie w samo południe selekcjoner reprezentacji Polski - Paulo Sousa - ogłosił szeroką kadrę 27 zawodników, która weźmie udział w zgrupowaniu przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy. W gronie powołanych oczywiście nie zabrakło przedstawicieli województwa śląskiego, co łączy się m.in. z obecnością najlepszego w zakończonym sezonie zawodnika Piasta Gliwice, Jakuba Świerczoka.

Rafał Rusek/PressFocus

28-letni napastnik trafił na Okrzei na zasadzie wypożyczenia z bułgarskiego Łudogorca Razgrad. Jak się okazało, ruch ten okazał się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę, gdyż dzięki jego bramkom Piast odrodził się po bardzo słabym początku sezonu i do końca liczył się w walce o miejsce, premiowane grą w europejskich pucharach. Ostatecznie Świerczok zakończył rozgrywki PKO Ekstraklasy z 15 golami na koncie, zapewniając sobie tym samym tytuł wicekróla strzelców ligi oraz laur najskuteczniejszego Polaka w rozgrywkach. 

Nic więc dziwnego, że trzykrotny reprezentant Polski podczas kadencji Adama Nawałki, ponownie znalazł uznanie w oczach sztabu "biało-czerwonych". W wyniku poważnego urazu kostki Krzysztofa Piątka, Świerczok niejako zajął jego miejsce w szerokiej kadrze zespołu, który w Opalenicy będzie przygotowywał się do EURO 2020. Na urodzonego w Tychach piłkarza czekać jednak będzie bardzo ciężka walka o plac, bo na liście powołanych napastników znaleźli się także Karol Świderski, Dawid Kownacki, znajdujący się w rewelacyjnej formie Arkadiusz Milik oraz, oczywiście, kapitan Robert Lewandowski. 

- Nie analizuje po jakim czasie wracam i ponownie zagram w Biało-Czerwonych barwach. Chciałbym się skoncentrować na treningach, by dobrze zaprezentować swoje umiejętności i przysłużyć się dobru kadry. Chciałbym podziękować przede wszystkim trenerom i kolegom z drużyny, bo to dzięki nim i wspólnej ciężkiej pracy mogłem indywidualnie dostać szansę. Jestem im bardzo wdzięczny, bo to indywidualne wyróżnienie jest zasługą całego zespołu - tak Świerczok skomentował otrzymaną nominację na łamach oficjalnej strony internetowej Piasta. 

28-latek nie jest jednak jedynym piłkarzem, mocno powiązanym z naszym województwem, który znalazł się w gronie „wybrańców” selekcjonera Paulo Sousy. Swoje szanse otrzymali bowiem również pochodzący z Zabrza bramkarz Łukasz Skorupski (aktualnie występujący we włoskiej Bologni), stoper Kamil Glik, zbierający dobre recenzje na boiskach Championship Michał Helik, a także coraz bardziej zachwycający w barwach Olympique Marsylia Arkadiusz Milik. W tym miejscu nie należy również zapominać o jednym z głównych odkryć minionego sezonu Ekstraklasy, Kamilu Piątkowskim. W końcu kilka dni temu zdolny środkowy obrońca miał okazję świętować z Rakowem Częstochowa tytuł wicemistrza Polski, a od przyszłego sezonu będzie on reprezentował austriacki Red Bull Salzburg. 

Obóz przygotowawczy we wspomnianej Opalenicy rozpocznie się dokładnie za tydzień, a ostateczna kadra Polski na międzynarodowy czempionat zostanie ogłoszona w pierwszym dniu czerwca. Tuż po wspomnianych rozstrzygnięciach personalnych, "biało-czerwoni" rozegrają przed startem EURO jeszcze dwa mecze kontrolne. W pierwszym z nich Polska zmierzy się z Rosją we Wrocławiu, a kilka dni później dojdzie do pojedynku z Islandią w Poznaniu. 

Pełny skład szerokiej kadry reprezentacji Polski:

Bramkarze: Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Radosław Majecki, Łukasz Skorupski

Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Paweł Dawidowicz, Kamil Glik, Michał Helik, Tomasz Kędziora, Kamil Piątkowski, Tymoteusz Puchacz, Maciej Rybus

Pomocnicy: Przemysław Frankowski, Kamil Jóźwiak. Mateusz Klich, Kacper Kozłowski, Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty, Jakub Moder, Przemysław Płacheta, Piotr Zieliński

Napastnicy: Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Karol Świderski, Jakub Świerczok

Lista rezerwowa: Rafał Augustyniak, Kamil Grosicki, Robert Gumny, Sebastian Szymański

autor: PP

Przeczytaj również