Kompletowanie kadry Górnika trwa. "Trójkolorowi" znaleźli następcę Martina Chudego

28.06.2021

Jan Urban oraz włodarze Górnika Zabrze starają się jak najlepiej przygotować do nieuchronnie zbliżającego się sezonu. Dziś ekstraklasowicz, pomijając powroty zawodników z wypożyczenia, potwierdził swój trzeci letni transfer. Po ogłoszeniu pozyskania dwóch pomocników - Roberta Dadoka oraz Mateusza Cholewiaka, teraz na Roosevelta trafił młody bramkarz Paweł Sokół.

Piotr Matusiewicz/PressFocus

21-letni bramkarz po raz pierwszy zyskał uwagę opinii publicznej w momencie, gdy zasilił szeregi młodzieżowej sekcji Manchesteru City. W trakcie blisko dwuletniego pobytu na Wyspach Brytyjskich, Sokół miał choćby okazję grać w drużynie rezerw niedawnego finalisty Champions League, jednak nie zdołał on przebić się do pierwszego zespołu „Obywateli”. 

Tym samym golkiper zdecydował się na powrót do Korony Kielce, w której otrzymał pierwsze szanse na występy dopiero pod koniec sezonu 2018/2019. Przed kolejnymi rozgrywkami zawodnik zyskał jednak na tyle duże zaufanie od trenera Gino Lettieriego, że sezon rozpoczął jako podstawowy młodzieżowiec. Ostatecznie Sokół rozpoczął siedem pierwszych spotkań w wyjściowej jedenastce, jednak nie można powiedzieć, by wspomniane mecze przebiegły w jego przypadku korzystnie. 

W żadnym z nich 21-latek nie zdołał zachować czystego konta, a na dodatek popełnił on kilka istotnych błędów, które kosztowały kielczan utratę cennych punktów. Niedługo później Sokół musiał szukać swoich szans na wypożyczeniu w Elanie Toruń (z którą nie zdołał utrzymać się na szczeblu centralnym), a po rozwiązaniu umowy z Koroną za porozumieniem stron, w sierpniu 2020 roku zasilił szeregi Chojniczanki Chojnice. 

I to właśnie na Pomorzu bramkarz zaliczył chyba najbardziej udany okres w swojej dotychczasowej karierze. Sokół nie tylko przez cały sezon był podstawowym bramkarzem w talii trenera Adama Noconia (a następnie Tomasza Kafarskiego), ale także zanotował 15 czystych kont, do końca walczył z zespołem o bezpośredni awans na zaplecze Ekstraklasy, a ponadto mógł świętować ze swoim pracodawcą znalezienie się w najlepszej ósemce Fortuna Pucharu Polski. 

Ostatecznie Sokół wraz z Chojniczanką nie zdołał wywalczyć upragnionej promocji, ale dzięki swojej dobrej postawie, zapracował sobie na znaczący sportowy awans. Urodzony w 2000 roku bramkarz trafił bowiem do ekstraklasowego Górnika, z którym dziś popołudniu związał się dwuletnim kontraktem z opcją przedłużenia współpracy o kolejne dwa lata. 

- Cieszymy się że kolejny młody zawodnik trafia do naszego klubu. To obiecujący i rozwojowy piłkarz, z którym związujemy się dwuletnim kontraktem z opcją przedłużenia. Mamy nadzieję, że jego doświadczenia z pobytu w wielkim klubie, jakim jest Manchester City zaprocentują i będziemy zadowoleni z wielu meczów z zachowanym przez Pawła czystym kontem. To trochę nasz chłopak, bo przecież urodził się w Dębicy, która tak mocno przyjaźnią związana jest z Zabrzem - przyznał na łamach oficjalnej strony klubowej Dariusz Czernik, prezes Górnika Zabrze.

Wydaje się również, że wobec niedawno zakończonej współpracy z Martinem Chudym, Sokół powinien otrzymać przy Roosevelta sporo szans na grę. Jego głównym rywalem w walce o plac zapewne będzie za to rok starszy Daniel Bielica, który poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu w beniaminku PKO Ekstraklasy - Warcie Poznań. Jak zatem widać, Jan Urban na pewno postawi w bramce na młodość, bo poza wspomnianą dwójką, w kadrze  „Trójkolorowych” na obóz w Wodzisławiu Śląskiego znaleźli się także Bartosz Neugebauer oraz Jakub Szymański.

Pozostając jeszcze w temacie kadry zabrzan, w najbliższym zgrupowaniu ekstraklasowicza weźmie także udział sześciu piłkarzy z rezerw Górnika, a także dwaj pomocnicy, którzy poprzednią rundę spędzili na wypożyczeniach w niższych klasach rozgrywkowych. Mowa o Wojciechu Hajdzie (wiosną 16 spotkań w Sandecji Nowy Sącz) oraz Ghańczyku Ishmaelu Baidoo, który rozegrał 35 oficjalnych spotkań w II-ligowej Pogoni Siedlce i osiem razy wpisał się na listę strzelców.

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również