Jastrzębie z nowym bramkarzem. Wspomoże klub swoim doświadczeniem?

18.07.2019

GKS Jastrzębie znalazł nowego konkurenta o miejsce w składzie dla Grzegorza Drazika. Wybór włodarzy pierwszoligowca padł dla doświadczonego Mariusza Pawełka, który właśnie przy Harcerskiej najprawdopodobniej zakończy swoją piłkarską karierę. Ponadto jastrzębianie potwierdzili wczoraj pozostanie w klubie obrońcy Adama Wolniewicza.

Łukasz Sobala/PressFocus

Bardzo doświadczony bramkarz występował w ostatnim sezonie w GKS-ie Katowice, ale z klubem z Bukowej nie udało mu się utrzymać na zapleczu Ekstraklasy. W barwach "GieKSy" 38-latek zanotował 21 ligowych występów, w których trzykrotnie zdołał zachować czyste konto. 

W trakcie swojej bogatej i długiej kariery, Pawełek występował również m.in. w trzech klubach z ligi tureckiej, Śląsku Wrocław, Jagiellonii Białystok czy w Wiśle Kraków, w barwach której trzykrotnie zdobył tytuł mistrza kraju. Zawodnik spędził jednak najdłuższy okres w Odrze Wodzisław, klubie z jego rodzinnego miasta. Przez blisko 6,5 roku Pawełek pełnił jednak głównie funkcje drugiego bramkarza, a pierwsze miejsce w składzie udało mu się wywalczyć dopiero w trakcie sezonu 2004/2005. 

Łącznie 38-letni bramkarz rozegrał w Ekstraklasie 258 spotkań, a żaden z zawodników na jego pozycji nie zanotował większej liczby występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Najprawdopodobniej GKS Jastrzębie będzie dla czterokrotnego reprezentanta Polski ostatnim klubem w karierze. Istnieje szansa, że po wypełnieniu rocznego kontraktu, Pawełek obejmie w pierwszoligowcu funkcje trenera bramkarzy. Na razie golkiperowi pozostaje walka o miejsce w wyjściowym składzie z 12 lat młodszym Grzegorzem Drazikiem.

Poza transferem wspomnianego wcześniej Pawełka, jastrzębianie potwierdzili wczoraj pozostanie w klubie obrońcy Adama Wolniewicza. Boczny defensor występował już w GKS-ie w rundzie wiosennej sezonu 2018/2019, będąc wypożyczonym z zabrzańskiego Górnika. Do tej pory 26-latek rozegrał w pierwszoligowcu 11 oficjalnych spotkań, w których raz wpisał się na listę strzelców. 

26-latek trafił do GKS-u na zasadzie wolnego transferu, gdyż obowiązujący go kontrakt z ekstraklasowiczem z Zabrza został rozwiązany za porozumieniem stron. - Górnik ma inny plan na drużynę, w którym mnie nie uwzględnili. Z tego względu zdecydowałem się na transfer do GKS-u Jastrzębie i walkę o powrót do gry w ekstraklasie. Siedzenie na ławce nie za bardzo mi odpowiada i chcę grać. Jeśli chodzi o naszą drużynę w kolejnym sezonie, to ja mam takie podejście, że najważniejszy jest każdy kolejny mecz, a liga nas zweryfikuje – powiedział Wolniewicz tuż po nawiązaniu ponownej współpracy z GKS-em.

Pawełek i Wolniewicz są odpowiednio piątym i szóstym wzmocnieniem klubu z Jastrzębia w letnim okienku transferowym. Wcześniej klub z Harcerskiej pozyskał już m.in. obrońcę Michała Bojdysa oraz wypożyczył z Górnika Zabrze skrzydłowego Daniela Liszkę. 

źródło: własne/gksjastrzebie.com
autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również