Gwiazdy w Zabrzu. Czy Jan Banaś zdobył serce Marleny?

20.04.2017
W czwartek, w zabrzańskim Multikinie, odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Gwiazdy", w którym opisane są losy Jana Banasia. Nie jest to tylko i wyłącznie ekranizacja sportowej kariery napastnika, ale obraz inspirowany gwiazdą Polonii Bytom, Górnika Zabrze i reprezentacji Polski.
Kadr z filmu/Robert Jaworski
Losy Jana Banasia są niezwykle ciekawe i barwne. Urodził się w Berlinie jako Heinz-Dieter Banas, ale karierę piłkarską zaczynał w Polsce. Świetnie radził sobie w Polonii Bytom, jednak niespodziewanie opuścił kraj, gdy jego drużyna grała w Szwecji, w Pucharze Intertoto. Za namową ojca wyjechał do Niemiec, by tam kontynuować karierę. Nic jednak z tego nie wyszło, bo zamiast grać, Banaś musiał odpokutować karę zawieszenia. Wrócił więc do Polski i zaczął występować - w wielkim w tamtych latach - Górniku Zabrze oraz w reprezentacji Polski, ale zabroniono mu pojechać na najważniejsze imprezy - igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata.

Mimo że już sama kariera Banasia zasługuje na ekranizację, to... autorzy filmu "Gwiazdy" dołożyli jeszcze coś od siebie - m.in. rywalizację z przyjacielem (fikcyjnym) o względy pięknej Marleny. Nie brakuje też autentycznych wstawek z historycznych meczów - przedstawiona jest droga Górnika do finału Pucharu Zdobywców Pucharów czy też mecz reprezentacji Polski z Anglią z 1973 roku.

Na przedpremierowym pokazie w zabrzańskim Multikinie nie brakowało gwiazd - nie tylko ekranu. Obecni byli reżyser i aktorzy, był oczywiście sam Banaś, a także m.in. jego kolega z zespołu Stanisław Oślizło oraz selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka. Film obejrzeli także trener Marcin Brosz i piłkarze Górnika.

Reżyserem filmu jest Jan Kidawa-Błoński, twórca m.in. "Skazanego na bluesa" czy "Różyczki". W rolę Jana Banasia wcielił się Mateusz Kościukiewicz ("Amok", "Wszystko co kocham", "Bilet na księżyc") Ponadto zagrali: Sebastian Fabijański ("Pitbull. Niebezpieczne kobiety", "Miasto 44"), Karolina Szymczak ("Hercules"), Magdalena Cielecka ("Pitbull. Niebezpieczne kobiety", "Córki dancingu", "Wenecja", "S@motność w sieci"), Eryk Lubos ("Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej", "Drogówka", "Róża") oraz Grażyna Torbicka, która wcieliła się w rolę... swojej matki, Krystyny Loski.

Film "Gwiazdy" wejdzie na ekrany kin 12 maja.

autor: Adrian Waloszczyk

Przeczytaj również