Górnik otwiera okienko. Skuteczny pomocnik już na pokładzie

03.08.2020

Górnik Zabrze rozpoczął letnie okienko transferowe z przytupem. Szeregi klubu z Roosevelta zasilił bowiem czołowy pomocnik poprzedniego sezonu Fortuna 1. Ligi, Bartosz Nowak. Były już zawodnik Stali Mielec podpisał z ekstraklasowiczem dwuletni kontrakt z opcją jego przedłużenia o kolejny rok. Z kolei na trzy lata z Górnikiem związał się młody austriacki napastnik, Alex Sobczyk. 

Rafał Rusek/PressFocus

Nowak był jednym z głównych architektów awansu Stali do piłkarskiej elity. Środkowy, ofensywny pomocnik w ubiegłym sezonie rozegrał 34 spotkania, zdobywając 13 goli i 13 asyst. Co ważne - minione rozgrywki nie były tylko chlubnym wyjątkiem w karierze 27-latka. W sezonie 2018/2019 w punktacji kanadyjskiej również przekroczył barierę 20 oczek, 10-krotnie trafiając do siatek rywali i wypracowując 11 bramek kolegom z zespołu.

Dla Nowaka gra w Górniku będzie kolejnym podejściem do klubu z Górnego Śląska. Jako młodzieżowiec Nowak 3 lata spędził w Gwarku Zabrze, z którego przeniósł się do I-ligowej wówczas Polonii Bytom. Kilka lat temu piłkarz był z kolei zawodnikiem chorzowskiego Ruchu. Na Cichą trafił wówczas również ze Stali, do której był wówczas wypożyczany z Miedzi Legnica. Mimo pojedynczych przebłysków nie udało mu się wywalczyć miejsca w składzie drużyny Waldemara Fornalika. Dopiero po odejściu tego szkoleniowca z Chorzowa pomocnik znalazł uznanie w oczach Krzysztofa Warzychy, "Niebieskim" nie udało się jednak wówczas utrzymać Ekstraklasy. W kolejnym sezonie po rundzie jesiennej Nowak na zasadzie transferu definitywnego ponownie stawił się w Mielcu.

Dla zabrzan sprowadzenie mocnego gracza do ofensywy było jednym z priorytetów trwającego okienka. Latem z Roosevelta pożegnali się bowiem Igor Angulo, Kamil Zapolnik oraz David Kopacz. Nowy nabytek Górnika zasilił klub na zasadzie transferu definitywnego i podpisał z nim kontrakt, który będzie obowiązywał do końca czerwca 2022 roku z opcją rocznego przedłużenia. - Mamy świadomość, że o Bartka Nowaka walczyło kilka klubów Ekstraklasy, nie byliśmy jedyni. Ma on na rynku dużą renomę i ugruntowane nazwisko. Możemy mówić o tym większej satysfakcji, że przekonaliśmy go, aby był ważną postacią Górnika Zabrze – przyznał prezes ekstraklasowicza, Dariusz Czernik.

Wraz z wspomnianym Nowakiem, który z miejsca powinien stać się ważnym elementem w układance trenera Brosza, szeregi Górnika zasilił również napastnik Alex Sobczyk. Zawodnik, którego rodzice pochodzą z naszego kraju, urodził się w Wiedniu i na swoim koncie ma występy w młodzieżowych drużynach stołecznego Rapidu oraz w krajowych zespołach SKN St. Pölten czy Floridsdorfer AC. Przed rozpoczęciem sezonu 2019/2020, 23-latek postanowił opuścić ojczyznę i zasilić szeregi Spartaka Trnawa. Na Słowacji Sobczyk zanotował dość udany okres, bowiem w 21 ligowych meczach zdobył 7 bramek i zanotował 2 kluczowe podania. 23-latek zapracował sobie na miano najlepszego strzelca drużyny, ale po zakończeniu rozgrywek jego umowa z dotychczasowym pracodawcą wygasła i nie została ona przedłużona.

Młody napastnik podpisał z polskim klubem trzyletni kontrakt, który w przyszłości również może zostać przedłużony. 

Przeczytaj również