Górnik czeka na europejskiego rywala. W środę losowanie

23.01.2021

Najbliższe dni będą bardzo ważne dla młodych piłkarzy Górnika. Zabrzanie, mistrzowie Polski Centralnej Ligi Juniorów, w przyszłym tygodniu mają poznać pierwszego rywala w ramach zmagań w Młodzieżowej Lidze Mistrzów. Początek losowania w środę w samo południe, natomiast start zmagań w UEFA Youth League zaplanowano na marzec.

akademiagornika.pl

Zmagania o punkty w Europie w tym roku mają się odbywać wedle założonego kalendarza. Dobra to wiadomość między innymi dla młodych piłkarzy Górnika Zabrze, którzy po tym gdy wiosną ubiegłego roku mogli świętować mistrzostwo Polski U-18 Centralnej Ligi Juniorów, cały czas nie mogą się doczekać startu w rywalizacji europejskiej. Teraz wszystko na to wskazuje, że młodzi piłkarze przystąpią do gry.

W najbliższą środę nastąpi losowanie pierwszej fazy zmagań. - Czekamy na rywala – mówi dyrektor Akademii Górnika Zabrze, Łukasz Milik. - Najważniejsza dla nas będzie możliwość pokazania się w Europie, że chłopcy będą mogli skonfrontować się z najlepszymi na Starym Kontynencie. To jest przygoda, wyróżnienie też dla tych zawodników, którzy wywalczyli po tylu latach mistrzostwo Polski dla Górnika.

Same przygotowania do rywalizacji na europejskich arenach mają się rozpocząć w połowie lutego. Trzon tej drużyny będą stanowili zawodnicy, którzy wywalczyli mistrzostwo, a obecnie grają w rezerwach występujących w trzeciej lidze. Dołączą do nich piłkarze z obecnej drużyny CLJ. - Będziemy chcieli się zgrywać powolutku, bo to na pewno będzie drużyna, która wcześniej zbyt wiele razem nie grywała. Więc zgranie i zrozumienie tych zawodników na pewno będzie istotne – mówi Milik. Zespół będzie oparty na graczach z rocznika 2002 i 2003, ale będą mogli wystąpić w pucharach także dwaj starsi piłkarze, z rocznika 2001. - Na pewno będziemy jednak chcieli by było to wyróżnienie i nagroda dla tych chłopaków, którzy ten tytuł wywalczyli – dodaje Radosław Osadnik, drugi trener w mistrzowskim zespole Górnika w Centralnej Lidze Juniorów.

Wedle zarządzenia Komitetu Wykonawczego UEFA do rywalizacji w młodzieżowej Lidze Mistrzów przystąpią 64 drużyny – ekipy klubów, które w tym sezonie rywalizowały w Lidze Mistrzów oraz w drugiej grupie, i to właśnie tam się znajdzie Górnik, młodzieżowi mistrzowie 32. krajów. Przed losowaniem drużyny zostaną podzielone według klucza geograficznego, więc zabrzanie mogą przede wszystkim trafić na zespoły z sąsiednich krajów, Niemiec, Czech, Słowacji, ale także Węgier.

autor: TD

Przeczytaj również