GKS Tychy najbardziej utytułowany. Najwięcej medali mamy... w futsalu

10.06.2017
69 - tyle medali zdobyły w XXI wieku męskie drużyny z naszego regionu w najpopularniejszych dyscyplinach. Najbardziej utytułowanym klubem jest GKS Tychy, który zdobył aż 14 krążków, w tym dwa złote.
Łukasz Sobala/PressFocus
W XXI wieku drużyny z naszego regionu najwięcej sukcesów odnosili z futsalu. W tej dyscyplinie "nasi" wywalczyli aż 23 medale, z czego osiem złotych. Najczęściej mistrzem Polski zostawał Clearex Chorzów - cztery razy. Złoto po dwa razy zdobywali także zawodnicy PA Novej Gliwice i Rekordu Bielsko-Biała. Bielszczanie w ostatnich latach bronią honoru i jako jedyni znajdują się na podium. Raz - w 2001 roku - śląskie ekipy zdominowały podium.

18 krążków zdobyliśmy w siatkówce. Całym łupem podzieliły się dwie drużyny - Jastrzębski Węgiel i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Kędzierzynianie pięć razy sięgali w XXI wieku po tytuł mistrza Polski, w tym w dwóch ostatnich sezonach. Jastrzębianie tylko raz byli najlepsi w kraju, ale za to zdobyli więcej medali - 10.

W hokeju na lodzie śląskie ekipy zdobyły aż 22 medale, ale tylko dwa złote. Oba za sprawą GKS-u Tychy, który jest najbardziej utytułowanym klubem w regionie. Tyszanie 14 razy stanęli na podium. W poprzednim sezonie zajęli drugie miejsce, co można uznać za katastrofę bowiem kibice dobrze pamiętają finałową rywalizację z Comarch Cracovią. Prowadzić w rywalizacji do czterech zwycięstw 3:1, mieć jeszcze dwa mecze na własnym terenie i nie wygrać...

W XX wieku śląskie kluby futbolowe często rządziły i rozdawały karty na krajowym podwórku. W obecnym stuleciu już niestety tak dobrze nie jest - zaledwie pięć medali, w tym ani jeden złoty. Wicemistrzami Polski byli piłkarze Ruchu Chorzów i Piasta Gliwice. Brązowy medal wywalczył GKS Katowice.

Tylko jeden medal wywalczyli szczypiorniści - w 2014 roku trzecią drużyną w kraju byli zawodnicy Górnika Zabrze. Jeszcze gorzej ma się sprawa w koszykówce i żużlu. Mimo że w latach 90-tych dobrze w kosza dobrze grali w Bytomiu, a jedną z najbardziej utytułowanych ekip w "czarnym sporcie" jest ROW Rybnik, ani razu w XXI wieku nie mogliśmy się cieszyć ze śląskiego medalu.