GKS Jastrzębie z nowym trenerem na pokładzie. Wyprowadzi zespół z kryzysu?

09.07.2020

Paweł Ściebura, dotychczas pracujący w drugoligowej Skrze Częstochowa, został dziś ogłoszony nowym trenerem GKS-u Jastrzębie. 35-latek zastąpił na stanowisku Jarosława Skrobacza, a jeszcze dziś poprowadzi trening swojego nowego zespołu.

Norbert Barczyk/PressFocus

Klub z Jastrzębia-Zdroju pozostawał bez trenera od poniedziałku, gdy Jarosław Skrobacz po blisko 4-letnim okresie pracy postanowił zrezygnować ze swojej funkcji. Powodem takiego stanu rzeczy była fatalna passa meczów bez zwycięstwa, którą zespół z Harcerskiej zanotował po wznowieniu rozgrywek Fortuna 1. Ligi. Od tego momentu włodarze GKS-u zaczęli poszukiwać następcy 52-latka, a w kuluarach pojawiała się m.in. kandydatura niedawno zwolnionego z Olimpii Elbląg Adama Noconia. 

Ostatecznie jastrzębianie postanowili zatrudnić 35-letniego Pawła Ścieburę, który przez ostatnie 2,5 sezonu odpowiadał za wyniki Skry Częstochowa. Dotychczasowa praca trenera na „Lorecie” była naznaczona sporą ilością sukcesów - pod jego wodzą „Skrzaki” najpierw awansowały na szczebel centralny, a w kolejnych rozgrywkach pewnie utrzymały się na trzecim poziomie rozgrywkowym. W aktualnie trwającym sezonie klub z Częstochowy długo znajdował się w strefie spadkowej rozgrywek, ale w przeciwieństwie do wyżej wymienionego GKS-u, Skra zaprezentowała fantastyczną formę po powrocie na boiska. W ośmiu ostatnich meczach zespół zdobył aż 17 punktów (najwięcej spośród wszystkich drugoligowców), ogrywając po drodze m.in. Widzew czy GKS Katowice.

Na cztery kolejki przed końcem sezonu, Skra Częstochowa zajmuje w tabeli wysokie dziewiąte miejsce, ale nad strefą spadkową ma zaledwie dwa punkty przewagi. Ciekawostką jest fakt, że drużyna traci również dwa punkty do 6. miejsca, czyli ostatniego, zapewniającego udział w barażach o awans do Fortuna 1. Ligi. Sytuacja Skry nie jest jeszcze zatem całkowicie pewna, jednak jej zarząd postanowił nie stawać na drodze do awansu sportowego swojego trenera. Dziś Skra rozwiązała ze Ścieburą kontrakt za porozumieniem stron, a niedługo później pierwszoligowiec z Jastrzębia oficjalnie ogłosił jego zatrudnienie. 35-latek podpisał z GKS-em kontrakt, który będzie obowiązywał do końca przyszłego sezonu. W sztabie nowego szkoleniowca znajdą się Łukasz Włodarek oraz Piotr Paś, którzy będą pełnili odpowiednio funkcje asystenta i trenera bramkarzy.

Pierwszym zadaniem Ściebury w nowej drużynie będzie utrzymanie jej na drugim szczeblu rozgrywkowym. Aktualnie GKS zajmuje w tabeli 12. miejsce, a jego przewaga nad „czerwoną strefą” wynosi zaledwie 2 oczka. 35-latek nie będzie miał zbyt wiele czasu na zapoznanie się z zespołem, gdyż ten już w sobotę rozegra mecz w ramach 31. kolejki. Rywalem jastrzębian będzie liderujące w stawce Podbeskidzie Bielsko-Biała. 

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również