Czas na wiedzę i doświadczenie. Takiej konferencji jeszcze nie było!

18.11.2019

17 wykładowców i 350 uczestników - pierwsza edycja konferencji Unlimited Sport - "Praktycy dla Praktyków" zapowiada się na jedno z największych tego typu wydarzeń w regionie. Na stadionie w Tychach swoimi doświadczeniami podzielą się największe autorytety w dziedzinie treningu, taktyki, medycyny sportu i zarządzania.

Niedzielną konferencję swoim patronatem objęły m.in. Miasto Tychy, jego Prezydent, a także Śląski Związek Piłki Nożnej. Zaplanowana na 9 godzin konferencja została podzielona na trzy panele: techniczno-taktyczny, treningowo-medyczny i menadżerski. Wszystko po to, by uczestnicy imprezy mogli czerpać z wiedzy autorytetów w dziedzinach, w których sami się specjalizują.

A będzie od kogo się uczyć! Prelegentami panelu techniczno-taktycznego będą m.in. Jarosław Skrobacz (trener I-ligowego GKS-u Jastrzębie), Jacek Magiera (trener reprezentacji Polski U-20, wcześniej m.in. szkoleniowiec Legii Warszawa, którą prowadził w Lidze Mistrzów), czy Mateusz Michalik, który jako trener, a od dłuższego czasu również koordynator Akademii Ruchu Chorzów, wyszkolił i wypuścił "w świat" wielu ligowców i młodzieżowych reprezentantów kraju. Jego wiedza jest tym bardziej cenna, że w trakcie wykładów nacisk położono w dużej mierze właśnie na sportowe wychowanie młodzieży. - To ważny temat, w zakresie którego wciąż mamy spore rezerwy. Często dochodzi do sytuacji, w których młodzi zawodnicy zbliżając się do osiągnięcia wieku seniora, nie wiedzą w którą stronę podążać. Mają dylematy, czy szukać szans na profesjonalnym poziomie, czy swoją przygodę kontynuować w niższych ligach. To dla takich chłopaków ważny etap, w którym trzeba mądrze pokierować ich dalszą przyszłością - przyznaje Mateusz Michalik.

Założeniem organizatorów konferencji Unlimited Sport było przede wszystkim oddanie głosu osobom, za którymi przemówi nie tylko wiedza, ale i doświadczenie. To ostatnie jest tymczasem nie do przecenienia. - Nawet moja prelekcja pokaże, od jak wielu decyzji zależy przyszłość młodego zawodnika. Trzeba rozumieć ich podejście, wiedzieć na co zwracają uwagę, kim są ludzie w ich otoczeniu. Te wszystkie elementy determinują wybór ścieżki, jaką podążają. Są perełki, które udało nam się wychować w Chorzowie - Mateusz Bogusz, czy Kamil Grabara, ale pokażę również przykłady chłopaków, którzy mieli ogromy potencjał, a na dziś ich przygoda z piłką mocno się zachwiała - zapowiada swój, otwierający panel techniczno-taktyczny wykład Michalik. Po nim - poza wspomnianymi na wstępie Skrobaczem i Magierą, wystąpią również Daniel Kawka i Rafał Kubów.

Dużą nowością dla tego typu wydarzeń będzie panel menadżerski. Zarządzanie klubami i ich pionami sportowymi to zagadnienie, które w Polsce zdaje się być nieco zaniedbane. Treść wykładów będzie kierowana przede wszystkim do prezesów, dyrektorów sportowych, kierowników drużyn, menadżerów i skautów. - Sam jestem ciekaw z jakim zainteresowaniem się zetkniemy. Wydaje mi się, że rozmów i możliwości kształcenia w tym temacie nam brakuje, a ludzie nie są przyzwyczajeni w tym zakresie do dyskusji. Tymczasem z punktu widzenia strategii funkcjonowania klubu, wizji ich rozwoju to często sprawy decydujące - wskazuje Robert Góralczyk. Dyrektor sportowy GKS-u Katowice, a wcześniej m.in. ligowy trener i analityk w sztabie reprezentacji Polski Adama Nawałki, będzie jednym z prelegentów. - Opowiem o tym, od jak wielu spraw i ludzi jest uzależniony końcowy efekt pracy w klubie. O wytyczaniu ścieżki działania, jej konsekwentnej realizacji, cierpliwości w oczekiwaniu na efekty. To u nas często sprawy niepopularne i trudne, stąd nieraz kłopot w zbieraniu owoców - zauważa Góralczyk. Obok niego wśród wykładowców znajdą się m.in. trener Piotr Mrozek i właściciel agencji menadżerskiej Football Business Group, Sebastian Miroński.

Organizatorzy konferencji przygotowali również cykl dedykowany osobom odpowiadającym za szeroko pojętą medycynę sportową. Trenerzy przygotowania motorycznego, lekarze, fizjoterapeuci, masażyści czy fizjolodzy będą mogli wysłuchać pięciu wykładów z zakresu treningowo-medycznego. Swoje wystąpienia przygotowali m.in. profesor Krzysztof Ficek, doktor Grzegorz Hajduk, czy profesorowie Jan i Paweł Chmura. Po raz kolejny słuchacze zetkną się zatem z wiedzą i doświadczeniami osób, które w swojej dziedzinie stanowią niepodważalne autorytety.

I m.in. dlatego do udziału w konferencji zachęcają Robert Góralczyk i Mateusz Michalik. - Praktyka jest najważniejsza. Czytać, czy mówić można wiele, a później i tak weryfikuje nas życie. Trzeba mieć świadomość realiów w jakich funkcjonujemy i wdrażamy nasze działania. Fakt, że o swoim doświadczeniu opowiedzą praktycy to chyba największy atut niedzielnego wydarzenia - przyznaje dyrektor sportowy "GieKSy". - Mam nadzieję, że uda nam się trafić do uczestników konferencji i sprawić, że każdy coś z niej dla siebie wyciągnie. Sam chciałbym w końcowej fazie swojej prelekcji doprowadzić do dyskusji i porozmawiać o kwestiach struktur szkolenia w polskiej piłce. Poza tym miło mi będzie posłuchać innych prelegentów, bo zaproszono osoby z górnej półki i warto zapoznać się z ich wiedzą w wielu tematach - podkreśla koordynator Akademii Ruchu Chorzów.

Oficjalne zapisy trwają do północy w czwartek. Trenerzy, którzy będą uczestniczyć w konferencji uzyskują 3 punkty w ramach przedłużenia swojej licencji. Szczegóły na stronie Unlimited Sport.

autor: ŁM

Przeczytaj również