Brosz znowu buduje. Kudła oraz piłkarz z Barcą w CV wzmocnią Górnika?

17.06.2019

Piłkarze Górnika rozpoczęli dzisiaj przygotowania do nowego sezonu Ekstraklasy. Po pierwszych badaniach i testach, zabrzanie wyjechali na krótki obóz przygotowawczy do Wodzisławia Śląskiego, a w składzie drużyny znalazło się pięciu testowanych zawodników. 

Rafał Rusek/PressFocus

W 25-osobowej kadrze Górnika na zgrupowanie nie znaleźli się Adam Ryczkowski, Adam Orn Arnarson i Michał Koj, którzy zmagają się z urazami. Do klubu po okresie wypożyczenia nie powrócił Adam Wolniewicz, a obrońca pojawił się dziś na pierwszym treningu pierwszoligowego GKS-u Jastrzębie. Dodatkowo trener Marcin Brosz nie będzie mógł w najbliższym czasie skorzystać z usług Tomasza Loski i Pawła Bochniewicza, przebywających na młodzieżowych Mistrzostwach Europy we Włoszech. 

Do Wodzisławia z drużyną udało się z kolei pięciu testowanych zawodników. O angaż w zespole Ekstraklasy powalczą napastnicy Arthur Njo-Lea (22-latek, występujący ostatnio w trzecioligowym belgijskim FCV Dender EH) oraz Kempes W. Tekiela, który od lipca 2018 roku jest zawodnikiem rezerw Borussii Dortmund. Trzecim testowanym obcokrajowcem w Górniku będzie Alasana Manneh – wychowanek katarskiej akademii ASPIRE. Gambijczyk, wyceniany przez portal transfermarkt.pl na 300 tysięcy euro, w 2016 roku zasilił szeregi młodzieżowej sekcji FC Barcelony, a rok później trafił nawet do kadry rezerw „Dumy Katalonii”. Środkowy pomocnik nie rozegrał w nich jednak ani jednego spotkania, gdyż od razu został wypożyczony do Sabadell. W ostatnim sezonie jednokrotny reprezentant Gambii występował w FC Etar Veliko Tarnovo. Na najwyższym szczeblu rozgrywek w Bułgarii rozegrał 21 spotkań, w których zdobył dwie bramki oraz zaliczył dwie asysty. 

Grupę testowanych zawodników uzupełnia dwóch Polaków, Maciej Stefanowicz oraz Dawid Kudła. Pierwszy z wymienionych piłkarzy ma za sobą udany sezon w drugoligowej Elanie Toruń (6 goli w 31 występach), jednak pomocnikowi nie udało się awansować ze swoim zespołem do 1. Ligi. Kudła z kolei rozegrał w minionych rozgrywkach 24 spotkania w barwach ekstraklasowego Zagłębia Sosnowiec. Dziś bramkarz rozwiązał swój kontrakt z dotychczasowym klubem za porozumieniem stron i wiele wskazuje na to, że powróci do Górnika po ośmiu latach. 27-latek jest wychowankiem zabrzańskiego zespołu, a z „Trójkolorowymi” zdobył niegdyś medal Mistrzostw Polski jako junior. Choć bramkarz opuścił klub z Roosevelta w 2011 roku, to i tak pozostał jego zadeklarowanym sympatykiem.

Decyzje o przyszłości testowanych zawodników zostaną podjęte po zakończeniu zgrupowania. Obóz w Wodzisławiu Śląskim potrwa do najbliższej soboty, a zespół rozegra w trakcie jego trwania jeden mecz sparingowy (z GKS-em Katowice).

Kadra na obóz przygotowawczy w Wodzisławiu Śląskim:

Bramkarze: Daniel Bielica, Martin Chudy, Dawid Kudła, Jakub Szymański.

Obrońcy: Bartłomiej Eizenchart, Adrian Gryszkiewicz, Aleksander Paluszek, Dariusz Pawłowski, Boris Sekulić, Przemysław Wiśniewski.

Pomocnicy: Maciej Ambrosiewicz, Ishmael Baidoo, Wojciech Hajda, Jesus Jimenez, Krzysztof Kubica, Alasana Manneh, Mateusz Matras, Szymon Matuszek, Michał Rostkowski, Maciej Stefanowicz, Łukasz Wolsztyński.

Napastnicy: Igor Angulo, Arthur Njo-Lea, Kempes W. Tekiela, Kamil Zapolnik.
 

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również