Brąz Kowalczyk!

19.02.2009
Justyna Kowalczyk zdobyła brązowy medal w mistrzostwach świata w biegu na 10 km stylem klasycznym. Druga z polskich zawodniczek, Kornelia Marek, zajęła 29 lokatę.
Kowalczyk wystartowała bardzo dobrze. Efektem tego było prowadzenie na czwartym kilometrze. Jednak tuz za naszą reprezentantką czaiła się Saarinen, której strata wynosiła zaledwie 0,6 sekundy. Trzecia w tym momencie była Longa. Jak się później okazało, walka o medale rozstrzygnęła się właśnie między tymi zawodniczkami.

W połowie dystansu na czoło wysunęła się reprezentantka Finlandii. Polka spadła na drugą lokatę. Straty nie były jednak duże i można było żywić nadzieję, że 23-letniej zawodniczce uda się powalczyć o odzyskanie prowadzenia. Niestety nasza biegaczka osłabła i zamiast walczyć z Saarinen musiała toczyć walkę z Włoszką o srebro. Na siódmym kilometrze to Longa była na drugiej lokacie, wyprzedzając Kowalczyk o trzy sekundy.

Na kilometr przed metą było już pewne, że nikt nie odbierze złota niezwykle mocnej w tym dniu Saarinen. Pozostała walka o srebro. Włoszka miała dwie sekundy przewagi nad zawodniczką AZS-u AWF-u Katowice. Jak się chwilę później okazało, klasyfikacja na końcu nie zmieniła się. Jest to pierwszy medal Kowalczyk na imprezie mistrzowskiej.

Z bardzo dobrej strony pokazała się również druga zawodniczka broniąca barw katowickiej uczelni. Kornelia Marek zajęła 29. pozycję. Liberec to szczęśliwe miejsce dla naszej biegaczki, gdyż to właśnie tu, rok temu, zdobyła swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata.