Z Chorzowa do Sampdorii? Kolejny talent na Cichej!

02.12.2019

Kolejny młody piłkarz Ruchu Chorzów ma szansę wyjechać do silnego, europejskiego klubu. Niespełna 16-letni Mateusz Lipp, który ma już podpisany profesjonalny kontrakt z Niebieskimi, a jesienią łapał doświadczenie na treningach z pierwszą drużyną trenera Łukasza Berety, wyjechał do Włoch. Zaproszenie dla tego młodego zawodnika przyszło z Sampdorii Genua.

Norbert Barczyk/PressFocus

Lipp we Włoszech będzie przebywał do weekendu. Kilkudniowy rekonesans połączony z badaniami nie oznacza jeszcze oczywiście transferu. Do tego daleka droga. Ale zainteresowanie Mateuszem zagranicznych klubów od jakiegoś czasu nie jest żadną tajemnicą. Italia i Genua to nie jedyny kierunek, gdzie zwrócono uwagę na talent z Ruchu. Latem defensor Niebieskich trenował z rówieśnikami z Arsenalu Londyn. Z drużyną U-16 przebywał między innymi na turnieju w Niemczech, gdzie rywalizował z Bayernem Monachium, czy RB Lipsk. - Bardzo pożyteczny to był dla mnie sprawdzian, zarówno od strony sportowej, jak i mentalnej. Mogłem się wiele nauczyć. Grałem na środku obrony. Poziom zaangażowania i sposób podejścia do zawodnika jest tam zupełnie inny niż u nas. Trenerzy niemal za wszystko chwalili. Nie czułem, że odstawałem, ale też jednocześnie widziałem, ile jeszcze muszę pracy włożyć – wspomina młodziutki piłkarz, który najlepiej czuje się na środku obrony. W Chorzowie grywał jednak również na pozycji defensywnego pomocnika, próbowany był również na lewej obronie.

Lipp jest wychowankiem UKS Ruch Radzionków, z którego trafił do Akademii Ruchu Chorzów. - To na pewno był mój dobry krok – mówi o decyzji, którą podjął dwa lata temu. W obecnym sezonie grywał przede wszystkim w zespole juniorów młodszych Ruchu Chorzów, w Centralnej Lidze Juniorów U-17, ale zaliczył także kilka meczów w zespole wojewódzkiej juniora starszego. Wraz ze swoim kolegą Piotrem Starzyńskim, bywał zapraszany również na treningi pierwszej drużyny do trenera Łukasza Berety.

Z pewnością na zainteresowanie Mateuszem wpłynęła dobra gra w biało-czerwonych barwach. Lipp grał już w reprezentacji U-15, jak również w kadrze U-14, a także w reprezentacjach Śląska. Obecnie jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji U-16, w niedawnych meczach z Irlandią Północną zagrał zarówno w pierwszym meczu, jak i w drugim pojedynku. W pierwszym, przegranym 1:2, zdobył bramkę honorową dla naszej reprezentacji.

Dla Ruchu, który w ostatnich latach wytransferował do zagranicznych klubów takich piłkarzy jak Kamil Grabara czy Mateusz Bogusz, kolejni młodzi zawodnicy są szansą na podreperowanie budżetu. Chorzowianie są w sytuacji o tyle komfortowej, że latem Ruch poinformował, że 15-latek związał się profesjonalną umową z klubem. Kontrakt wiążący utalentowanego pomocnika z Niebieskimi obowiązuje do końca 2020 roku.

Sam młody zawodnik na razie twardo stąpa po ziemi. - Wiele pracy przede mną, na tym się skupiam – mówi skromnie. - Latem nie miałem okazji zobaczyć głównych obiektów Arsenalu, bo to był intensywny czas pracy, może będzie innym razem – uśmiecha się na koniec uczeń pierwszej klasy chorzowskiej szkoły średniej.

autor: Tadeusz Danisz

Przeczytaj również