Trzech młodych w „GieKSie”. Jednego z nich zarekomendował Łukasz Piszczek

04.07.2019

W ostatnim czasie GKS Katowice zwiększył pole manewru w kontekście obsady młodzieżowca i ogłosił przyjście trzech nowych zawodników. Do klubu z Bukowej trafiło dwóch obrońców, Mateusz Broda i Zbigniew Wojciechowski oraz bramkarz Konrad Piskorz, który wciąż czeka na swój pierwszy seniorski mecz w karierze.

gkskatowice.eu

Już wczoraj spadkowicz z Fortuna 1. Ligi potwierdził pozyskanie dwóch młodych piłkarzy. Pierwszym z nich został bramkarz Konrad Piskorz, który z GKS-em trenował już od początku okresu przygotowawczego. 18-latek występował do tej pory w trzech warszawskich zespołach – Gwardii, Varsovii i Polonii, a ostatnie dwa sezony spędził w Football Academy School of Excellence Szczecin. GieKSa będzie jednak dla Piskorza pierwszym seniorskim klubem w jego dotychczasowej przygodzie z piłką. 

Zawodnik z pewnością ma szanse na to, aby to właśnie w Katowicach zaliczył debiutancki mecz na szczeblu centralnym. Już wcześniej bowiem klub zapowiedział, że w przyszłym sezonie w bramce na pewno pojawi się młodzieżowiec. Kontrkandydatami Piskorza w walce o miejsce w składzie będą Szymon Frankowski (wychowanek „Młodej GieKSy”) oraz Bartosz Mrozek, który do klubu został wypożyczony z Lecha Poznań. - Konrad to młody i zdolny bramkarz wpisujący się w naszą strategię W trakcie dotychczasowego okresu przygotowawczego przeszedł pozytywną weryfikację, z czego bardzo się cieszymy – przyznaje Robert Góralczyk, dyrektor sportowy GKS-u.

- Myślę, że jest to idealny kierunek abym mógł się rozwijać. W końcu w Katowicach stawiają na młodzież. Rywalizacja o miejsce w bramce stoi na bardzo wysokim poziomie, a dla mnie na pewno będzie to ciekawy rok – dopowiada Piskorz, który do GKS-u został wypożyczony na okres jednego sezonu. 

Równie ciężka rywalizacja o „11” czekać będzie zapewne Mateusza Brodę, którego transfer także został potwierdzony wczoraj. 18-letni obrońca jest wychowankiem Piasta Cieszyn, a poza klubem ze swojego rodzimego miasta, występował jeszcze w szkółce MOSiR-u Jastrzębie-Zdrój oraz znajdował się w kadrze rezerw gliwickiego Piasta. W minionym sezonie środkowy defensor występował przede wszystkim na boiskach ligi okręgowej, ale w międzyczasie otrzymywał szanse treningów z pierwszym zespołem mistrza Polski. Dodatkowo Broda w czerwcu rozpoczął przygotowania do nowego sezonu wraz z całym zespołem trenera Fornalika, a także udał się z nim na obóz przygotowawczy, który odbył się w węgierskich Telkach. 

18-latek uzupełnia tym samym kwartet środkowych obrońców GKS-u na przyszły sezon. Broda podpisał z drugoligowcem dwuletni kontrakt, w którym została zawarta klauzula przedłużenia współpracy o kolejny sezon. - Mateusz w ostatnim czasie trenował w drużynie mistrza Polski i choć nie udało mu się zadebiutować, to sam fakt, iż miał możliwość treningu świadczy o jego wysokich możliwościach - dodaje dyrektor Góralczyk.

Dziś z kolei „GieKSa” potwierdziła przyjście do klubu Zbigniewa Wojciechowskiego. Młody prawy obrońca jest wychowankiem Podbeskidzia Bielsko-Biała, a od lipca 2018 roku występował on w czwartoligowym LKS-ie Goczałkowice Zdrój. Wojciechowski wraz z zespołem zajął w drugiej grupie Haiz IV Ligi Śląskiej ósme miejsce, a sam zawodnik często rozpoczynał spotkania w wyjściowej jedenastce. Choć 19-latek jest nominalnie prawym obrońcą, w końcówce zeszłego sezonu był jednak głównie wystawiany na lewej stronie defensywy. 

Niegdyś Wojciechowski był testowany przez GKS Tychy, a w maju 2018 roku gościnnie wziął udział w treningu pierwszego zespołu Podbeskidzia. W „GieKSie” zawodnik ma już za sobą nieoficjalny debiut, gdyż w przegranym 0:2 spotkaniu z Górnikiem Zabrze spędził na boisku całą drugą połowę. Dziś z kolei oficjalnie zostało potwierdzone roczne wypożyczenie obrońcy na Bukową. Co ciekawe, Wojciechowskiemu najlepsze możliwe referencje wystawił jego nieco starszy kolega po fachu. - Zawodnika rekomendował sam Łukasz Piszczek, który jest dla młodego piłkarza wzorem i wytycza mu ścieżkę rozwoju. W poprzednich rozgrywkach obrońca potwierdził swoje walory i kilka klubów wyraziło nim zainteresowanie. Cieszymy się, że wybrał naszą propozycję i dołączy do rywalizacji o miejsce na prawej stronie obrony – przyznał Góralczyk.

Zadowolenia z przyjścia na Bukową nie ukrywał również sam zainteresowany, który o miejsce w „11” będzie najprawdopodobniej rywalizował z Kacprem Michalskim. - GKS to klub o wspaniałej historii i z pewnością pomoże w realizowaniu swoich celów. Druga liga będzie dla mnie sporym wyzwaniem. Lubię podłączać się do akcji ofensywnych, bo za młodego zawsze występowałem jako skrzydłowy. Dopiero dwa lata temu zostałem przesunięty do linii defensywnej. Na pewno będę się bił o pierwszą jedenastkę, ale na razie myślę o odpowiednim przygotowaniu do sezonu i dawaniu z siebie 110 procent na treningach – powiedział nowy defensor drugoligowca.

Piskorz, Broda i Wojciechowski są odpowiednio siódmym, ósmym i dziewiątym wzmocnieniem GKS-u w letnim okienku transferowym. Cała trójka, jako pełnoprawni zawodnicy drugoligowca, wraz z całym zespołem wróciła do treningów na własnych obiektach, a do rozpoczęcia sezonu rozegra jeszcze pięć sparingów

źródło: własne/gkskatowice.eu
autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również