Słowacki skrzydłowy oficjalnie w Górniku. Na razie tylko na wypożyczeniu

10.01.2020

Potwierdziły się spekulacje odnośnie chęci pozyskania Erika Jirki przez zabrzańskiego Górnika. Słowacki skrzydłowy został na pół roku wypożyczony do klubu z Roosevelta i tym został pierwszym wzmocnieniem ekstraklasowicza w zimowym okienku. 

Górnik Zabrze

Jako pierwszy o zainteresowaniu Słowakiem ze strony Górnika poinformował serbski portal mozzartsport.pl. Informacje te okazały się być sprawdzone, a już w piątek rano 22-latek pojawił się w Zabrzu na badaniach medycznych. Po przejściu dwuetapowych testów, obejmujących m.in. badania kardiologiczne, testy mocy oraz siły, wypożyczenie byłego młodzieżowego reprezentanta Słowacji zostało oficjalnie potwierdzone. Pomocnik będzie występował w Górniku przez co najmniej pół roku, a śląski klub zapewnił sobie opcję jego pierwokupu. Według najnowszych  koszt ewentualnego wykupu pomocnika z „Czerwonej Gwiazdy” będzie wynosił 500 tysięcy euro, a przy okazji kolejnego transferu Górnik będzie musiał przekazać belgradzkiemu klubowi 10 procent z jego kwoty.

Prawoskrzydłowy w ostatnim czasie występował w serbskim zespole Radnicki Nis, będąc wypożyczonym z Crvenej Zvezdy Belgrad. Po powrocie do stołecznego klubu było jednak pewne, że młody zawodnik nie otrzyma w nim zbyt wielu szans na grę, dlatego ten został wysłany na drugie wypożyczenie. Przez blisko rok gry na Bałkanach, pomocnik łącznie rozegrał w obu wspomnianych klubach 26 oficjalnych spotkań, w których zdobył 4 bramki oraz zaliczył 5 asyst. 

W trakcie swojej krótkiej kariery Jirka występował jeszcze w Spartaku Trnawa, w barwach którego zdobył mistrzostwo Słowacji oraz rozegrał komplet spotkań w fazie grupowej Ligi Europy. W zimowym okienku istniała możliwość, by pomocnik wrócił po rocznej przerwie do ojczyzny i zasilił szeregi DAC Dunajskiej Stredy. 22-latek nie skorzystał jednak z tej opcji i ostatecznie dołączył do zespołu swojego byłego kolegi ze Spartaka, bramkarza Martina Chudego.

- Erik to młody, utalentowany i bardzo zdeterminowany piłkarz. Gra głównie na prawej pomocy, ale doskonale radzi sobie również na lewym skrzydle oraz w ataku. Jest szybki, dynamiczny, umiejętnie łączy grę w defensywie i ofensywie. Obserwowaliśmy go już od dłuższego czasu. Bardzo ważne były też dla nas opinie piłkarzy, którzy poznali go nie tylko na boisku, ale także poza nim. Myślę przede wszystkim o Martinie Chudym, ale też o Eriku Grendelu, którzy byli jego starszymi kolegami w Trnawie. Grendel powiedział, że trafia do Górnika naprawdę bardzo dobry piłkarz i mamy nadzieję, że faktycznie tak się stało. Chciał do nas przyjść, jest przekonany, że gra w Górniku to dla niego szansa na dalszy rozwój. Wierzymy, że wiosną będzie ważną postacią zespołu – przyznał na łamach oficjalnej strony klubowej Dariusz Czernik, członek zarządu Górnika Zabrze.

Tym samym Jirka został pierwszym wzmocnieniem klubu z Roosevelta w zimowym oknie transferowym. Nowy nabytek Górnika będzie rywalizował o miejsce w składzie przede wszystkim z Kamilem Zapolnikiem oraz Davidem Kopaczem. 

źródło: własne/gornikzabrze.pl
autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również