Obsypany nagrodami. "Środowisko oceniło imprezę bardzo dobrze"

29.11.2019

Letnia edycja Zbiegu Zbója została obsypana nagrodami podczas głosowania na "Złote Kozice" w ramach plebiscytu na najlepszy bieg górski w naszym kraju. Nie dziwi zatem kolejna inicjatywa organizatorów z Arturem Sarosiekiem - pomysłodawcą biegu - na czele. Trwają zapisy do zimowego Biegu Zbója. Wydarzenie zaplanowano na 16 lutego. 

SportSlaski.pl: Skoro planujecie II edycję Biegu Zbója, tym razem w zimowej scenerii, to zakładam z góry, że sierpniową imprezę środowisko związane z biegami górskimi oceniło pozytywnie... 
Artur Sarosiek:
Myślę że tak. Środowisko biegowe oceniło imprezę bardzo dobrze. Dostaliśmy mnóstwo pozytywnych komentarzy oraz pochwał. Ukoronowaniem tego wszystkiego był plebiscyt na najlepszy Polski Bieg Górski "Złote Kozice", podczas którego uczestnicy mogli zagłosować na te biegi, w których brali udział i się im podobały. W plebiscycie zdobyliśmy mnóstwo nagród m.in.: Brązową Kozicę w kategorii - Najlepszy Polski Festiwal Biegów, Brązową Kozicę za debiut roku 2019 za dystans "Zbójniczek 7 km", Srebrną Kozicę za debiut roku 2019 za dystans "Zbójnik 23 km", Srebrną Kozicę za bieg "Zbójnik 23 km" w kategorii - Biegi na długim dystansie oraz Kozicę za 8. miejsce w kategorii open, w której głosowano na ponad 300 biegów górskich organizowanych w całej Polsce. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować uczestnikom plebiscytu za oddane na nas głosy.

Jakie wnioski, doświadczenia i odczucia towarzyszyły bądź towarzyszą nadal wam – organizatorom – po pierwszej edycji biegu?
Wniosek z pierwszej edycji może być tylko jeden. Warto było stworzyć to wydarzenie w Beskidach, gdyż jak pokazała frekwencja i odbiór przez uczestników, brakowało takiej imprezy w naszym regionie. Poznaliśmy wielu dobrych i pozytywnych ludzi w trakcie organizacji, jak i w czasie trwania imprezy. Chcemy dalej tworzyć i się rozwijać. Dlatego już szykujemy zimową edycję.

Dla uczestników po raz drugi przygotujecie trzy warianty biegowe, start i meta ponownie zlokalizowane będą na terenie popularnych „Błoni”. To wszystkie podobieństwa względem letniej edycji?
Proponujemy trzy warianty, lecz tym razem na innych dystansach. Do wyboru będzie 7, 11 oraz 22 km po bardzo widokowych ścieżkach. Trasy w letniej edycji biegły tylko szlakami turystycznymi. W lutym troszkę będą zmienione, tak aby uczestnicy mogli zobaczyć góry z innej perspektywy, także tej poza szlakiem. Trasy biegów prowadzić będą przez Kozią Górkę w stronę przełęczy Kołowrót, skąd zawodnicy będą zbiegać w stronę Cygańskiego Lasu.

Latem podczas Biegu Zbója wyłoniony został Mistrz Bielska-Białej w Biegach Górskich. Współpraca z BBOSiR-em w tym zakresie będzie kontynuowana, ponieważ w lutym wyłoniony zostanie Zimowy Mistrz Bielska-Białej w Biegach Górskich. Taki zabieg przyciąga dodatkowych uczestników?
Współpraca z BBOSiR-em przebiegała na bardzo wysokim poziomie, dlatego wspólnie również w zimie zorganizujemy mistrzostwa Bielska-Białej w Biegach Górskich, tym razem zimowe. Organizacja takiego wydarzenia na pewno daje nam wiele satysfakcji, dodaje prestiżu, gdyż wyłaniamy przecież mistrza Bielska-Białej. Myślę, że to przyciąga potencjalnych zawodników, ponieważ jest to kolejny tytuł do zdobycia.

Biegi w zimowych warunkach, szczególnie na dłuższych dystansach, nie należą do łatwych. W jaki sposób „zadbacie” na trasie o biegaczy?
Bieg w zimowych warunkach to wyzwanie dla uczestników. Każdy kto ukończy taki bieg na pewno będzie miał sporo satysfakcji, a w szczególności, gdy napada sporo śniegu. Oczywiście najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo biegaczy. Wydarzenie pod względem medycznym będą zabezpieczać profesjonaliści - organizacja Fantom Ratownictwo Medyczne. To oni zabezpieczali letnią edycję. Wtedy wywiązali się z zadań perfekcyjnie. Ponadto na trasie będą ustawieni nasi wolontariusze, którzy zawsze będą służyć pomocą. Zadbamy również o miejsce do ogrzania się, ciepłe napoje, posiłek, odpowiednią rozgrzewkę, aby nikt nie nabawił się kontuzji, a w punktach regeneracyjnych jak zwykle będzie " na bogato". Zapraszamy serdecznie na zimową edycję Biegu Zbója. Myślę, że każdy znajdzie odpowiedni dystans dla siebie.

Więcej informacji i zapisy na stronie Bieg Zbója. Portal SportSlaski.pl objął bieg opieką medialną. Materiał wideo z letniej edycji poniżej. 

autor: Krzysztof Biłka

Przeczytaj również