"Nie chodzi o kreowanie zawodnika według określonego modelu gry, a o umiejętności i rozumienie futbolu"

04.11.2019

– My jako trenerzy drużyn młodzieżowych musimy wyposażyć zawodników w umiejętności i narzędzia, i na tym przede wszystkim powinniśmy się skupić. To jak będą grać w przyszłości w znacznym stopniu zależy od tego czego ich teraz nauczymy i w jakie fundamenty ich wyposażymy. Nie chodzi o kreowanie zawodnika według określonego modelu gry, a o umiejętności i rozumienie futbolu, które pozwolą mu zaadoptować się do każdego systemu. Wystarczy spojrzeć na najlepszych zawodników na świecie, którzy potrafią grać na najwyższym poziomie pomimo gry w różnych systemach – charakteryzują działalność organizacji Football Lab jej założyciele, zarazem organizatorzy II Międzynarodowego Konwentu Treningu Indywidualnego, o którym poniżej.

II Międzynarodowy Konwent Treningu Indywidualnego to inicjatywa organizacji Football Lab. – Nie jesteśmy klubem, dlatego nie pracujemy pod konkretny model gry. Nasza praca polega przede wszystkim na rozwijaniu u zawodników fundamentów gry. Mamy wypracowany system szkolenia, który został stworzony przez interdyscyplinarny zespół fachowców z różnych dziedzin. Opieramy się na systemach, które się sprawdziły, zarazem stale szukamy nowych rozwiązań, analizujemy wyniki badań – mówi Mariusz Paszkowski, jeden z założycieli wspomnianej organizacji.

Trenerzy zainteresowani tematyką treningu indywidualnego spotkają się 22 lutego 2020 roku w Warszawie. – Już przed pierwszą edycją założyliśmy sobie, że konwent będzie odbywał się cyklicznie. Chcemy zapraszać trenerów z różnych stron świata, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że nie ma jednej słusznej drogi do sukcesu. W Chorwacji korzysta się często z formy ścisłej, w Portugalii dominuje periodyzacja, a oba kraje wychowują dobrych piłkarzy. W lutym tego roku gościliśmy trenera z West Hamu. Dave Johnson opowiadał o tym, jak w akademii którą reprezentuje podchodzi się to tematu treningu indywidualnego. Naszym kolejnym gościem będzie Matthias Nowak związany w przeszłości m.in. z Bayernem Monachium – zaznacza Paszkowski.

Jednym z prelegentów podczas wydarzenia będzie nasz rozmówca. – Kiedyś powiedziałem, że trening indywidualny stanie się pewną formą biznesu dla wielu trenerów i nie pomyliłem się. Popularyzacja takiej formy treningu niesie ze sobą obawy o jakość pracy i rzeczywistego, indywidualnego dopasowania form i metod pracy do jednostki. Niestety często trenerzy podchodzą do treningu stricte biznesowo. Z drugiej strony taka forma treningu dodatkowego, prowadzona we właściwy sposób przez profesjonalistę, jest potrzebna tym zawodnikom, którzy poważnie traktują swój rozwój i przyszłość – podkreśla.

Główny temat konferencji zostanie poddany analizie podczas sesji teoretycznej i praktycznej. – Mamy swoje doświadczenia dotyczące treningu indywidualnego i chcemy się nimi po raz kolejny podzielić. Nie ma w naszym kraju publikacji mówiących o tej tematyce, dlatego często trenerzy prowadzący tego typu zajęcia opierają się o metodę prób i błędów, szukają po omacku. Z opracowanego przez nas systemu korzysta wiele klubów. Mamy również duże doświadczenie w indywidualnej pracy z piłkarzami o różnym przekroju, od młodych zawodników, aż do graczy grających w Ekstraklasie – kończy Paszkowski.


Podczas konwentu swój punkt widzenia przedstawią:

Matthias Nowak – od 2009 do 2017 roku trener przygotowania indywidualnego w FC Bayern Monachium opierający swój model pracy na kształtowaniu techniki i wspieraniu kreatywności zawodników. Pracuje indywidualnie z zawodnikami Bundesligi. Dwukrotny mistrz Niemiec z kobiecym zespołem seniorek FC Bayern Monachium.
Temat: Rozwój zawodników na najwyższym poziomie poprzez integrację inteligencji ruchowej, sensorycznej, poznawczej i emocjonalnej.

Paweł Habrat – psycholog sportu z nominacją Psychologa Olimpijskiego przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Obecnie współpracuje z klubem Lechia Gdańsk i reprezentacją Polski piłkarzy ręcznych, w przeszłości: psycholog reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas mistrzostw Europy w 2012 roku. Wykładowca w Wyższej Szkole Trenerów Sportu oraz Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Współtwórca programu mentalnego MENTALfootball wchodzącego w skład systemu Football Lab .
Temat: Między wygraną a przegraną – psychologiczna analiza funkcjonowania zawodnika.

Mariusz Paszkowski – współtwórca Football Lab. Odpowiada za tworzenie programów szkoleniowych oraz wdrażanie ich do klubów i akademii piłkarskich w Polsce i za granicą, m.in. do takich klubów jak Pogoń Szczecin czy Jagiellonia Białystok. Autor stałych publikacji z zakresu metodologii treningu piłki nożnej i psychologii sportu. Prowadzi zajęcia indywidualne z zawodnikami PKO Bank Polski Ekstraklasa i Fortuna 1 Liga.
Temat: Rozwój umiejętności zawodnika na poziomie pro – analiza, stworzenie profilu, środki i metody pracy.

Korzyści:

  • Dowiesz się jakimi środkami stymulować rozwój mózgu zawodnika

  • Zapoznasz się z filozofią treningu indywidualnego

  • Dowiesz się w jaki sposób planować pracę indywidualną z zawodnikami

  • Poznasz sprawdzoną strukturę treningu indywidualnego wg modelu Football Lab System

  • Dowiesz się jak rozwijać poszczególne sfery zawodnika


Zapisy i dodatkowe informacje TUTAJ.

autor: Krzysztof Biłka

Przeczytaj również