Mistrzowie mistrzowskiego panowania nad piłką

09.08.2019

Przez trzy tygodnie w Milówce, nad rozwojem piłkarskich umiejętności pracowało, pod okiem trenerów związanych z organizacją Technical Football Training, ponad 120 młodych adeptów futbolu. Mistrzowskie panowanie nad piłką, zwody, gry 1x1, małe gry zadaniowe - to charakteryzowało Technical Football Summer Camp 2019. Po ostatnim turnusie rozmawialiśmy z Mateuszem Cichoniem, założycielem TFT. 

TFT

SportSlaski.pl: Spotykamy się po zakończeniu trzech obozów Technical Football Camp w Milówce zorganizowanych przez Technical Football Training. Tworzyłeś oba projekty bazując na solidnym fundamencie.
Mateusz Cichoń:
Przez 6 lat pracowałem na rzecz akademii Coerver Coaching, w której poznałem doświadczonych szkoleniowców, uczestniczyłem w obozach, prowadziłem kliniki i szkolenia dla trenerów. Współpracowałem w tym okresie z zawodnikami z różnych roczników, poznani trenerzy przekazywali mi swoją wiedzę. Uczestniczyłem w szkoleniach zagranicznych, m.in w Coerver Coaching Youth Diploma, gdzie spotkałem inspirującego Alfreda Galustiana, jedną z najważniejszych osób we wspomnianej organizacji. W pewnym momencie zdecydowałem się na prowadzenie zajęć indywidualnych. Widziałem efekty wykonywanej pracy. Stwierdziłem, że warto spróbować pójść swoją drogą, tak powstał Technical Football Training. Za cel obrałem sobie podnoszenie umiejętności technicznych zawodników. Fundament nauczania stanowi mistrzowskie panowanie nad piłką. Moim zdaniem jest to bardzo ważny element w dzisiejszym świecie piłkarskim. Doskonalenie umiejętności technicznych przekłada się na większą, boiskową pewność siebie. Młody zawodnik podczas treningu powinien bawić się piłką, zdobywać gole, zaliczać asysty, wchodzić w pojedynki 1x1, kończyć zajęcia z uśmiechem na twarzy. Oczywiście stworzyć musimy wymagające warunki, w których nie zawsze odniesie sukces, ponieważ uczymy się także na błędach. Jeśli chcemy, aby nasz zawodnik był kreatywny, nie możemy podejmować za niego decyzji, naciskać na wybór. Dajemy narzędzia, ewentualnie wskazujemy inne rozwiązania, ale nigdy nie decydujemy. Młodym zawodnikiem nie możemy kierować niczym graczem z popularnej gry FIFA. Bardzo ważne są małe gry od 1x1 do 4x4, ponieważ podczas tego typu rywalizacji zawodnik ma dużo kontaktów z piłką, często podejmuje decyzje, jest napastnikiem, a po chwili obrońcą, co przynosi dużo korzyści i odzwierciedla meczowe realia. Elementy panowania nad piłką, zwody i zmiany kierunku, w tych aspektach wzorujemy się na ruchach najlepszych zawodników na świecie, takich jak Messi, Ronaldo, czy Robben.

Technical Football Trening funkcjonuje od półtora roku. Do kogo jest skierowana wasza oferta, można ją określić mianem piłkarskich korepetycji i gdzie was można znaleźć? 
Prowadzimy treningi w kilku miejscowościach: Czeladzi, w Katowicach, gdzie korzystamy z obiektów tamtejszego AWF-u oraz Wilkowicach. Nasza oferta skierowana jest do dzieci w wieku od 4 lat do 18 lat. Nasz plan szkoleniowy zakłada podział zawodników na cztery kategorie: first step (4-6 lat), beginning (7-8 lat), development (8-15 lat) oraz chance performence (16-18 lat). Obecnie w naszych zajęciach uczestniczy około 200 młodych adeptów futbolu z 25 klubów. Współpracujemy m.in. z wszystkimi grupami trenującymi w APN Czeladź. Trenera Bogdan Pikuta zaufał naszej metodologii. Jesteśmy w tym klubie obecni od roku i widzimy pierwsze efekty naszej pracy podczas meczów ligowych.
Piłkarskie korepetycje? Tak jak wspomniałem, w naszych zajęciach uczestniczą młodzi piłkarze z różnych klubów, piłkarze którzy chcą poprawić swoje umiejętności i wejść na wyższy poziom. Nie konkurujemy z klubami, nie bierzemy jako TFT udziału w rozgrywkach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że trenują z nami także chłopcy niezwiązani z żadnym klubem. Często po kilku miesiącach pracy pod naszym okiem trafiają do nich i dobrze sobie radzą w zespołach. Zapraszam na nasze zajęcia stacjonarne. We wrześniu startujemy z treningami.

Ball control, czyli mistrzowskie panowanie nad piłką stanowi podstawę treningu Technical Football Training. Co jeszcze wchodzi w skład jednostki treningowej?
Mistrzowskie panowanie nad piłką jest jednym z fundamentów naszego podejścia do pracy szkoleniowej, pojawia się na każdym etapie planu opierającego się o podział na cztery kategorie wiekowe. Trening first step opiera się o opis wyobrażeniowy, wprowadzamy bajkowy kontekst, w który wplatamy piłkarskie zadania. Rozpoczynamy od trzech zabaw, w tym dwóch z piłką. Potem pracujemy nad panowaniem nad piłką, ruchami, szybkością, uderzeniami, a na koniec gramy w układzie 1x1 lub 2x2. Trening na etapie beginning rozpoczynamy od jednej zabawy, kończymy małymi grami zadaniowymi od 2x2 do 3x3. Poziom development to kolejno: panowanie nad piłką, ruchy, podania i przyjęcia, wstawka motoryczna, szybkość, gry 1x1 lub 2x2 oraz realizacja tematu głównego w oparciu o małe gry zadaniowe. Natomiast w najstarszej kategorii pojawiają się dodatkowo gry taktyczne. W danym miesiącu zawsze pracujemy nad nowym ruchem, nowymi elementami panowania nad piłką oraz nowym tematem głównym, m.in.: pierwszym kontaktem, podaniem i przyjęciem, wykańczaniem akcji, podaniem prostopadłym, atakiem szybki, czy grami w przewadze.

Dobiegły końca trzy letnie turnusy TFC Summer 2019. Coś szczególnego wyróżnia wasze obozy na tle konkurencji?
Indywidualna świadomość zawodnika, to główny temat wszystkich letnich turnusów. Podczas każdego z trzech obozów kreowaliśmy odpowiednie warunki do rozwoju w tym kierunku. Świadoma postawa jest kluczowa, dlatego trzeba pracować nad tym, aby zawodnik sam dążył do określonego przez siebie celu. Pod względem sportowym obozy były bardzo intensywne. Sześć jednostek treningowych w tym cztery stricte piłkarskie, jedna motoryczna i jeden trening mentalny – tak wyglądał zazwyczaj plan dnia. Wysiłek przekładał się na zmęczenie, ale także satysfakcję z wykonanej pracy. Sprawdził się pomysł prowadzenia przez zawodników "dziennika umiejętności", czyli zeszytu świadomego rozwoju indywidualnego. Uczestnicy mogli wpisywać do niego informacje zdobyte podczas wszystkich aktywności, m.in.: ilość zdobytych bramek, ilość asyst, czy ilość wygranych pojedynków 1x1. Nam umożliwił on ocenę zaangażowania uczestników w zajęcia oraz poziom ich zmęczenia. Z dzienników dowiedzieliśmy się sporo o ich właścicielach, o wyzwaniach i sytuacjach trudnych, z którymi borykają się w klubach i życiu codziennym. Uczestnicy zapisywali tematy zajęć, zadania, uwagi od trenerów. Sami zadawali sobie pytania związane z treningami, na które potem odpowiadali. Wpisywali wyniki testów technicznych i motorycznych oraz konkursu Technical Football Challenge, czyli naszej odpowiedzi na Turbokozaka. Wszystkie zajęcia piłkarskie połączone były z aspektami mentalnymi, co również jest ważne w kształtowaniu młodego sportowca. Praca nad koncentracją, pewnością siebie, komunikacją, czy opanowaniem stresu może się przełożyć na kreatywność boiskową. Wprowadziliśmy w tym roku także trening motoryczny. Podczas tych zajęć trener skupiał się na wzorcach ruchowych, ćwiczeniach stabilizacyjnych oraz technice biegu. Na zakończenie każdego obozu organizowaliśmy turniej mini Ligi Mistrzów lub mini Premier League. Ponadto wszyscy obozowicze wyjechali z Milówki z zadaniem domowym. 

Funkcjonujecie na trudnym rynku piłkarskim od kilkunastu miesięcy. Co przyniosą najbliższe? Wspomniałeś, że we wrześniu wznawiacie zajęcia w waszych lokalizacjach.
Zgadza się, na śląsku powstaje bardzo dużo akademii piłkarskich, ale my nie stanowimy konkurencji dla nikogo. Budujemy swoją markę opierając się na dużej jakości zajęć. Wiemy również, że nikogo nie namówimy na nasze treningi, bez pokazu praktycznego. Każdy może przyjść na pierwszy, pokazowy trening. 99 procent  osób po takich zajęciach decyduje się na podjęcie współpracy z nami. 
Od września wracamy do wytężonej pracy. Myślimy także o otwarciu nowych ośrodków w kilku miastach, także poza naszym województwem. Mamy ciekawe pomysły, zobaczymy które uda się zrealizować. Ponadto wzbogacimy o nowe godziny treningów nasze oferty w Katowicach i Czeladzi. Już myślimy także o obozach zimowych. W 2020 roku będziemy w Węgierskiej Górce i ponownie w Milówce. Nasza obecność w nowych lokalizacjach pociąga za sobą konieczność pozyskania i wyszkolenia nowych trenerów. Kilku było z nami podczas zakończonych obozów. Bardzo ważna jest dla nas jakość i intensywność prowadzonych zajęć, a co za tym idzie szkoleniowcy muszą być odpowiednio przygotowani do ich prowadzenia. Chcemy, aby każdy uczestnik mógł wyciągać z naszych treningów to, co najlepsze dla jego rozwoju piłkarskiego.

Kontakt i dodatkowe informacje: Mateusz Cichoń - 792 728 499. Więcej o Technical Football Training TUTAJ.

Poniżej materiał filmowy podsumowujący drugi turnus Technical Football Camp - Summer 2019. 

autor: Krzysztof Biłka

Przeczytaj również