Michał Kwietniewski: "Trener piłki nożnej nie musi w pełni izolować motoryki"

14.02.2019

Odpowiedzi na pytanie, satysfakcjonującej wszystkich, dotyczące najważniejszych elementów komplementarnego rozwoju młodego piłkarza można szukać godzinami. Można spierać się o to, czy trening techniki jest ważniejszy od treningu motorycznego, czy w piłkę można grać na wysokim poziomie bez treningu „głowy”? Jedno jest pewne, technika, taktyka, sfera mentalna i motoryka, to cztery fundamenty prawidłowego rozwoju. Zaniedbanie któregoś z wymienionych obszarów zmniejsza szanse na końcowy sukces.

Okazja, aby zdobyć wiedzę z obszaru treningu motorycznego już niebawem. W Warszawie i Opolu odbędą się szkolenia z zakresu pierwszego modułu „Długofalowego rozwoju motorycznego młodego piłkarza”. Cykl spotkań z trenerami poprowadzą Michał Kwietniewski i Michał Naulewicz z firmy Better Way. – Jako Better Way działamy od 2014 roku, współpracujemy z PZPN-em, m.in. przy projektach Talent Pro i zgrupowaniach Akademii Młodych Orłów oraz kilkoma akademiami i klubami piłkarskimi. Jesteśmy obecni w piłce seniorskiej, ale skupiamy się na rozwoju dzieci i młodzieży – klaruje Michał Kwietniewski, twórca marki Better Way. – Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do trenerów piłki nożnej, ale skorzystają z niej również specjaliści przygotowania motorycznego i fizjoterapii. Co istotne, skupiamy się na aspektach praktycznych. Książkowej teorii jest niewiele, a jeśli się pojawia, to zawsze nawiązuje do praktyki. Pokazujemy pewne schematy działania i staramy się nakierować uczestnika szkolenia na jego samodzielne wykonanie i wykorzystanie. W naszej ocenie trener nie musi w pełni izolować motoryki. Powinien natomiast umiejętnie wkomponować ją w trening piłkarski, przez co zajęcia mają charakter komplementarny. Wiele elementów możemy rozwijać z wykorzystaniem piłki, ale nie wszystkie. Rozwojowi mocy, szybkości i wytrzymałości może towarzyszyć piłka przy nodze, możemy kształtować te cechy podczas gier i zadań techniczno-taktycznych – dodaje. 

Podczas każdego z czterech modułów szkolenia „Długofalowy rozwój motoryczny młodego piłkarza”, organizatorzy kłaść będą duży nacisk na prewencję urazów. – Dla nas prewencja urazów to podstawa i ważny element każdego szkolenia i treningu. Piłkarz dobrze pod tym kątem przygotowany cały czas jest w treningu, ponieważ wie, jak pracować ze swoim ciałem, jak zmniejszać ryzyko odniesienia kontuzji. Nasze działania, w każdym obszarze, nastawione są na kompleksowy rozwój motoryczny zawodnika, a prewencja to jeden z nich – podsumowuje nasz rozmówca. 
 

Harmonogram szkolenia „Długofalowy rozwój motoryczny młodego piłkarza”:
Moduł I – siła i ocena motoryczna – 17.02.2019 (Warszawa), 03.03.2019 (Opole).
Moduł I to świetna okazja do zapoznania się z treningiem siłowym dzieci i młodzieży (U6-U21) oraz poznać podstawowe testy motoryczne. Podczas szkolenia zostanie przedstawiona koncepcja treningu progresywnego – odpowiedniego dla danej grupy wiekowej z uwzględnieniem stopnia dojrzałości biologicznej zawodnika. Uczestnicy poznają zagadnienia teoretyczne z treningu siły wraz z wytycznymi do przeprowadzenia jednostek treningowych w każdej grupie wiekowej. Każdy kursant zostanie zaznajomiony z bogatą biblioteką ćwiczeń siłowych dostosowanych do swoich podopiecznych. 

Moduł II – moc i szybkość 17.03.2019 (Warszawa).
Moduł II to przedstawienie koncepcji pracy nad szybkością i mocą w aspekcie wielokierunkowym. Uczestnicy zapoznają się z biblioteką ćwiczeń (szybkość/moc) dostosowaną do grupy wiekowej z uwzględnieniem stopnia dojrzałości biologicznej zawodnika. Kursanci poznają metody łączenia elementów techniczno-taktycznych z kształtowaniem zdolności motorycznych takich jak szybkość i moc

Moduł III – wytrzymałość – 07.04.2019 (Warszawa).
Moduł III to przedstawienie koncepcji pracy nad wytrzymałością wraz z dozowaniem indywidualizacji w treningu przy znikomym nakładzie finansowych w technologię monitoringu. Uczestnicy zapoznają się z biblioteką ćwiczeń i środków dostosowanych do grupy wiekowej z uwzględnieniem stopnia dojrzałości biologicznej zawodnika. Kursanci poznają metody łączenia elementów techniczno-taktycznych z kształtowaniem zdolności motorycznych. 

Moduł IV – planowanie i monitoring – 12.05.2019 (Warszawa).
Moduł IV to zwieńczenie wszystkich składowych, zebranie cegiełek do stworzenia programu przygotowania motorycznego. Uczestnicy poznają sposoby łączenia akcentów pracy nad siłą, mocą, szybkością i wytrzymałością. Dowiedzą się jak planować cykle krótkie, średnie i długie, jak dozować obciążenia i w jaki sposób monitorować zmęczenie i poziom wytrenowania zawodnika. Według licznych badań nie ma skuteczniejszego sposobu zapobiegania urazom niż rozsądne dozowanie i monitoring obciążeń. Kursanci poznają metody łączenia elementów techniczno-taktycznych z kształtowaniem zdolności motorycznych. 

Prelegenci:
Michał Kwietniewski – Twórca Better Way, absolwent AWF Warszawa, trener przygotowania motorycznego współpracujący m.in. z FK Spartaks Jurmała (mistrz Łotwy), Akademią Legii Warszawa oraz z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Prowadzi autorskie szkolenia z zakresu długofalowego rozwoju motorycznego młodych piłkarzy. Wykładowca podczas konferencji szkoleniowych UEFA Grassroots, kursów trenerskich UEFA A i UEFA B, szkoleń wewnętrznych dla klubów oraz konferencji tematycznych na terenie całej Polski. Publikuje artykuły na temat przygotowania motorycznego w piłce nożnej w magazynie Asystent-Trenera. Uczestnik wielu szkoleń i konferencji, ogólnopolskich oraz międzynarodowych z tematyki przygotowania fizycznego w sporcie. 

Michał Naulewicz – Certyfikowany trener przygotowania fizycznego specjalizujący się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Koordynator przygotowania motorycznego w klubie Escola Varsovia. Absolwent AWF Warszawa, ukończył wiele certyfikowanych szkoleń m.in. Functional Movement System®, EXOS Performance Specialist, IYCA Long Term Athlete Development, EPI National Certificate in Strength and Conditioning oraz FIFA® Football Medicine Diploma. Specjalista od spraw przygotowania motorycznego magazynu „Asystent Trenera”. Prowadzi autorskie szkolenia z zakresu długofalowego rozwoju motorycznego młodych piłkarzy. Współpracował z Polskim Związkiem Piłki Nożnej jako specjalista przygotowania motorycznego przy projektach „Akademii Piłkarskich Grassroots”, Zimowej i Letniej Akademii Młodych Orłów oraz szkoleń dla trenerów Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży. 

Dodatkowe informacje oraz zapisy TUTAJ.


autor: KB

Przeczytaj również