GieKSa wznowiła treningi. Przy Bukowej wiele nowych twarzy

12.06.2019

Piłkarze GKS-u Katowice rozpoczęli dziś przygotowania do drugoligowego sezonu, który zostanie zainaugurowany pod koniec lipca. W zespole trenera Rafała Góraka pojawiło się sporo testowanych zawodników, w tym aż pięciu wychowanków „Młodej GieKSy”. 

Rafał Rusek/PressFocus

Na pierwszym treningu pod wodzą nowego szkoleniowca pojawiło się pięciu zawodników, będących członkami grup młodzieżowych GKS-u - bramkarz Tomasz Spałek, pomocnicy Michał Szymała i Łukasz Jedyński oraz napastnik Patryk Szwedzik. Swoją szansę otrzymał również 19-letni Szymon Małecki, który ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w trzecioligowym Ruchu Radzionków. Pojutrze do pierwszego zespołu ma jeszcze dołączyć obrońca Thomas Skiba. 

Poza grupą wychowanków, na środowych zajęciach GKS-u pojawiło się aż siedmiu testowanych zawodników. W gronie tym znaleźli się bramkarze Konrad Piskorz (Football Academy School of Excellence Szczecin) i Michał Bodys (Piast Gliwice), obrońcy Kacper Michalski (Górnik Zabrze) i Grzegorz Janiszewski (Stal Stalowa Wola) oraz pomocnicy Michał Gałecki (Motor Lublin), Karol Noiszewski (Raków Częstochowa) i Miłosz Poloczek (Stadion Śląski Chorzów). Największym wzmocnieniem ze wspomnianej grupy zawodników wydaje się być 19-letni obrońca Górnika Zabrze, który w minionym sezonie rozegrał 11 spotkań w Lotto Ekstraklasie. Boczny defensor dodatkowo regularnie otrzymuje powołania do reprezentacji Polski do lat 19, a ponadto znalazł się w szerokiej kadrze na mistrzostwa świata do lat 20, które odbywają się w naszym kraju.

W grupie 29 trenujących zawodników nie znalazło się miejsce dla Davida Anona. Hiszpański pomocnik pozostał w ojczyźnie, a do klubu ma dołączyć w kolejnych dniach. Jak przyznał Robert Góralczyk, dyrektor sportowy GKS-u, sytuacja Hiszpana jest na etapie wyjaśniania. Przy Bukowej pojawił się za to jeden z piłkarzy, który w rundzie wiosennej sezonu 2018/2019 występował w drugoligowym Rozwoju Katowice. Mowa o Konradzie Andrzejczaku, który w trakcie półrocznego wypożyczenia wystąpił w 13 spotkaniach, zdobywając w nich jedną bramkę oraz zaliczając trzy asysty. Do klubu najprawdopodobniej nie wróci drugi z wypożyczonych do Rozwoju zawodników, Sławomir Musiolik. Ponadto klub poinformował na łamach swojej strony internetowej, że kontrakt z obrońcą Rafałem Remiszem (21 występów w pierwszym zespole) został rozwiązany za porozumieniem stron. 

Poza zmianami w kadrze pierwszego zespołu, do jednej roszady doszło również w jego sztabie trenerskim. Po blisko półtorarocznym pobycie w Katowicach, klub opuścił Jakub Dziółka, który pełnił funkcje asystenta Jacka Paszulewicza oraz Dariusza Dudka. Jego miejsce na ławce trenerskiej zajął Dariusz Okoń, wieloletni współpracownik nowego trenera GieKSy, Rafała Góraka. 

- Ostatnie dni niewątpliwie były bardzo dynamiczne i kolejne na pewno także takie będą. W pierwszym treningu weźmie udział 29 zawodników, a siedemnastu z nich było członkami kadry GieKSy w zeszłym sezonie. Niewykluczone, że w tej siedemnastce dojdzie jeszcze do kolejnych rotacji. Będziemy dalej prowadzić odpowiednie rozmowy i dajemy sobie trochę czasu do tego, aby skompletować całą kadrę. Istotnym momentem niewątpliwie będzie wyjazd na zgrupowanie i chciałbym, abyśmy wtedy byli już kompletni. Oczywiście, im szybciej tym lepiej, ale pewnych czynników nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Mamy możliwość sprowadzenia zawodników, którzy będą w stanie zapewnić nam odpowiednią jakość. Może nie będą to znane i głośne nazwiska, jakie już tu bywały, ale nazwiska nie grają. Sukces sportowy jest budowany na sile i duchu zespołu – powiedział dyrektor sportowy GieKSy, Robert Góralczyk na dzisiejszej konferencji prasowej. 

W najbliższych dniach drużyna przejdzie badania motoryczne, a do nowego sezonu będzie się przygotować głównie na własnych obiektach. W dniach 24-30 czerwca zespół wyjedzie na zgrupowanie w Kamieniu, a w trakcie jego trwania rozegra trzy mecze sparingowe. Łącznie piłkarze GKS-u mają zaplanowane dziewięć spotkań kontrolnych.

Pełny plan przygotowań GKS-u Katowice:

12.06 - pierwszy trening
24.06 - 30.06 - obóz w Rybniku Kamieniu
22.06 – sparing z Zagłębiem Sosnowiec
26.06 – sparing z GKS-em Tychy
29.06 – sparing z Podbeskidziem Bielsko Biała
29.06 – sparing ze Skrą Częstochowa
06.07 – sparing z GKS-em Jastrzębie
10.07 – sparing z Garbarnią Kraków
13.07 – sparing z ROW-em Rybnik
13.07 – sparing z Górnikiem II Zabrze
20.07 – sparing z Rozwojem Katowice
27/28.07 – start sezonu 2. ligi

źródło: własne/gkskatowice.eu
autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również